| anonim_4396 a întrebat:

E ceva foarte serios. Sunt insarcinata si am aflat ca o sa am gemeni identici. Eu si partenerul meu ne dorim sa pastram doar un copil, deoarece nu ne dorim sa fim parinti a unor gemeni identici. Pregatim pat doar pentru un copil, insa nu stim ce sa facem cu celalalt ca ne e cam rusine sa il dam inspre adoptie si sa zicem acolo ca am avut gemeni dar am pastrat doar unul... Va rog frumos fara ura, pur si simplu ne dorim doar un copil, nu ne plac gemenii si chiar ne-am rugat sa nu fiu insarcinata cu gemeni, mai ales identici, ajutor va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| userideduzina a răspuns:

"Oamenii isi exprima socul, nu frustrarea. E socant sa aflii ca exista asemenea specimene, care urmeaza sa faca copii, cand in ei nu exista pic de simt matern".

Sa zici merci ca nu ai astfel de parinti atunci. Si da, o fi socant. Dar nu mai e de mult ceva nou ca multi dintre parinti (atunci si acum) nu meritau sa aiba copii. Nu esti "rau" doar daca il dai spre adoptie, nici sa il faci ca sa il cresti jalnic nu e mai bine. Pentru ca cei mai multi NU stiu cum sa fie parinti. Nu au maturitatea mentala si ed. necesara sa fie in stare sa le dea si propriilor copii o ed. adecvata.

"Civizilat vorbesti cu un om normal, astora trebuie sa le dai un sut in fund, sa le vina mintea la cap".

Daca citeam in intrebare ca are de gand sa ii nasca si sa ii abandoneze pe la vreun tomberon ceva, crede-ma, va intelegeam of-ul. Dar, daca ce a spus este real, avand in vedere ca s-au interesat si i-au si gasit deja o fam. cu posibilitati mai bune ca ale lor care chiar isi doresc mult sa infieze un copil. Nu vad de ce asa tam tam.
Iar asta nu este socant. Socante sunt documentarele din 90 cand in ro s-au vandut multi copii din caminele noastre (desigur ca ei foloseau termenul de "adptii") sau cei ce proveneau din fam. romane sarace, "parintii" acestora preferand sa-i dea la schimb pentru... Nici nu mai conteaza pentru ce, un astfel de gest nu are nici cea mai mica scuza posibila.
Mai ar fi multe de spus/scris, dar ma rezum aici.
Ideea ramane valabila: o condamnati prea aspru pe tipa cu aceasta postare. Au fost si sunt inca mult prea multe nereguli in lumea asta cand vine vorba de ceva care cica avem si care s-ar numi umanitate. Iar adev. e ca prea multi oameni merita pedeapsa biblica cu cazanul cu smoala pentru cum i-au tratat pe altii dar nu cred ca o simpla viitoare mama ce nu doreste sa isi asume responsabilitatea de mama, sau nu pe deplin, merita ura voastra sincera.

118 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Adoptie. De ce sa va fie rusine?

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Alfred0703):

Pentru ca nu am mai auzit cazuri in care o mamica e suparata ca are gemeni si da unul dintre ei spre adoptie...

| Holiday a răspuns:

Am mai vazut nebuni, dar ca voi mai rar...E adevarat ca e mai greu cu doi copii, dar cum naiba sa dai unul doar ca "nu-ti plac gemenii identici..."

| PumpkinDoll a răspuns:

Ai dracu gemeni, chiar sunt identici?

| PumpkinDoll a răspuns:

Iti dai seama ca daca dai unul spre adoptie, ala o sa te urasca toata viata(fiind copilul tau)COPILUL TAAU.Pai du-te cu amandoi langa o prapastie si fa-o p'aia cu ala bala portocala.

| Dalmore a răspuns:

Gemenii au o conexiune. Intotdeauna ii va simti lipsa fratelui. E oribil sa iei o asemenea decizie happy. Inuman chiar. Nu fiti egoisti si ganditi-va la copilul ala, cum e sa simti toata viata ca-ti lipseste ceva.

| zăGhost a răspuns:

Daca va doriti un copil, dar din intamplare au venit 2, cred ca ar trebui sa ii pastrezi. Ai sanse sa regreti toata viata ca ti-ai dat spre adoptie copilul si sa te gandesti mereu in ce situatie e, cum traieste etc. Mai ales avand in vedere situatia din casele de copii din Romania.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca am purta un dialog, fata in fata: dupa 30 de minute ti-ai da singura trei palme peste fata cu piciorul stang. Ai convingerea ca tu esti geamanul pastrat, sau acela dat la gunoi!?winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta nu trebuie lasati prostii sa se inmulteasca.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Si? Care e problema? Pui parerile altora mai sus decat viata ta? Gandeste-te ca este greu sa cresti un copil, dar gemeni? Nu iti sparge nimeni capul ca ai dat unul din ei spre adoptie.

| Pinkvanilla9 a răspuns:

Nu te judec, dar mi se pare cam ciudat, cam exagerat să iti dorești in continuare doar un copil desi tu ai doi gemeni.Asa a fost sa fie, iar cu adopția doamne sa nu te gândești să îi desparti.Ori ii iei pe amândoi, ori pe nici unu. Daca te-ai rugat sa nu ai gemeni uite că îi ai.Este o minune așa a hotărât cel de sus.Gandeste-te si la copil că ar vrea să aibă un frate sau o sora mai încolo. Daca vrei doar un copil unul îl ți pentru tine și unul parteneruluihappy

| Alfred0703 a răspuns (pentru Holiday):

De ce o faci nebuna? Ea nu isi doreste 2 copii. Pur si simplu.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Deci.
Eu am doar 12 ani dar va spun sincer ca celalalt copil o sa va urasca toata viata si cine stie ce prostie ii trece prin cap sa fuga de acasa sau sa se omoare.Doamne fereste!
Mai bine ii pastrati pe amandoi sau ii dati le amandoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce va apucati sa faceti copii, daca nu sunteti in stare nu puteti sa va asumati riscuri?
Daca iti iese handicapat ce faci, il dai ca nu-ti place?
Vai de mama voastra.

| ancaelena24 a răspuns:

Intr-adevar, sa preferi doar unul dintre copiii pe care i-ai conceput cu buna stiinta, in ciuda faptului ca inca nu i-ai vazut, pe temeiul unei particularitati de gust ci nu pe situatia ta materiala este de inteles. Mai mult, de acum inainte ar trebui sa luati in calcul si daca sotul este vopsit sau nu, ca sa puteti anticipa in culoare de par va veni bebelusul, daca vine cu accesorii de tip frati gemeni care sa-i si semene sau daca respira. In caz ca una dintre aceste variabile nu va satisface se sugereaza dezabonarea de la actualul program de procreere si activarea pachetului promotional "Manastirea pentru toti", unde rugaciunea zi-lumina, bataia rupta din rai si abstinenta sfanta va sunt acoperite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pastreaza deoarece ai doua alocații si poti bea mai multa bautura si fuma mai mult.

| Holiday a răspuns (pentru Alfred0703):

Pai daca nu-si dorea, putea sa faca avort la vremea lui. Era mult mai normal asa. Si data viitoare poate avea mai mult noroc. Pe de alta parte nu vezi ce "motiv" are? Ca nu-i plac gemenii identici...si mai zici ca nu-i nebuna...

| Freya1 a răspuns:

De ce faceti copii daca nu sunteti capabili de ei? Puteau sa iasa 3, si atunci ce faceai?
Cresteti copii femeie daca e pe bune ce scrii aici si nu ii imprastia care pe unde.

| Sn4k3 a răspuns:

Am auzit-o si pe asta laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa renunti la amandoi, nu pari ca ai avea simtul matern dezvoltat. Nicio femeie normala la cap n-ar gandi asa.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Corect

| Raducons a răspuns:

Eu zic ca merita sa ii pastrati pe amandoi ce daca sunt gemeni identici, o sa fie greu cu doi copii identici dar o sa iti faca si bucurii, plus ca nu o sa traiesti cu gandul la celalalt.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Alfred0703):

Pai trebuia sa-si asume riscul asta si sa nu mai faca deloc

| Mariusgeo a răspuns:

Când alții își doresc așa ceva cu tratamente și chin sa fie părinți voi va bateți joc..deci sunt uluit ceea ce citesc.

| minrest a răspuns:

Puteti da unul spre adoptie, dar este mare pacat; un copil care are un frate geaman are toata viata pe cineva apropiat. Nu exista oameni identici; gemenii identici sunt doar genetic aproapr identici. Pacat.

| Yurisa a răspuns:

Daca aveai cvatrupleti ce faceai? Renuntai la 3 ca tu voiai doar unul? Gemenii au o anumita conexiunie, nu poti sa il dai pe unul din ei ca nu sunteti voi in stare sa aveti grija de ei. Fa avort daca nu iti convine, nu merita sa aduci doua suflete nevinovate pe lumea asta si tu sa iti bati joc de unul din ei. Nu am toleranta pentru prosti. Tot ce a zis lumea de aici nu e ura cum crezi tu, fluturas sensibil, e adevarul.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Holiday):

Pun pariu ca daca voia sa faca avort si punea aici intrebare i-ati fi dat in cap si ii spuneati sa dea unul spre adoptie. Nu amestecati fanatismul religios cu problemele altora. Daca ei nu ii plac gemenii, nu poti sa schimbi asta. Unii nu fac sport ca nu le place, sunt si ei nebuni?

| alin131 a răspuns:

Buna. E ceva foarte serios. Dar nu te lasa Dumnezeu. Tu sti ca o sa ai gemeni identici dar asta iti spun oamenii, medicii. Sa sti ca Dumnezeu poate orice si te poate ajuta. Tu nu te mai gandi la adoptie sau la alte idei care te inconjoara si nu sunt bune, pentru ca il manii pe Dumnezeu.

O persoana apropiata mie a avut gemeni, si a spus ca ea nu vrea copii dar apoi gemeni. A oprit-o Dumnezeu si nu a facut intrerupere de sarcina, dar a pedepsit-o pentru ca unul din copii s-a oprit din evolutie si a fost nevoita sa continue sarcina cu un copil mort in burta si unul viu.

Ai grija ce faci si nu il mai mania pe Iisus Hristos ca sa nu patesti ceva. Sa sti ca copiii sunt binecuvantare de la Dumnezeu si tu trebuie sa nasti si atunci daca tot mai vrei sa dai un copil si sa pastrezi unul, atunci vezi ce faci. Dar nu mai fi atat de convinsa ca o sa ai gemeni identici, pentru ca te-a auzit Dumnezeu si poate ca nu o sa fie identici.

Roaga-te sa fie sanatosi si sa vina cu bine pe lume, pentru ca daca o sa vrei sa renunti la un copil si sa il oferi spre adoptie sa stii ca tu il lasi dar Dumnezeu nu il lasa si are grija de el asa cum are grija de 7 miliarde de oameni in acelasi timp si nu ii este greu pentru ca Dumnezeu poate orice.

Roaga-te daca vrei pentru sanatatea ta si a copiilor tai si sa vina cu bine pe lume si nu il mai mania pe Dumnezeu.

Sunt crestin ortodox si te rog sa te gandesti bine dupa ce citesti la ceea ce vei face de acum inainte.

Dumnezeu e sus si te poate ajuta sa duci sarcina pana la capat si sa nasti usor si are Dumnezeu grija de voi toti, sau te poate pedepsi si nici nu vreau sa ma gandesc la ce se poate intampla.

Ai grija ce faci, te rog nu il mai mania pe Dumnezeu.

Iisus Hristos te iubeste.

| Iunix a răspuns:

- Ce faci, cum ai ajuns pe străzi?
- Părinții mei m-au abandonat la naștere și am ajuns la orfelinat.
- Nu aveau cu ce să te crească?
- Nu, am fost gemeni și lor nu le plac gemenii. L-au ales pe fratele meu.

*
Și cum vei alege pe care să-l păstrezi? Sau stai, sunt identici, nu contează.
O să dormi liniștită noaptea, nu? Nu o să te doară, nu o să te întrebi, oare ce face copilul meu. unde e, a mâncat, îi e bine, îl doare ceva etc.

Și cel ghinionist, cel pe care-l vei părăsii, ce vină are? Cel mai probabil la asta se va gândii și el atunci când se va face mai mare. Se va întreba cu ce a greșit.

Dacă o să te caute și o să te găsească peste 20 de ani vei avea curajul/tupeul să-l privești în ochi?

Ești conștientă că vei nenorocii viața unui om, nu? Tu i-ai dat viață, sunteți responsabili pentru viitorul lui.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Mariusgeo):

Atatea tratamente si chinuri cand pot sa adopte un copil, dar stai... cum sa adopt un copil? Vreau sa fie al meu. Mentalitatea romanului.