| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

| AliceIDK a răspuns (pentru TrixLove):

Sorina, foarte frumoasa lista. O sa citesc si eu aceste carti in a fara de a 2 a.am citit-owinking

| XiLeNcE a răspuns (pentru TrixLove):

Masca de chihlimbar e fb si iti recomand sa o citesti un roman de SEMENA TUGUI

132 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

William Golding-Imparatul Mustelor

Este o carte despre viata,extrem de interesanta si adevarata.Dar ai mai putea, daca doresti ceva mai profund, sa citesti Strainul de Albert Camus-are vreo 100 pagini, e o carte pe care o poti citi si intr-o seara.

| valentingb a răspuns:

Doi frati, de A Volcov. O sa te impresioneze. Daca iti place cultura asiatica Shogun e super, dar are 3 volume a 300 pagini fiecare. Daca vrei ceva slim, mica printesa e o carte foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fefeleaga de ion agarbiceanu si morometii de marin preda, ambele sunt extrem de interesante happy

| PotcaPădurii a răspuns:

Jocurile foamei-suzanne collins
little brother-cory doctorow
Hotul de Carti-Markus Zusak
Cronicile Wardstone- Joseph Delany
Winnetou- Karl May

| waXonwaXoff a răspuns:

Baltagul-M.Sadoveanu
Jocul lui Ender-Orson Scott Card
Hanul Ancutei-Saduveanu

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

Cei trei purcelusilaughing

| 1Q a răspuns:

Vampiratii vol 1, 2, 3,4

| DonAnonymius a răspuns:

Zece negri mititei. Elevul Dima dintr-a 7-a.

| zalisa a răspuns:

Cei trei muşchetari, Marile Speranţe, Emma. happy

| smile20000 a răspuns:

Harry potter de J.K.Rolwing

| XDarkAngel a răspuns:

Buna! eu itic recomand Scoala De Vrajitorie de E. Rose Sabin (stiu ca suna de copii, da chiar nu i), seria Twilight de Stefanie Meyer, care contine Amurg, Luna Noua, Eclipsa si Zori De Zi. mai e Harry Potter, is faine cartile. mai e Gazda, tot de Stefanie Meyer, mai sunt si Cavalerii De Smarald care contine doua volume, is interesante, seria Dune, si una EXTREM de amuzanta care tio recomand cel mai tare e seria Jurnalul Unui Pusti, si e scrisa sub forma unui jurnal cu litere "de mana" si cu desene amuzante care chiar par schite, o sa te prapadesti de ras numa daca nu cumva ai citit-o deja.
sper ca te-am ajutat, bafta happy.

| LoStEyEs a răspuns:

Eu am anul trecut am citit cartea Zori de Zi- Stephanie Meyer. Am descarcat-o de pe net, uite aici site-ul http://stiritwilight.blogspot.com/2009/05/zori-de-zi-complet.html
E destul de mare, dar e fffff buna! eu nu mai dormeam noaptea numai ca sa o citesc! Dupa ea se face al 4-lea film " Twilight- Breaking Dawn ( Zori de zi )"
Eu nu am mai putut astepta filmul si am citit cartea;)) ti-o recomand din tot sufletul!;)

Răspuns utilizator avertizat
| faaalyoana a răspuns:

Singur pe lume- de Hector Malot

| Sp33dyt a răspuns:

Singur pe Lume

| Kennedy97 a răspuns:

Pai...Baltagul,Corijent la limba romana...etc

| ScheißeBeMine a răspuns:

Eu tocmai m-am apucat de volumul 2 din Diary of a Wimpy Kid(Jurnalul unui pusti) si pot sa iti zic ca e extraordinara, e cea mai tare carte, are si desene in eawinking

| Yummi a răspuns (pentru ScheißeBeMine):

Cartea aia e pentru copii de 8-10 ani oh go on

| ScheißeBeMine a răspuns (pentru Yummi):

Continua sa citesti alba ca zapada si twilight

| M.G.R a răspuns:

Maytrei,laleaua neagra, capitan la 15 ani, ferma animalelor

| W4rK0 a răspuns (pentru M.G.R):

6 cai si 1 porc

| Roxana6277 a răspuns:

Uite ce mi-a placut mie: Amurg de stephenie meyer, gazda de stephenie meyer, noua si scurta viata a lui bree tanner de stephenie meyer (trebuie sa citesti cele patru carti din colectia amurg ca sa intelegi cartea caci e o poveste din cartea a treia, eclipsa), mai las-o moale cu fantomele, nu plange sub clar de luna de heather davis, a 16-a luna de kami garcia, incerul noptii - crescendo- tacere, toate trei de becca fitzpatrick, fior de maggie stiefvater, harry potter si multe altele.

| Anonima568 a răspuns:

Twilight, foarte tare happy

| FataOreo a răspuns:

Eu una consider ca trebuie sa citesti ce crezi tu ca iti place...Nu stim daca iti plac cartile de aventuri, siropoase sau de actiune! Dar mie imi plac foarte mult cele scrise de Jules Verne, Agatha Cristie(sau cum se scria), Rodica Brasoveanu, Hector Malot, Oscar Wilde, Charles Dikens si multe altele. Poate iti place si tie ceva din lista asta!happy

| 141414 a răspuns:

Pai Sogun de James Clavell e o carte care mi-a placut mult; chiar daca e cam lunga e foarte captivanta si e inspirata din istoria japoneza, poti invata multe din ea referitoare la traditiile japoneze si limba lor. Daca vrei ceva care sa te amuze, iti recomand Amantul doamnei Chatterley de D. H. Lawrence, Vipera sugrumata de Herve Bazin sau Curierul secret, Cavalerii si Cavalerul ordinului basarab, un ciclu de trei carti de Ioan Dan. Povesti de dragoste iti pot recomanda Lorelei de Ionel Teodoreanu(cartea asta m-a facut sa plang), Skepsis de Ion Ghetie, Jar sau Adam si Eva de Liviu Rebreanu. Iar daca vrei ceva care sa le imbine pe toate cele de mai sus, poti citi Caderea Constantinopolelui de Vintila Corbul sau Misterele Parisului de Eugene Sue. Cartile acestea le-am citit in clasa a 6a si a 7a... sper ca vei citi cu drag macar una!

| specialistul97 a răspuns:

Cartile sunt expirate.acum te uiti pe Internet, si afli ce vreiwinking

| TrixLove a răspuns:

Ea poate sa-si cumpere si carti, dar am informat-o ca exista si biblioteca online in caz ca nu gaseste.winking Nu o opresc sa le cumpere...chill!

| AugustinFiltru a răspuns:

Eu tai recomanda trilogia "Legender" este foarte frumoasa eu am citit toate cele trei carti in mai putin de 2 saptamani
ge nul ei este sf
funda pls

| BlaBlaa a răspuns:

Citeste seria Ciresarii/Constantin Chirita si Winnetou/Karl May. Sigur nu vei regreta! happy

| bbxbeibiiii a răspuns:

Doi ani de vacanta, ocolul pamantului in 80 de zile, capitan la 15 ani, copiii capitanului grant-jules verne
singur pe lume-hector malot

| bbxbeibiiii a răspuns:

Doi ani de vacanta, capitan la 15 ani, copiii capitanului grant-sunt super faine de jules verne
singur pe lume-hector malot
cei trei muschetari
piratica
marile sperante
toate panzele sus

| Artemesia a răspuns:

Păi, eu ţi-aş recomanda pentru vârsta aceasta trilogia "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu şi "Uliţa copilăriei" tot de acest autor; "Cireşarii" de Constantin Chiriţă ( are 5 volume cam de 350 pg fiecare). Acestea sunt cărţile pe care le-am citit eu pe la 13 ani ( de fapt, poate chiar mai devreme).
Dacă nu le-ai citit încă, pot să-ţi spun că merită să le citeşti şi chiar îţi recomand călduros să o faci.