| Ruines a întrebat:

Cum pot unii oameni sa aiba atata credinta in Dumnezeu, sa il sustina cu atata putere, atunci cand NU exista nici-o dovada a existentei acestuia si exista foarte multe lucruri care se contrazic in biblie si in invataturile credintei?

94 răspunsuri:
| IonelaaaS a răspuns:

Pentru ca pur si simplu cred, sh merg la biserica cum s-ar zice, fara Dumnezeu esti ca si nimica sincer ....mai bine cu dracu? da tu in care crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu depinde de Biblie.

| IonelaaaS a răspuns (pentru Ruines):

Pai nu pot sa iti dau o explicatie clara ..mai bine zic eu de ce sa nu cred? tu de ce nu crezi? Am si eu momente in care nu cred dar dupa imi dau seama ca nu e bine

| Maomau a răspuns:

Este o chestiune ce tine de fanatism si este specifica oamenilor limitati.
Cum naiba sa traiesti in era informatiei si sa iti randuiesti viata dupa credinta si nu dupa realitate.
Nu se cheama asta aberatie?

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau a răspuns (pentru IonelaaaS):

Daca ai valoare numai datorita lui Dumnezeu, asta inseamna ca tu ca om nu valorezi nimica!
Valoarea iti vine de la taria de caracter si de la personalitatea prominenta pe care o ai, si nu din faptul ca esti (nu tu ci la modul generic) o oaie fara nume dintr-o turma animalica!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Https://www.facebook.com/note.php?note_id=186743254670532&comments + ca suntem predispusi sa credem in supranatural, evolutia e responsabila pentru asta.

| Maomau a răspuns (pentru Ruines):

Eu il iubesc pe Dumnezeu ca pe un dop in fund!

| RAY a răspuns:

De aia se numeste credinta, sunt suprins, uimit cand unele persoane imi spun ca daca ar exista nu ar crede, ei pur si simplu nu pot crede in dovezi si doar in ce nu exista dovezi, bine dar restul de 2700 de zeii nu ofera acelasi dovezi ca dumnezeu? ba da dar cica asta e mai special
pe teme religioase discutia cu un crestin e timp pierdut, scimbarea vine din interior daca x vrea sa cunoasca ratiunea o va gasi

| Maomau a răspuns (pentru Ruines):

Daca as crede asa a proasta, ar fi doar pentru ca as fi irational, dar eu cred numai adevaruri notorii dovedite clar ca adevaruri. si le cred pentru ca nu poti sa stii absolut totul!

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Nu inteleg ce vrei sa spui. Ai folosit cuvantul "Dumnezeu".

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Ruines):

Pentru ca baza uni crestin nu e dovada,nu ai ce sa-i dovedesti, crestinul are credinta, credinta nu necesita dovezi, eu ca ateu baza mea e dovada stiintifica nu credinta, eu spun ca credinta e fantezie, o speranta atata tot, nu ai ce sa discuti cu ei, ei spun poti dovedi ca nu exista atunci exista si gata

| Maomau a răspuns (pentru Ruines):

Aceia sunt oameni aberati care s-au autosugestionat atat de tare incat fanatismul a devenit ca un cui ruginit care le-a intrat in cap!

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Spre exemplu, eu cind ma uit in jur vad peste tot dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Cind ma uit in urma, in viata mea, de asemenea vad o multime de dovezi ale existentei lui Dumnezeu.

Dovezile sint, numai ca oamenii vor sa le vada sau nu. Eu unul nu vreau formule chimice, ecuatii matematice, sau nu mai stiu ce demonstratii stiintifice care sa-mi dovedeasca ca Dumnezeu exista. Mie imi este de ajuns sa mai uit la o floare, si cred.

| RAY a răspuns (pentru Ruines):

Tu esti ateu gandesti logic,dar tu nu intelegeti ca ei urasc logica,ratiunea,gandirea in special, nu daca nu poti dovedi cea ce logic nu se poate dumnezeu exista, un crestin are un singur scop sa te infecteze in religia lui nu sa fie deschis la minte,daca ar fi deschis nu s-ar numi crestin,acum pe bune vezi tu ratiune in Romania? nu vezi ca totul e ilogic,irational, prost gandit, prost facut, in plus omul necajit are nevoie de o speranta, dumnezeu i da iluzia unei speranta sunt oamenii amice care daca nu sunt impinsi de la spate nu fac nimic

| RAY a răspuns (pentru Ruines):

Daca eu n-am incercat si nici o sansa degeaba,am creat blog unde se explica fb teoria evolutiei, documentare despre religie, cartii singuri care intra sunt ateii, nu are rost, sunt o cauza pierduta, eu stau ca mai vb cu ateii in rest timp pierdut

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Nu vezi nici o dovada, vezi ca nu sti nimic si ti se pare complex daca ai sti nu ai spune ca e complex, da o dovada una singura stiintifica nu basme, fantezi, vrajeli cu icoane plagand

| Maomau a răspuns (pentru Jardelin):

Inseamna ca ai halucinatii si ca nu stii nimiv sau nu intelegi ceea ce vezi!
Nimic din ceea ce vezi nu este creat de Dumnezeu ci de natura!
Si nu cred ca ai dovezi sa ma contrazici!

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Pe mine nu complexitatea unui lucru ma uimeste. Pentru ca nu exista vreo conceptie care sa spuna "Lucrurile complexe sint de la Dumnezeu, cele simple din alta parte." Cred ca pe mine ma uimeste, daca pot sa spun asa, VIATA! Cred ca viata este prima si cea mai puternica dovada a existentei lui Dumnezeu.

Pe de alta parte, atunci cind spui ca vrei dovezi stiintifice, tu invoci de fapt un suport uman, un ajutor uman, o demonstratie UMANA a existentei divine. Insa, intrebarea este, poate omul sa demonstreze ceva ce este peste capacitatea lui de intelegere? Dumnezeu este vesnic, este nemarginit, iar omul este trecator si marginit. Poate marginitul sa cuprinda Nemarginitul?

Dumnezeu este o taina, pe care noi oamenii nu o vom patrunde niciodata, dar asta nu inseama nu trebuie sa incercam sa ne apropiem de El, sa-I fim devotati si supusi.

| Jardelin a răspuns (pentru Maomau):

Nu, nu vreau sa te contrazic! Pentru mine nu existi, esti mort!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Fantezi amice, sincer fara suparare un copil de 3 ani te intrece in logica