| Ruines a întrebat:

Cum pot unii oameni sa aiba atata credinta in Dumnezeu, sa il sustina cu atata putere, atunci cand NU exista nici-o dovada a existentei acestuia si exista foarte multe lucruri care se contrazic in biblie si in invataturile credintei?

94 răspunsuri:
| Maomau a răspuns (pentru Jardelin):

Da tu cine esti?
Ca pentru mine nici nu te-ai nascut?

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa inteleg logic existenta lui Dumnezeu. Ti-am spus si alta data, ateii sint rationalisti (din acest punct de vedere sint asemenea cultelor rationaliste - protestante). Eu sint ortodox. Eu pur si simplu cred!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Fi serios protestanti rationalisti? aia chiar sunt fanatici religios, cati ani ai?

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

Adica falsitatea Bibliei nu implica inexistenta lui Dumnezeu.

| NGheorghe a răspuns (pentru RAY):

Bai raymusic22tm, religia este stiinta dar la high-level, tu doar dai cu bota in balta ca sa te stropesti pentru ca atata stii sa faci... sa copiezi pe altii, ca oricum maicata trebuie, odata si odata, sa iti spele hainele. Evolutionismul lui Darwin ii fain ca animalele seamana intre ele, dar cand oamenii de stiinta au ajuns la ADN stau si se uita gura casca la el. Aici nu exista evolutie, doar 11% din codul genetic se studiaza, restul de 89% nu produce "efecte" vizibile. In 11% din cod reprezinta atata informatie ca le trebuie oamenilor de stiinta inca 600 de ani cu tehnica de azi ca sa faca o... ghici? o catalogare! Fiecare parte de cod este de fapt un proiect intreg de asamblare a unei proteine, sau vitamine sau etc si va trece pana la 80.000 de ani pana se va selecta si separa toate codurile necesare creeri si functionarii unui organ cum ar fi "plamanul"! De ce nu mergi sa ii ajuti? tu cu calitatiile tale poate reduci timpul de studiu la jumatate? sau macar cu 100 de ani si lumea Stiintei va fi foarte multumita.
Din 1985 se stie ca genele se autoactiveaza si asa se produc proteine noi si cu functii identice cu a altora, iar geneticienii din ziua de azi, din plictiseala, si din lipsa de bani prosteste lumea ca ei operind mutatii pe codul genetic vor elimina bolile... dure-m-ar capu. Industria farmaceutica este pe locul3 in lume dupa cea a pertolului si cea militara. Iti dai seama ca este nevoie de creduli ca tine ca ei sa aiba ce manca? Ii clar ca numai creatorul codului genetic stie sa faca mutatii de adevaratelea, ceilalti sunt caca-maca! Ca faza cu aia de la Sigma care dupa ce au stricat 1.000.000 de cipuri s-au dus la creatorul lor VPackage si au platit ca sa arate ce trebuie sa faca ca sa modifice fregventele de lucru si alte cele. Iar aia de la VPackage au râs de au facut pe ei, ca cei de la Sigma tot puneau aparate de masura pe niste fire care de fapt erau tevi de ventilatie si atingandu-le le indoiau si cipurile se supraincalzeau si nu mai functionau. Nu s-a zis pretul ci doar ca informatiile au costat cat 1000 de cipuri. In lumea stiintei exista mult mai multi creduli dementi decat te asteptai.
Si ca sa revin la idee, religia este stiinta dar la high-level, pai nu trebuie sa crezi ca minciuna, odata acceptata, genereaza boala, ci adati aminte ce s-a vorbit inainte de fiecare data cand ai fost bolnav. Si daca chiar esti lipsit de amintiri o sa ai ocazia, in viitor, sa iti exersezi talentele de mincinos chiar pe proprii copii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru NGheorghe):

laughing wow! Uite cum o durere de masea ma face acum sa fiu rautacioasa! Ai scris mult, dar ma tem ca remusica nu a inteles nici jumatate. El e ocupat sa analizeze "logic si stiintific "! Dar nu trebuie sa te superi pe el. A devenit celebritate la categoria asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Ruines):

Existenta lui Dumnezeu este o problema filosofica de sine statatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule lasa religia ca nu ai nici o apucatura cu ea.ti s-a facut bine pisica?

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns (pentru Ruines):

Ai inteles ce a scris el la fel cum ai inteles ce am scris eu? La mine ar fi trebuit sa observi : Nu faceam referire la tine. De altcineva ma "ingrijoram ".
Asta pentru ca nu inteleg de ce mi-ai raspuns mie.
Poate ca ar fi cazul sa mai citesti o data.
Ps demonstreaza ceva, dar nu ai timp sa observi

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns (pentru Ruines):

M-ai lasat fara cuvinte! wow!

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns (pentru Ruines):

Poti sa sari in sus de mandrie ca "m-ai dat gata" sau poti sa traduci altfel. E alegerea ta.
Ce crezi ca este mai usor : sa crezi sau sa nu crezi in Dumnezeu?
Iti raspund eu : calea cea mai grea e sa crezi.
Asta ca sa incheiem discutia!

Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns (pentru Ruines):

" Cand eram mai involuat chiar credeam( ma si mira ), ideea e ca, teoretic, Dumnezeu a inventat atat binele cat si RAUL. Exista foarte mult chestii care se contrazic si multe altele"
Si eu ma intreb : de ce sa raspund unuia care crede ca evolutia duce la ateism?
Mi se pare amuzant de ridicol cum puneti intrebari tampite, dati raspunsuri la fel si credeti ca demonstrati ce "dastepti" sunteti, nu ca "naivii aia incuiati care cred in Divinitate " si nici macar nu observati cum va invartiti in jurul cozii pana ametiti.
Nu incerc sa te conving de nimic, asa ca o zi buna sa ai!
ps nu stiu ce spune religia despre animalele tale nemuritoare, am uitat sa intreb si daca nu era ironica poate ma interesa. Dar nu dispera, te lumineaza remusica stie tot!

| RAY a răspuns (pentru Ruines):

Da si eu am vazut

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Ai vrut sa spui ca falsitatea Bibliei nu implica inexistenta unui creator? Daca da, sunt de acord, dar daca te referi explicit la creatorul biblic(Dumnezeu) nu mai pot fi de acord, pentru ca, daca exista creatorul biblic si valorile biblice ar trebui sa fie adevarate. Ideea de "Dumnezeu" din Biblie o avem.
Pentru mine, un posibil creator e una, iar cel biblic este alta, doua mancaruri diferite.

| armygirl a răspuns:

Nu mai spune asa ceva niciodata Dumnezeu este cu noi mereu si El EXISTA

| ania a răspuns:

Dovezile științifice și stiința spun ceva despre univers de la Big Bang încoace( de atunci încoace sunt valabile legile stiinței) nu despre ce era înainte sau despre ce a cauzat universul. Indiferent ce convingeri ai teiste ( crezi într-un Creator) sau atee( ești convins că nu există o forță creatoare exterioare) o faci prin credință, nu pe bază de dovezi științifice.Nici un ateu n-a repetat prin experiment apariția universului sau nu l-a informat cineva care a fost de față atuci cum s-au petrecut lucrurile.Convingerea pe care o are e tot prin credință. Credința atee.

| ania a răspuns:

Dovezile științifice și știința sunt valabile numai de la Big Bang încoace( de atunci funcționează legile universului). Indiferent ce convingeri ai despre apariția universului, teiste( crezi că un creator e cauza universului) sau atee( ești convins că nu există o forță exteroară care a cauzat totul) o faci prin credință. Nici un ateu n- a repetat prin experiment crearea universului nici nu l-a informat cineva care a fost de față ca să poată sisține că are dovezi științifice pentru convingerea lui. E credința lui, atee.

| NGheorghe a răspuns:

"troscanici a răspuns (pentru Ruines):
Ce dovezi clare poti aduce unui orb despre existenta luminii?"
Nu asa troscanici! caci un orb accepta foarte usor existenta luminii din simplu motiv ca toti vorbesc despre ea intr-un mod in care nu se contrazic niciodata! ci mai de graba: Cum ii explici unui orb diferenta intre culori?

| kira30 a răspuns:

Biblia nu se contrazice niciodata!

Daca spui ca DUMNEZEU nu exista fiindca nu extista dovezi atunci
creierul tau exista?
L-ai mirosit, atins, vazut, auzit? Daca nu, atunci nu ai creier. Poate ai vazut imagin cu creiere si ti s-a spus la scoala. Dar de unde sti ca profesorul tau are creier daca nu ai vazut vreo dovada asupra existentei lui?

DUMNEZEU n-ar fi DUMNEZEU daca ar fi dovedit prin stiinta.
EL este in afara materiei
spatiului
si timpului