| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani. Am facut sex cu iubitul meu. La 5 zile dupa aceea mi-a venit ciclul. Dupa aceea mi-a venit luna viitoare la 25 de zile dupa. La acel contact sexual am folosit prezervativ si nu a ejaculat in interiorul vaginului meu. Acuma ar trebui sa-mi vina iar ciclul dupa calculul meu dar parca am o senzatie de voma. Oare sa fiu insarcinata? Sau ce se intampla? Mi-am cumparat un test de sarcina dar mi-e frica sa-l fac. Vreau sa aflu si parerea voastra. Am auzit ca ciclul poate veni si peste sarcina. Doamne ce frica imi este. Va dati seama ca la 16 ani e greu sa ai un copil. De la atatea griji urasc si bebelusi. Nu mai pot. Simt ca inebunesc.Multumesc pentru raspuns.

186 răspunsuri:
| natupeu22 a răspuns:

Bai ...sunteti culmea... daca va place p@@a... de ce nu invatati si cu ce se mananca?!

| zemantex a răspuns:

Fa-ti testul de sarcina si discuta cu prietenul tau despre ce simti. sfatuiti-va si totul va fi ok. daca v-ati luat toate masurile de protectie, n-ai de ce sa-ti faci griji. senzatia de voma poate fi din cu totul alte cauze.

| www a răspuns:

Cred ca mai bine afli parerea testului de sarcina.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si data viitoare fii mai atentalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarul e ca-i cam greu sa ai un copil la 16 ani, dar parca unii prea il cauta cu lumanarea, asa-i?

| snepy a răspuns:

Daia exista avortul straight face

| abis a răspuns:

Daca ati folosit si prezervativ, in plus el a si ejaculat extern, nu prea ai de ce sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

bah, voi faceti special?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca iti este frica nu o mai face neprotejat. Ai prea multe metode de protectie ca sa merite sa risti asta. Starea pe care o ai poate fi si de la altceva... Poti chiar sa ti-o autoinduci datorita fricii de a fi insarcinata. Cel mai bine ar fi sa faci testul acela. Curaj! Nu o sa se intample nimic. Suntem aici sa te sustinem!

| Zuzumic_4531 a răspuns:

Draga mea... din momentul in care faci sex un timp o sa ai menstruatia dereglata ( dereglare hormonala ) dar cel mai bine e sa iti faci testul de sarcina ca sa nu stai cu inima in gat... daca te-ai luat toate masurile de precautie nu ai de ce sa te temi.in plus s. a inventat avortul... Daca e doamne fereste sa se intample sa faci un bebe cred ca ar trebui sa discuti foarte serios cu unul din parinti de care esti u cel mai atasata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai facut testul ala?rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti face griji poate fii si de la altceva starea de voma cred ca cel mai indicat ar fi sa vb k prietenul tau, sa faci testul si in cazul in care e sa fii insarcinata pastreaza copilul doar e sange din sangele tau... dar sper sa nu fii nu ma intelege ghresit dar asta ar insemna sa iei in maini toate grutatile viatii asa de tanara... ce sa-ti zic bafta...si nu te mai ingrijora totul o sa fie bine:*

| diM a răspuns:

Stai linistita... daca totul e cum ai spus tu nu vad sansele sa ramai

| LaR1sA a răspuns:

Hei! Alecs are dreptate! Sunt fata dar ii dau dreptate... Cum se face ca nu stiti.cand iti incepi viata sexuala incearca sa te documentezi ca sa nu te trezesti dupa cu un bebe scump si dulce. Apropo. ti'ai facut testul? Nu ne tine in suspans ca parca am fi intr'o telenovela... ti'e frica sa il faci auzi... Fii barbata ce naiba! DA'ne un raspuns! O sa fim matusi, unchi si alte cele sau nu?

| Sara a răspuns:

Eee. fa-ti testul. nu mori! nu esti gravida, dar pntr linistea ta fa-ti-l. la varsta ta e normala si o dereglare hormonala, care nu trebuie trecuta cu vedeerea.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pia din moment ce v'ati protejat de ce ti'e frica. Fa testul ala ca nu te mananca, dimpotriva, te ajuta.Asa stai si tu linistita.Si nu cred ca esti insarcinata.Adica problema asta cred ca o au toate fetele.Sunt obsedate sa nu ramana insarcinate si dupa primul contact sexual au impresia ca au gresit cu ceva si ca sunt insarcinate.Stai linistita happy. Dar te sfatuiesc sa-ti faci cat mai repede testul kiss

| deleuandrei a răspuns:

Parerea mea ar fi sa faci acel test si sa vezi ce va arata el si pe linga toate astea discuta cu prietenul si spune-i totul... poate se rezolva cumva la voi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am facut testul. Negativ. Dar oare e sigur? Sper sa fie totul bine. Doamne ajuta!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar respectaat instructiunile de pe cutie este foarte posibil sa fie adevarat, ai grija, trebuie sa apara doar o liniuta, daca apare a doua, chiar foarte suava, inseamna ca e pozitiv, mai repeta testul inca o data peste o saptamana, mergi la doctor sa-ti recomande anticonceptive pastilute, adica maine, nu amana!

| byancutza a răspuns:

Cel mai bine e sa iti faci testul de sarcina dar daca ati folosit prezervativul si nu s-a rupt in timpu actului sexual nu ai de ce sa iti faci griji iar senzatia de voma poate sa vina si din alte cauze

| Zuzumic_4531 a răspuns:

ZAZUtotea nu toate testele sunt la fel... sa stii... te uiti pe cutie si iti psune care e treaba cu liniutele. dar doamne iarta.ma te-ai faacut testul te ai protejat ce mai vrei in locul tau as doremi linistyta nu exista nici macar sanse 1 % sa ramai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te teme ca nu esti gravida

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, te rog să stai linistită. Trebuie sa stii că uterul tau se pregăteşte în fiecare lună pentru o eventuală sarcină, iar învelişul sătu membranos devine gros şi moale. Când organismul are informaţia că în uter nu creşte nici un făt, membrana şi ovulul sint eliminate din organism sub forma singerarilor menstruale (ceea ce numim noi menstruatie), dupa care totul porneste de la inceput - iata de ce folosim cuvintul ciclu cind vorbim despre aceste procese pentru ca procesele se repeta periodic! In schimb dacă ai ramas insarcinata adică ovulul a fost fertilizat, uterul este locul în care se va dezvolta fătul, iar menstruaţia încetează să mai apară. Deci dacă ai avut un ciclu este clar că nu ai ramas insarcinată, unde mai pui că l-ai avut si pe al doilea. Sangerarile de dupa sarcina au o alta cauza (legate de fixarea sarcinii pe peretele uterului, etc) si nu se mai numesc menstruatie. Sunt altfel de sangerari au o culoare rosie mai intensa si nu au miros specific puternic ca cele din timpul menstruatiei. In plus contactul cu doar 5 zile inainte de ciclu este foarte putin probabil sa produca un rezultat pozitiv deoarece asa cum cred ca stii deja zilele fertile sunt doar 2 intr-o luna de regula a 14-a si a 15-a zi dupa menstruatie.(pentru un ciclu regulat de 28 de zile) DAR ATENTIE la 16 ani probabil nu ai un ciclu regulat cum de altfel ai si pomenit de doar 25 de zile, asadar daca consideri o marja de eroare de 3-5 zile inainte si dupa, e bine sa eviti orice contact intre zilele a 10 a si a 20 a dupa menstruatie. In cele din urma mai trebuie sa-ti spun ca desi auzim in jurul nostru de cazuri de femei sau fete tinere care au ramas insarcinate fara sa-si doreasca acest lucru, trebuie sa stii ca o sarcina se formeaza si evolueaza numai cand conditiile sunt cele mai favorabile si practic intr-un an de zile o femeie nu are parte decat de 24 de zile fertile. Doar atat. La care daca adaugam si conditia "semintei" barbatesti care si ea are nevoie de anumite conditii de temperatura a corpului atata a barbatului cat si a femeii in timpul conceptiei dar si de un barbat sanatos "nestresat", cele 24 de zile se injumatatesc cam la 12 pe an. Femei normale au nevoie si de un an de zile de incercari pana la un rezultat pozitiv. Deci nu mai fii asa speriata de gandul unui copil nedorit, continuati sa va protejati cu prezervativ inca din prima secunda a contactului sexual, tineti cont de zilele fertile (dar nu renuntati la prezervativ) si ai sa vezi ca o sa fie bine. Mult noroc.
Irina Simion
Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai de ce sa iti faci griji eu am 14 ani si am facut sex ne protejat si greturile si senzatiile de voma la ai pentru te-ai dezvirginat eu am facut sex de ''n,, ori neproejata si tot nu am ramas... dar pentru siguranta ta fa-ti testul ala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea... daca ti-ai cumparat un test de sarcina...de ce nu-l faci?! nu trebuie sa-ti fie frica...si daca as fi in locul tau...as prefera sa aflu acum...(DACA as fi insarcinata)...de cand atunci cand voi avea burta de 20 m...(exagerez)
P. S: nu trebuie sa-ti faci griji...starea de voma poate fi si din alta cauza, iar daca ati facut sex protejat...nu ai de ce sa fi insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din moment ce v-ati protejat este aproape imposibil sa ramai insarcinata. Dupa primul contact sexual se intampla ceva cu tine, ceva firesc, e vorba de transformarea ta din copil in femeie si probabil ca o sa iti in tarzie ciclul cateva zile, dar e firesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca si eu am 16 ani si mi sa inatamplat acelasi lucru ca si tie...am vomitat mult dp ce am facut-o dar am folosit prezervativu si cred ca totul e ok, adica dp o luna mi-a venit ciclu normal si nu sa int nimic. vb cu mama ta sau daca iti e frica cere sfatul personal unei prietene mai mari sau a unei verisoare care te poate intelege a da si larsta noastra e normal sa nu iti vn regulat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fi speriatahee hee eu decate ori am facut cu prietena mea si navea nici pe naiba laughing. si u care ai facut odata si straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si atunci ce *** ti-o trebuit fwtwta? ti-o trebuit *** *** ai primit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu este sa incerci testul de sarcina, iar daca esti gravida sa faci avort