| anonim_4396 a întrebat:

E ceva foarte serios. Sunt insarcinata si am aflat ca o sa am gemeni identici. Eu si partenerul meu ne dorim sa pastram doar un copil, deoarece nu ne dorim sa fim parinti a unor gemeni identici. Pregatim pat doar pentru un copil, insa nu stim ce sa facem cu celalalt ca ne e cam rusine sa il dam inspre adoptie si sa zicem acolo ca am avut gemeni dar am pastrat doar unul... Va rog frumos fara ura, pur si simplu ne dorim doar un copil, nu ne plac gemenii si chiar ne-am rugat sa nu fiu insarcinata cu gemeni, mai ales identici, ajutor va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| userideduzina a răspuns:

"Oamenii isi exprima socul, nu frustrarea. E socant sa aflii ca exista asemenea specimene, care urmeaza sa faca copii, cand in ei nu exista pic de simt matern".

Sa zici merci ca nu ai astfel de parinti atunci. Si da, o fi socant. Dar nu mai e de mult ceva nou ca multi dintre parinti (atunci si acum) nu meritau sa aiba copii. Nu esti "rau" doar daca il dai spre adoptie, nici sa il faci ca sa il cresti jalnic nu e mai bine. Pentru ca cei mai multi NU stiu cum sa fie parinti. Nu au maturitatea mentala si ed. necesara sa fie in stare sa le dea si propriilor copii o ed. adecvata.

"Civizilat vorbesti cu un om normal, astora trebuie sa le dai un sut in fund, sa le vina mintea la cap".

Daca citeam in intrebare ca are de gand sa ii nasca si sa ii abandoneze pe la vreun tomberon ceva, crede-ma, va intelegeam of-ul. Dar, daca ce a spus este real, avand in vedere ca s-au interesat si i-au si gasit deja o fam. cu posibilitati mai bune ca ale lor care chiar isi doresc mult sa infieze un copil. Nu vad de ce asa tam tam.
Iar asta nu este socant. Socante sunt documentarele din 90 cand in ro s-au vandut multi copii din caminele noastre (desigur ca ei foloseau termenul de "adptii") sau cei ce proveneau din fam. romane sarace, "parintii" acestora preferand sa-i dea la schimb pentru... Nici nu mai conteaza pentru ce, un astfel de gest nu are nici cea mai mica scuza posibila.
Mai ar fi multe de spus/scris, dar ma rezum aici.
Ideea ramane valabila: o condamnati prea aspru pe tipa cu aceasta postare. Au fost si sunt inca mult prea multe nereguli in lumea asta cand vine vorba de ceva care cica avem si care s-ar numi umanitate. Iar adev. e ca prea multi oameni merita pedeapsa biblica cu cazanul cu smoala pentru cum i-au tratat pe altii dar nu cred ca o simpla viitoare mama ce nu doreste sa isi asume responsabilitatea de mama, sau nu pe deplin, merita ura voastra sincera.

118 răspunsuri:
| Elliiieo3 a răspuns (pentru Dalmore):

That's not the point, honey

| Elliiieo3 a răspuns (pentru MelissaAdela):

Copilul pe care am ales sa il dam altei familii o sa fie foarte fericit in familia in care va creste, nu va afla despre trecutul lui.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Iunix):

Vrem sa facem bine unui cuplu infertil care isi doreste un copil

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Dalmore):

Sunt multe cupluri infertile care isi doresc un copil, asa ca ne-am gandit, daca tot ne e greu, sa le daruim unul celora care sufera ca nu au...

| Elliiieo3 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Mda esti cam tare in tastatura, mai spune ca imi fac si un ceai

| Elliiieo3 a răspuns (pentru MrShadowSheep):

La multi ani 2010! Oh, sau trebuia sa rad?

| Elliiieo3 a răspuns (pentru alex15ccc):

Un copil ramane cu noi, altul merge la o familie instarita. Ei nu se vor intalni. Ce e asa de inuman in asta? Vrem ca amandoi sa duca o viata buna.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru mentholinks):

Continua, continua, ca poate ne convingi

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Mai zi ca poate schitez un zambet din mila

| Elliiieo3 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poza de album?

| Elliiieo3 a răspuns (pentru aXy99):

Va rog frumos sa intelegeti ca nu il vom da la un centru, ne vom asigura ca duce o viata chiar mai buna ca si cel care ramane cu noi, fiindca il vom da unei familii infertile instarite.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Superior):

Ii vom da unei familii bogate, probabil din alta tara.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Gaby212):

No hai medicule si consulta-ma. ( in p$% happy )

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Elliiieo3):

Tot tu ceri sfaturi si faci publica treaba asta si tot tu sari de c*r in sus cand nu-ti convine adevarul sau cand cineva isi spune opinia despre asta.Alt argument mai jmeker n-ai? Mai bine faci avort.Si daca copilul ala cand se face mare, o sa inceapa sa puna intrebari cum ar fi''De ce eu? de ce m-ai dat pe mine?''.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

NU va afla.

| Dalmore a răspuns (pentru Elliiieo3):

Honey, e bine ca stim engleza, dar cu sentimentele materne inexistente ce facem sad? Data viitoare folositi un prezervativ.

| Clorox a răspuns (pentru Elliiieo3):

Cel mai probabil ai pus intrebarea asta doar ca sa starnesti cearta, vad ca deja erai hotarata sa faci ceva, probabil voiai doar sa vezi cate persoane te fac mizerabila, ce-i drept, esti mizerabila, dar este strict viata ta, aspect care nu ma intereseaza. Stii sa scrii, iti permiti sa stai pe TPU si sa raspunzi, asta nu te faca saraca lipita pamantului, motiv care te face sa dai un copil spre adoptie in mare parte, nu ca nu vor doi idioti gemeni. Ideea e alta, sunteti incompetenti, nu meritati sa fiti parinti. Macar aveti grija ca acel copil sa ajunga intr-o familie buna si iubiti copilul pe care il veti pastra pentru ca mereu, absolut mereu, totul are un pret. Iar ce o sa faceti voi... Se va plati scump.

| Superior a răspuns (pentru Elliiieo3):

Daca adminii de pe TPU au cat de cat putina constiinta vor lasa acest comentariu indestul de mult incat sa-l vezi :
Nu esti capabila sa-ti iei responsabilitatea pentru crestera a doi copii pentru care altii ar da orice sa aiba. Sa pastrezi unul si sa avortezi/dai spre adoptie altul... ce panarama de om poti fi?
"NU va afla." Cum poti ascunde asa ceva?
Sper sa fii un troll, desi unii ar zice ca esti o persoana "adevarata" si etc.

| Gaby212 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Imagineaza-ti ca ai afla intr-o zi ca ai o sora geamana pe care parintii tai n-au vrut sa o pastreze...Sau ca tu esti adoptata si ca de fapt ai niste parinti si o sora geamana undeva, acolo-n lume.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Elliiieo3):

Da, sau celelalte povesti depresivo-exagerate, scrise de geniile lu' BUG. Fratii care se joaca de-a hotii si vardistii, barbutistul si vandutul nevestii, ușiderea logodnicii fara nici un scop, ș.a.m.d.

| Endoryus a răspuns (pentru userideduzina):

Aloha mini me

| userideduzina a răspuns (pentru Endoryus):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copii razgaiati fara pic de minte, inepti, narcisisti, aroganti, ignoranti si care cred ca stiu destule in viata, au raspuns la orice problema. Va mai si inmultiti. Mai bine ii inghiteai cum spunea careva mai sus... Si daca tot sunteti inconstienti, mai bine ii dati pe amandoi spre adoptie, ar fi mai uman, mai corect. Sau mai bine faceai avort, scuteai lumea de inca doi care cel mai probabil tot ca voi vor iesi, mai scutiti lumea de asa set de gene.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Superior):

Superiorule... fa-te util in alta parte.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca nu exista regula asta, stiu. Nu apareai tu daca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va doriti un singur copil, fi sincera si spune ca nu-ti permiti sau nu vreti sa va permiteti sa cresteti doi copii. Fie vârsta e de vina, stabilitatea. Ca nu putea-ati sa asteptati incã ani buni pânã sa faceti un asemenea pas. Sa puteti creste si 4 copii, nu doar unul. dar n-a toti va grabiti. Prostia Cu parinti tineri. Sa-si vada si nepotii.

| LianaSor18 a răspuns:

Buna,ai nascut? daca mai vrei sa dai unul dintre copii as vrea sa il iau eu, lasa-mi un nr de contact!

| Andreeaposto a răspuns:

Off nu trebuie sa-i desparti mai ales ca sunt gemeni, ei mai tarziu cand vor creste vor afla si se vor cauta si o sa prinda ura pe tine cel pe care il pastrezi, nu fa greseala asta sad unde mananca unu poate manca si al doilea, te vei descurca cu amandoi ăsta este cel mai frumos dar de la Dumnezeu. Sunt si eu insarcinata in 11 saptamani daca ar patii ceva as muri.