| Ruines a întrebat:

Cum pot unii oameni sa aiba atata credinta in Dumnezeu, sa il sustina cu atata putere, atunci cand NU exista nici-o dovada a existentei acestuia si exista foarte multe lucruri care se contrazic in biblie si in invataturile credintei?

94 răspunsuri:
| MiraTG a răspuns:

laughing gandirea asta o capeti dupe ce mai citesti putina filosofie...stiu cum e...
Daca l-ai citit pe Nietzche (vezi sa nu o iei pe urma lui Hitler) atunci poti ajunge cu usurinta la ideea ca D-zeu e doar o credinta a oamenilor slabi care au nevoie de o forta suprema...un D-zeu ce reprezinta bunatatea absoluta...
Inainte si eu o dadaeam cu D-zeu pana sa ma mai destept putinhee hee
Daca D-zeu chiar ar exista dezastrele nici nume sa le descrie n-ar mai avea, pentru ca nu ar exista...deci daca exista...intrebarea e "UNDE E?"

Răspuns utilizator avertizat
| MiraTG a răspuns (pentru Ruines):

In viziunea lor, D-zeu este drept si pedepseste dar tot el iarta. Ma rog...eu am o credinta mai ciudata. Sunt ortodoxa,in religia asta am fost nascuta,crescuta si pentru ai mei asa o sa si raman,iar daca vine un martor de-al lui Iehova sau mai stiu eu ii dau peste nas una-doua.
Exista persoane credincioase care nici nu indraznesc sa puna la indoiala existenta Lui, acestea sunt persoanele care nu se indoiesc de nimic, care au asa numita "firca de D-zeu" si care considera ca nimic nu este mai presus de El. Degeaba incerci tu sa le explici ca trebuie sa evoluezi pe planul gandiri, ei au aceasta credinta indusa din copilarie. Si pentru unii gandeste-te ca e bine, macar asa stim ca nu o sa inceapa toti sa ne omoare gandind ca nu supara pe nimeni in afara de politie... big grin

| CityOfSatan a răspuns:

Pentru ca nu pierd nimic daca cred in el.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Aratami mie ce lucruri se contrazic in Biblie. NICIUNA!
Daca Dumnezeu ar fi doavedit prin stiinta ar fi avut puteri limitate si deci nu ar fi Dumnezeu.

| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Da,poti sa vezi ca creierul pacientului intr-adevar exista dar nu poti sa stii daca toti oamenii de pe planeta au un creier.

Răspuns utilizator avertizat
| ajutorAlcooliciAnonimi a răspuns:

Nu trebuie sa il fi vazut sau sa il fi auzit el a existat, exista si va exista mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| Seby90 a răspuns:

Dumnezeu a fost inventat in asa fel incat sa nu poata fi dovedit.

L-au facut invizibil, l-au facut atotputernic, l-au facut atotstiutor, l-au pus sus in rai (in ceruri) si ca sa te faca si mai confuz l-au facut sa existe si peste tot dar totodata nicaieri.

Asa inventie mai rar, asta bate chiar si roata.

Bineinteles, daca esti deschis la cap si citesti biblia nici nu ai nevoie de alta dovada ca el nu exista.

E totusi ironic cum unii parinti ii duc la psiholog pe copii ca au prieteni imaginari, cand si ei se confrunta cu acelasi paradox nu?

| NonMane333 a răspuns:

Man...daca Dumnezeu cu exista nimic din lumea materiala si cea nemateriala nu exista, nici noi si nici toate prostiile care dovedesc ca Dzeu nu exista.el este atotputernic s trebuie sa credem in el.el iti poate oferii raiul intreg si tot ce iti doresti.pur si simplu, Dumnezeu este cea mai mare forta care a existat, exista si va exista

Răspuns utilizator avertizat
| CityOfSatan a răspuns (pentru Ruines):

Timp? Nu e obligatoriu ca toti sa mearga la biserica, si bani nici atat.Asta depinde de persoana.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Si atunci existenta universului are logica daca nu a fost creat de cineva (ex : Dumnezeu)?
Big-Bangul n-are logica :
-Energia nu apare din nimic (nu este necreata)
-Universul nu poate aparea dintr-o explozie fiindca la inceput nu exista nimic.Cum poate sa apara ceva din nimic?

| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Atunci spune-mi arerea ta despre cum a aparut universul. Vreau sa vad daca are logica.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Dumnezeu este de ne cuprins de cunostinta umana.
Si nici nu-L intelegem pe deplin, de aia tot punem intrebari despre natura Lui si de ce face asta si aia. Daca spui ca universul a fost creat automat Cineva l-a creat.De ce e asa de greu sa crezi?

Mai bine crezi in Dumnezeu si sa afli ca nu exista decat sa nu crezi in Dumnezeu si sa afli ca exista.

Daca vrei sa te convingi de existenta lui Dumnezeu cauta pe youtube despre Kent Hovind.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru Ruines):

Crezi cumva ca universul a fost creat asa, intamplator? Din nimic? Daca da atunci noi, oamenii suntem niste accidente si mai mult suntem parte din problema.Noi polumam planeta.