| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

151 răspunsuri:
| AnkuEmil a răspuns:

Nu

| Inteligentul_9769 a răspuns:

Da cred ca da

| foxeye a răspuns:

Sincer si din pacate nu prea mai este valabila vorba asta. Multi judeca dupa aspect inainte sa cunoasca persoana ceea ce dupa parerea mea este total gresit

| Monet a răspuns:

Cui ii pasa de citatul asta stupi si eu judec multa lume dupa haine si fatatongue

| alexandruvio a răspuns:

Cum sa nu existe dumnezeu ce ai vino-ti n fire atunci cine a facut toata lumea?

| EuCeaANiumanui a răspuns:

Depinde de om fiecare cum gandeste -Funda?:*

| alextheking11 a răspuns:

Eu nu cred expresia! omul isi alege hainele. de exemplu cum se imbraca oameni emo sau oameni saraci.

| andras14 a răspuns:

Este vorba de educatia fiecaruia, daca nu are normal ca nu e valabil, daca are stie sa aprecieze voloarea unui om indiferent de hainele pe care le poarta

| silviu666 a răspuns:

In ziua de azi nu mai este valabila aceasta vorba ok poti sa fii imbracat la 4 ace si sa fii o jigodie(scuze expresia) sau sa ai haine urate si rupte si etc si sa fii un om de nota 1000 asta nu conteaza pentru ca oamenii din ziua de azi zic ca aia la 4 ace sant cei mai buni si astea care se imbraca altfel(urat) sant altfel... eu nu cred

| AleAlecS a răspuns:

Eu cred ca desi multi oameni folosesc acest citat, din ce in ce mai multi nu prea mai cred in el!

| AleAlecS a răspuns:

Din punctul meu de vedere ulti oameni spun asta dar nu prea ii vad ca respecta ce spun.Asta este parerea mea si sper ca te-am ajutat.

| keddy a răspuns:

Sa stii ca asa este... de ex am intalnit oameni foarte buni la suflet. si nu aveau cine stie ce bani. si erau imbracati din piata si nu aveau nici lux in casa, dar stilul lor de viata, bunatatea lor si respectul lor era de ne-egalat.

| Candy66 a răspuns:

Nu cu siguranta nu... in ziua d azi cam haina face p om...

| Aliciunex3 a răspuns:

Nu hainele le face boteeelaughingrolling on the floor)

| tudorflorin96 a răspuns:

Din pacate multi oameni nu mai tin seama de acest lucru, toti vor sa fie in pascu moda.Cine nu e in pas cu moda e aratat cu degetul totusi mai sunt oameni care inca mai tin cont de acest lucru si nu te judeca dupa cum te imbraci.Dar acei oameni sunt foarte putini.

| cristina100ify a răspuns:

Da, se spune ca intr-o secunda se nasc partu bebelusi.

| Lavy_5946 a răspuns:

Parerea mea este ca aceasta vorba mai este valabila dar multi nu o "respecta"...
adevarul este ca o haina nu arata adevarata valoare a omului in primul rand si personalitatea sa, sufletul sau... haina este un lucru material care, indiferent daca am dat sute de milioane pe ea, nu ne ajuta daca nu avem sanatate, pace, liniste sufleteasca...constiinta impacata.
asta este parerea mea... happy

| MGee a răspuns:

In niciun caz! Am remarcat din proprie experienta ca o haina sau o tunsoare noua te poate ridica foarte mult in ochii celorlalti. Daca de exemplu ai o bluza preferata pe care o deti de 3-4 ani si inca o porti,cine te va vedea probabil se va gandi, chiar daca nu iti va spune, ca nu iti permiti sa iti cumperi alta.

| Anka_5986 a răspuns:

Stiti exista o zicala in limba rusa care poate sa explice totul:,, Встречают по одежке, провожают по уму."Dar totusi cred ca nu ar fi corect sa procedam si noi astfel.

| Georgiana16 a răspuns:

Eu spun ca m-ai este valabil, dar sunt multi in ziua de azi care nu le pasa ce ai in interior ( care este cel mai important lucru ) se uita doar dupa imbracaminte.

| suhimana a răspuns:

Din pacate nu pentru ca daca te vede cineva cu niste haine mai ciudate de egz zice ca esti nebun si chesti

| SnkFreaka a răspuns:

Nehh

| PetreMihai85 a răspuns:

Nop. incearca sa intri in banca cu hainele care le folosesti pentru a vopsi un gard si iti vei da seama singura de raspuns. momentan la noi este invers citatulwinking

| magiclove a răspuns:

Eu cred ca oamenii tin acum mai mult pe infatisare(si eu scuze)

| j01nT a răspuns:

Nu bubulina.in ziua de astazi, prima impresie ti-o da tinuta. Dupa tinuta iti dai seama ce fel de om este.

| Wizard33x a răspuns:

Deloc. pentru ca omul alege haina.

| SorinUP a răspuns:

Da pentru ca unii nu au posibilitati pentru haine de firma tip PUMA sau ADIDAS se imbraca cu ce au!

| MegaAaNnYy a răspuns:

La mine da! am un caracter puternic.desi ma imbrac parca as fii senbilitatea cea mai mare de pe pamant laughing

| miha96 a răspuns:

Eu cred ca hainele te definesc pe tine cum esti neingrijit sau ingrijit.de obicei inainte oamenii erau recunoscuti dupa port de unde erau ca zona.:d.dar in ziua de azi esti catalogat dupa cum sunt hainele de pe tine asa esti u de curat big grin

| maramiri14 a răspuns:

Este adevarat ce spui dar in zilele de astazi nu (cred ca) mai este valabil.Multi nu mai tin cont de acest lucru, te judeca imediat dupa cum esti imbracat, iar parerea celor care judeca este de multe ori gresita.