| anonim_4396 a întrebat:

Buna: I-am scris din nou acelei fete pe Instagram intreband-o ce face si ea spunea ca nimic interesant iar cand i-am spus ca fac scoala de soferi zicea ca atunci cand a auzit cuvantul "scoala" s-a speriathappy. Am intrebat-o daca mai are hobby-ul sa se plimbe si mi-a raspuns ca nu mai iese din casa. Cand am intrebat-o daca e asa ocupata a raspuns ca uneori are super mult timp liber alteori deloc. Aici i-am raspuns ca eu am timp liber cand vreauhappy Nu stiu ce sa mai cred, cert e ca fata asta e greu de scos din zona de confort. Poate ca nu vrea sa iasa in oras, am gresit eu atunci cand ea a zis ca daca sunt la scoala sa nu ne vedem iar eu am zis ca prefer alt mediu? Am spus asta pentru ca scoala e un mediu in care nu am putea vb mare lucru, fiecare e cu prietenii lui etc.

101 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nu ai gresit dar daca ea e mai greu de urnit ce sa faci? Invit o la un suc sau la un film

| theboyinlove a răspuns (pentru Emma30555):

Imi e teama sa nu ma lovesc din nou de refuzul ei mai ales ca imi spune ca e asa ocupata si nu mai iese din casa ceea ce eu unul nu prea cred

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Nu fi catel in calduri, distanteaza te vreo cateva zile, vezi daca iti da mesaj, baga multa ironie, ea nu e ocupata crede-ma, daca nu are 30 ani e maritata si 2 copii NU E OCUPATA.
Asta cu "sunt ocupata" e vrajeala, arata i ca si tu poti fi indiferent. fa-o sa si doreasca sa vorbeasca cu tine.Nu o invita nicaieri, mai tine-o asa "sub observatie".

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Cum sa o fac sa isi doreasca sa vb cu mine? Sau sa fiu indiferent?

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Rareste mesajele cu ea, tu ii scrii dar mai rar și când scrii glumește cu ea mult, tachineaz o puțin, fa autoironie, sa nu te întinzi la vorba, faci asa vreo saptamana, nu da impresia ca ești în limba după ea, iar dacă ai făcut glume smart, ai arătat oarecum ca ți pasă și ea nu o sa ți dea mesaj prima nici măcar odată înseamnă că trebuie să te retragi. E ok sa fii și indiferent, dar știu ca nu prea poți și știu ca vrei sa i scriu conținu, am fost și eu în aceeași situație și știu cum e, dar dacă reușești fii puțin indiferent

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Cam cum sa fac autoironie sau sa o tachinez mai exact?happy Adica asta am incercat acum dupa faza aia cand nu a venit nu stiu mi-a iesit?happy Adica nu stiu cum sa arat indiferenta prin mesaje mai exacthappy

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Chestia e ca eu i-am scris prima si prima data si am glumit destul, parea interesata, a zis ca vrea sa ma cunoasca mai bine cu drag si dupa cand am zis sa ne vedem si face to face am zis ca prefer alt mediu decat scoala si a zis ca ok ca e disponibilahappy Dupa aia cand am chemat-o in oras nu a venit pe motiv ca facea teme si a uitat. Cumva regret ca nu am zis sa nu vedem la scoala. Acum am sentimentul ca trebuie sa o iau de la capat si sa o apuc altfel de aia va cer sfatulhappy

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Daca ai ajuns pana aici, poate ca atunci chiar a avut teme de făcut, ea ar fi așteptat o reprogramare din partea ta dar nu a venit, în cazul asta da i mesaj într o seara, sau la o ora când știi ca poate fi atenta la discuție, vorbiți puțin și apoi ii poți spune " Auzi când ieșim și noi la un suc? " ceva simplu, o faci ca și cum e prima data când o inviti, dacă si acum accepta dar se face ca uita înseamnă că trebuie să o lași, dar din ce mi spui tu ea e interesata, ai încercat doar odată, poate chiar nu a putut, deci încearcă sa aplici ce am zis. Apropo câți ani ai?

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Emma30555):

Toate sunteți greu de urnit și obosite, scutește ma?

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Pai chestia e și sunt convins ca ma înțelegi ca nu mi-a căzut deloc bine ca nu a venit și mi-a părut indiferenta și de aceea cam o săptămâna nu am mai vorbit deloc cu ea. Ieri i-am scris din nou și am vorbit ce am spus in întrebare, de ea zicea vrăjeala asta ca e ocupată. De aceea nu avenit reprogramarea din partea mea pentru ca am crezut ca găsește iar o scuza sau nu se prezintă cum s-a întâmplat prima data. La ipoteza ca ea chiar nu o fi putut nu m-am gândit foarte mult, bine ar fi sa fie asa.
Mersi mult de sfaturi chiar apreciez. Am 17 ani intr-o luna fac 18 iar ea e cu un an mai mică bănuiesc pentru ca e in a 10 a iar eu a 11 a. Chestia e ca cred ca îmi cam place de ea pentru ca altfel nu as fi fost asa dezamăgit când nu a venit.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

În cazul asta ai putea purta discuții platonice cu ea, lași sa treacă timpul și după ceva vreme îți joci ultima carte, ii faci o ultima invitație și dacă nu asta e, renunti

| Emma30555 a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Ce legatura ai tu cu raspunsul meu?

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

La ce te referi prin discuții platonice? Pana acum cel mai mult am vorbit despre școala, vad ca aici pare pe aceiași lungime de unda( la un moment dat o întrebase dacă e la școala și a zis ca nu, la fel și eu atunci), in rest am intrebat-o ce muzica asculta, ce pasiuni are, ce viitor i-ar placea.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Nu vorbi numai despre ea, prin platonic la refer la ce faci bine tu

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Ah nu adica de multe ori chiar ajung sa vorbesc despre mine

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Salut. Tocmai ce vorbesc cu fata cu pricina, raspunde repede, pare sa ii placa glumele mele si apoi brusc imi zice fra. Crezi ca m-a bagat in friendzone?happy Nu stiu daca sa ii zic acum faza cu iesitul la in suc.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Din friend-zone se iese cu timpul, doar trebuie sa fii acolo cand are nevoie, si cu fiecare zi ce trece sa iti indrepti comportamentul si discutia catre flirt, o iei treptat, daca ti-a zis fra, cam esti prin friend-zone, daca tii lea ea mult merita sa astepti si sa te chinui sa iesi, tot ce trebuie sa faci e sa incepi sa flirtezi subtil.

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Cum as putea filtra?happy Cum sa fiu acolo cand are nevoie cand nu ne-am vazut face to face. Aia e pb. Nu stiu cum sa fac

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Se cheamă flirt cu filtru laughing adică sa bați apropouri despre intențiile tale dar nu într un mod libidinos, ci unul smart, prin jocuri de cuvinte, chestii cu subînțeles.

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

? O sa incerc da mai intai trebuie cumva sa o fac sa ne vedem ftf

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Într o duminica, când e cald și bine, dacă ai câțiva prieteni pe care și ea ii cunoaște o poți invita în oraș, ca o întâlnire în grup și acolo începi ușurel sa flirtezi, o duci acasă, chestii de astea.
Dacă nu aveți prieteni comuni atunci invit o pur și simplu în oraș zicând ca te plictisești și sa mai ieși și tu din casă, fii ingenios.

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Pai nu prea avem prieteni comuni ca ea cu un an mai mica si mna. Pai daca ii zic ca ma plictisesc nu as putea parea un dala fara viata sociala?happy Vreau sa o invit iar ca sunt chiar curios ce ar spune de data asta da cu siguranta nu duminica pentru ca prima data no a mers bine tot intr-o duminicahappy Nu stiu poate mi se pare mie da am sentimentul ca parca s-ar teme sa iesim si de aia nu a venit nici prima datahappy

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Invit o într o sâmbăta seara la un suc, fa pasu, vezi ce spune, daca te refuza e cam gata, e clar ca nu vrea, și crede ma, cu cât afli răspunsul mai repede cu atât e mai Bine. Dacă ai făcut ce am zis eu cred ca va accepta, fii sigur pe tine, sau ai putea sa i ceri număru de telefon, la vreo câte a zile o suni și bagi niște glume smart, nu lași sa existe momente de pauza în convorbire, programezi atunci întâlnirea.

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Da cred ca la telefon ar fi cel mai bine ca asa nu mai astept sa vad ca zice prin mesaj. Cam cum sa ii spune ca sa obtin nr ei?

| theboyinlove a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Acum am vazut ca s-a dus la un semimaraton in oras chiar aproape de mine si ma intreaba daca sunt si euhappy

| AlexandruSEV a răspuns (pentru theboyinlove):

Perfect omule, ti-a pus Dumnezeu mana in cap laughing renunta la numar, il ceri cam pe la finalul intalnirii, fara chestii gen "chiar imi doream, sau daca esti tu vin si eu" pari libidinos, poti formula astfel: chiar imi cautam o ocupatie, hai ca vin si eu, unde ne vedem, si de aici te descurci, nu e o intalnire oficiala dar macar ai scos-o din casa si faptul ca te-a intrebat daca esti si tu, e un semn bun, inseamna ca i-ar placea sa isi petreaca timpul pe langa tine. Acum cand va vedeti, aici iti joci tu viitorul cu ea, prima impresie face to face e cea mai importanta, nu te forta, sa nu pari incordat, zambeste, mereu sa zambesti, glume smart, tachinari usoare, i-ai un suc, nu vorbi continuu, chestiile astea nu ti le pot spune cu precizie, discutia difera de la context la context, daca e semimaraton, nu prea aveti asa mult de vorbit, dar dupa semimaraton ii bagi ceva cu deshidratarea, si iesiti la o terasa sa beti un suc, tu platesti, o sa fiti doar voi doi si acolo ii poti cere numarul, si nu programa urmatoare intalnire sau iesire face to face, daca i-ai luat numarul, mai vorbiti cateva zile prin mesaje si apoi o intrebi daca mai iese, daca tu ii spui in timp ce sunteti la prima intalnire "cand ne mai vedem" vei parea un obsedat, nu lua vorba de asta. FII CHILL, IESITI SA VA RELAXATI NU SA PREZINTI UN NUMAR.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexandruSEV):

Mersi mult de sfaturi omule chiar apreciez. Pb e ca eu nu m-am inscris la maratonul asta ca trebuia cu ceva timp inainte, ea nu stiu. Pana sa ma urnesc eu a trecut o ora de cand a inceput, iar taicamiu vrea sa il ajut cu nu stiu ce chestie. Totusi as lasa totul balta si sa merg, doar ca ea inca nu a raspuns la mesajul meu ca am fost anul trecut la maraton.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru anonim_4396):

Măcar 5 min sa fii acolo, va aprecia, vorbește cu taica tu și El a trecut prin asta, sigur va înțelege. N ai pentru ce, dacă mai ai nevoie de ajutor, nu ezita, dacă îmi sta în putință o fac cu cel mai mare drag.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexandruSEV):

Da o sa incerc sa merg la final si la premiere. Btw si pe mine ma cheama Alexhappy

| AlexandruSEV a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciudat e ca pe mine nulaughing e pus randomlaughing