| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
| Madutza1598 a răspuns:

Sirenele din camera 11 e ff frumoasa

| flavia002 a răspuns:

La Medeleni.

| lauramonica a răspuns:

Singur pe lume.E o carte foarte frumoasa

| Georgyx a răspuns:

Eu am 14 ani iti spun cam ce carti am citit eu acum un an:Mandrie si prejudecata(o carte foarte frumoasa), Pe aripile vantului 1 si 2, Harry potter, Micul vampir, Dracula(daca nu crezi ca o sa ai cosmaruri), Baltagul, ar mai fi si altele cautale pe net si poti intreba la biblioteca

| sentifo a răspuns:

Cartea Adolescentului de Pavel Corut.

| Baiatde13ani a răspuns:

Incerca fantasy sunt super.
Eu am citit trilogia nomilor si cronicile wardstone.

| mary0110 a răspuns:

Carti de jules verne

| Lavvy a răspuns:

Singur pe lume de hector malot. e super

| Mittens a răspuns:

Îți recomand să citești povești de pe TPU, sunt foarte interesante.

| reki333 a răspuns:

Incearca ceva de Eminescu...nu vei regreta. Si daca esti o fana... poti incerca sa citesti cartile cu Harry Potter. Sigur nu o sa te plictisesti.

| biabya a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni este un roman de marin preda

| Stephany123 a răspuns:

La rascruce de vanturi, Jurnalele Vampirilor, The secret circle, Mary Jo Putney destine nobile (1, 2,3), Vampiri sudului ( Dupa carti s-a facut serialul True Blood) Danniel Steel luminile sudului...etc

| adriandery a răspuns:

Inconjurul lumii in 80 de zilewinking

| StefleaAndreea a răspuns:

Jurnalele lui stefan de l.j smith vol. 1 2 3
si
fortele raului absolut de kelley armstrong vol 1 2 3

| JaimiSara a răspuns:

Cronicile din narnia are mai multe volume:bd

| PapusaTa a răspuns:

Necazuri la 13 ani scrisa de Betty Miles.happy... Sper sa-ti placa!happy

| fakelove07 a răspuns:

Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel de Elise Primavera >:d

| Bwbwlina a răspuns:

Fiica risipitoare, Fericiti pentru totdeauna, Prietenul meu Leonard, Legendele Olimpului

| rugi a răspuns:

Ai citit jules verne? Este pentru cultura ta generala

| alextz1 a răspuns:

-Colt alb
-Legendele/Eroii Olimpului
-Baltagul...asta o sa iti fie de folos prin a 8-alaughing

| Crystynika a răspuns:

Iti recomand cartile din colectia Karl May. Orice scris de acest autor e bun pentru varsta ta, eu am citit toate operele aparute in Romania, am inceput pe la 13 ani, si m-au captivat. Sunt carti de aventura, gen Jules Verne, dar mult mai interesante si mai axate pe actiune decat pe descrieri

| andaariesu a răspuns:

Din cele publicate recent in Romania am cititi seria Magia lui Briar scrisa de Tamora Pierce, recomand.

| Terror222 a răspuns:

Eu iti recomnd sa citesti Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes

| dianad98 a răspuns:

Povestea fara sfarsit de Michael Ende.Mi.a placut foarte mult.

| Pulseczar a răspuns:

Henri Brunel - Cele mai frumoase povestiri Zen.

| lovsong a răspuns:

Mark Twain- Aventurile lui Tom Sawyer. mie mi-a placut mult cartea!

| miska a răspuns:

Elevul dima din clasa 7

| miculetecristina a răspuns:

Http://artafeminina.ro/indragosteste-te-de-tine/
Indragosteste-te de tine, o carte pe care fiecare fata sau femeie, indiferent de varsta ar trebui sa o citeasca!

| DeaGle a răspuns:

Padurea Spanzuratilor

| Bogness a răspuns:

Cuore - Suflet de copil & Jules Verne - Capitan la 15 ani; 2 carti care m-au fascinat. Le-am citit cam la 12 ani ambele.