| anonim_4396 a întrebat:

E ceva foarte serios. Sunt insarcinata si am aflat ca o sa am gemeni identici. Eu si partenerul meu ne dorim sa pastram doar un copil, deoarece nu ne dorim sa fim parinti a unor gemeni identici. Pregatim pat doar pentru un copil, insa nu stim ce sa facem cu celalalt ca ne e cam rusine sa il dam inspre adoptie si sa zicem acolo ca am avut gemeni dar am pastrat doar unul... Va rog frumos fara ura, pur si simplu ne dorim doar un copil, nu ne plac gemenii si chiar ne-am rugat sa nu fiu insarcinata cu gemeni, mai ales identici, ajutor va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| userideduzina a răspuns:

"Oamenii isi exprima socul, nu frustrarea. E socant sa aflii ca exista asemenea specimene, care urmeaza sa faca copii, cand in ei nu exista pic de simt matern".

Sa zici merci ca nu ai astfel de parinti atunci. Si da, o fi socant. Dar nu mai e de mult ceva nou ca multi dintre parinti (atunci si acum) nu meritau sa aiba copii. Nu esti "rau" doar daca il dai spre adoptie, nici sa il faci ca sa il cresti jalnic nu e mai bine. Pentru ca cei mai multi NU stiu cum sa fie parinti. Nu au maturitatea mentala si ed. necesara sa fie in stare sa le dea si propriilor copii o ed. adecvata.

"Civizilat vorbesti cu un om normal, astora trebuie sa le dai un sut in fund, sa le vina mintea la cap".

Daca citeam in intrebare ca are de gand sa ii nasca si sa ii abandoneze pe la vreun tomberon ceva, crede-ma, va intelegeam of-ul. Dar, daca ce a spus este real, avand in vedere ca s-au interesat si i-au si gasit deja o fam. cu posibilitati mai bune ca ale lor care chiar isi doresc mult sa infieze un copil. Nu vad de ce asa tam tam.
Iar asta nu este socant. Socante sunt documentarele din 90 cand in ro s-au vandut multi copii din caminele noastre (desigur ca ei foloseau termenul de "adptii") sau cei ce proveneau din fam. romane sarace, "parintii" acestora preferand sa-i dea la schimb pentru... Nici nu mai conteaza pentru ce, un astfel de gest nu are nici cea mai mica scuza posibila.
Mai ar fi multe de spus/scris, dar ma rezum aici.
Ideea ramane valabila: o condamnati prea aspru pe tipa cu aceasta postare. Au fost si sunt inca mult prea multe nereguli in lumea asta cand vine vorba de ceva care cica avem si care s-ar numi umanitate. Iar adev. e ca prea multi oameni merita pedeapsa biblica cu cazanul cu smoala pentru cum i-au tratat pe altii dar nu cred ca o simpla viitoare mama ce nu doreste sa isi asume responsabilitatea de mama, sau nu pe deplin, merita ura voastra sincera.

118 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Ai fi cea mai mizerabila persoana daca ai face asta, cum ai ce sa-i dai unuia sa manance asa ii vei da si celuilalt. Multi copii de 15 ani pe aici care habar n-au cum e viata si zic fara nicio remuscare ''da-l la orfelinat'', ce e asta? Nu ti-ar fi rusine? Ai mai putea sa te uiti la celalalt copil fara sa-ti aduci aminte de cel pe care l-ai fi dat spre adoptie? Ce mama ai fi? Ce om mai bine zis, e inuman ce ai face, nici cainii nu-si abandoneaza puii. Sunt copiii tai, daca ti-a placut viata accepti consecintele, in viitor o sa te bucuri de ei.

| Clorox a răspuns (pentru Alfred0703):

Se gaseste un copil de 17 ani sa comenteze despre viata, tu te auzi ce vorbesti? Cel mai probabil n-ai avut niciodata o iubita si indraznesti sa zici ca e ok sa dai un copil spre adoptie cand tu n-ai vazut niciodata o pasarica decat pe internet. Nu am cuvinte sa-mi exprim scarba pentru copiii ca tine, adolescentii astia depresivi care habar n-au cum e viata si stau dupa fundu' parintilor si se cred mari filozofi pe site-uri.
Ce sa stiti voi de chestiile de genul cand ati dat la palma toata viata? Compara sportul cu o viata de copil, vai de tine.

| KarimIonuț11 a răspuns:

Dumnezeu te va pedepsi crunt daca faci asa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PurpleStardust):

Ala bala portocala.

| DoctorulManhattan a răspuns:

,,Va rog fara ura" Dar ce faceti voi cum se cheama? Cum alegeti pe care il veti da la adoptie? Veti da cu banul? Unul va trai o viata fericita alaturi de voi iar celalalt va duce o viata trista, fara sa isi cunoasca macar parintii si fara sa stie ca are un frate geaman care o duce foarte bine. Ce o sa pateasca? O sa il vada intr-o zi pe strada si ce o sa creada? Ca l-a clonat cineva?
Nu cred ca sunteti saracii pamantului sa nu puteti creste doi copii.
Viata e cel mai inexplicabil fenomen, cel mai rar poate din Univers. Ar trebui sa va bucurati ca voua vi s-a intamplat sa puteti da viata a doua fiinte deodata. Da-o in ma sa de religie dar cand vine vorba de ce e corect sa faci, la intrebari de genul nu ar trebui sa fie dubii.
Sper sa faceti ce trebuie si sa ii pastrati pe amandoi ca si asa mi am pierdut demult speranta in umanitate

| Alfred0703 a răspuns (pentru Clorox):

Bine ca vezi tu pasarica in fiecare ziwinking

| hausd a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| MrShadowSheep a răspuns:

Buna Elliiiieo3. Sunt in cautare de organe precum ar fi ficatii. Daca esti interesata ma poti contacta la nr del tel :07 n-am cartela sau la adresa de mail cautamorganesrl@dorimficati.org

| userideduzina a răspuns:

Faci ce vrei.
Sunt copiii tai, nu ma intereseaza pe mine de alegerile voastre personale. Cum nici pe prostii care au comentat inaintea mea nu ar trebui sa ii intereseze, dar meh, e usor sa dai din niste taste pe net sa faci pe lupul moralist. Ce sa faci.
Iar data viitoare cand mai ai intrebari ce pot starni minti obosite si inchise fa-ti o favoare si nu mai posta pe forumuri romanesti. Iti recomand in schimb Quora, e international deci se posteaza din toata lumea dar desi tot se vor gasi pareri pro si contra acolo totusi se pastreaza un ton calm si mult mai relaxat pentru ca o buna parte din oamenii ce il frecventeaza sunt, prin comparatie, mai civilizati fata de cei de aici.

| Dalmore a răspuns (pentru userideduzina):

Reactiile ar fi aceleasi si pe Quoara. laughing Astea sunt reactiile unor oameni normali la cap, tu poti s-o iei de mana si sa mergeti impreuna la un psihiatru.

| alex15ccc a răspuns:

Doar pentru ca gandesti asa despre un copil nenascut o sa ajungi in iad. imi este scarba de societatea de azi, copiii tai te vor uri tota viata dca faci asta.

| Lxrdszn a răspuns:

Iti inteleg problema, e mai greu cu 2 copii, mai ales gemeni, trebuie sa le cumperi haine amandurora, trebuie sa ai grija de ambii in acelasi timp, opinia mea ar fi sa te duci sa ii dai la adoptie, nu inteleg de ce iti este rusine, sunt mii de parinti care isi dau copii la adoptie. Vreau sa mentionez ca asta a fost doar opinia mea.

| Thisismetoday1 a răspuns:

O mama nu ar trebui sa-si puna copii pe primul loc? Gandeste-te la saracul copil... sper sa te razgandesti. happy

| userideduzina a răspuns (pentru Dalmore):

Este vorba de bun simt. Nimic mai mult. Si da, imi imaginez ca nici pe quora nu ar fi avut parte de mai multa incurajare sa faca ce si-a propus deja impreuna cu partenerul ei (dar ATENTIE! acolo s-ar fi pastrat un limbaj civilizat - asta e o mica mare diferenta care spune multe). Vezi tu. Ei au ajuns la o concluzie impreuna. S-a discutat deja acest aspect. Tot ce faceti voi aici este sa ii criticati alegerea si, mai mult de atat, sa va legati de ea ca si pers. prin prisma unei alegeri ce nu va afecteaza pe niciunul dintre voi. Intelegi?
"Astea sunt reactiile unor oameni normali la cap" E tare interesant cum va doare pe voi la 14 de deciziile unor necunoscuti. Chiar asa lipsiti de viata sa fiti mai ratatilor? Pe bune?
Deja vorbim de drepturi fundamentale ale omului aici, dar nu va ganditi ca are tot dreptul sa faca ce o vrea asa cum si tu ai.
Voi nu ati comentat pur si simplu la intrebare, ci v-ati apucat in turma sa o jigniti atat pe ea cat si pe iubitul ei. Asta denota multa frustrare si lipsa de 7 ani.
Pana una alta tipa asta are dreptul sa faca cum considera. Ea ii va creste si intretine. Nu voi. Cred si eu ca-i usor sa dai din plisc... Dar de altceva mai sunteti buni?! happy Nu? Ok.

| peperonies a răspuns:

Oamenii ca tine nu ar trebui sa faca copii.

| Savas10 a răspuns:

Ce atitudine de c@cat, daca maica-ta te dadea spre adoptie pentru ca voia baiat? Sau te scotea pe bucati din burta doar pentru ca na, parintii tai nu voiau fete? Pe bune, ce gandire bazata pe preconceptii proaste aveti. Ar trebui sa faceti niste sedinte psihologice ca sa puteti accepta si celalalt copil in viata voastra, pentru ca altfel nu stiu ce minte ati putea avea ca sa ucideti sau sa scapati de un copil doar pentru ca seamana cu celalalt. Doamne fereste-ma.

| Savas10 a răspuns (pentru Donsavas):

Culmea e ca nici ea nu are sentimente. Si urmeaza sa fie mama.

| Jannah a răspuns:

Ii dai in adoptie pe amandoi si faceti alt copil.

| mentholinks a răspuns:

Ia-te de mana cu barbatelul tau si aruncati-va in fata trenului. Veti fi mai fericiti.

| Kuraya a răspuns (pentru Holiday):

Am dat click pe intrebare doar ca sa scriu un comentariu ca a` tau.
Stiu, nu?
Copilul acela creste in tine... Cum sa il dai doar fiindca nu vrei gemeni...

| RainmakerX a răspuns:

Din perspectiva mea, singurii oameni care pot sa-si abandoneze copiii prin orfelinate sunt cei cu o situatie materiala foarte proasta... asa ii dai sansa unei vieti mai bune.

Inteleg cum va simtiti, am si eu o varsta apropiata cu a voastra, dar copilul e o parte din tine. Da, lucrurile pot sa fie destul de scumpe si sunteti tineri, dar este o decizie pe care v-ati asumat-o.

Poate ca trebuie sa renuntati la stilul de viata pe care il aveti. Asta e pedeapsa voastra pentru ca ati fost iresponsabili.

Si totusi, nu e mare lucru. Acolo unde exista bani pentru a creste un copil, cu ajutor din partea parintilor poate sa creasca si al doilea. Nu pari genul de persoana care locuieste intr-un loc foarte prost asa ca de ce nu?

Daca era handicapat ce faceai? Il aruncai la gunoi si sperai sa nu-l gaseasca nimeni?

Eu am fost prematur. Am avut 1.48 kg si am provocat destule probleme pentru multa lume. Si totusi nu a renuntat nimeni la mine pentru ca eu am fost dorit. Acum sunt normal.
Sunt sanatos, in forma, am o educatie buna si nu vreau sa ma laud dar cred ca pot spune ca sunt destul de fericit.

Ai 2 cu un scop. Poate ca acesti gemeni o sa ajunga in medii diferite si o sa te intelegi mai bine cu cel la care vrei sa renunti.
Poate ca pe la 70 de ani, cand o sa fii o baba cu multe pisici o sa te intrebi de ce "unicul" tau fiu plecat prin strainatate te-a lasat singura in tara?

Dar daca cel abandonat ar avea un suflet bun si nu te-ar lasa singura? Nu poti sa stii niciodata ce iti rezerva viitorul.

| Yurisa a răspuns (pentru userideduzina):

Cine a jignit-o? laughing Daca era asa decisa nu mai punea intrebarea aici, vrea pareri? Sa si le puna in cap si sa se astepte sa fie criticata. Tu idiotule crezi ca daca traiesti intr-o democratie, dreptul fundamental al omului e "face ce vrea"? Nu stiu cum sa iti zic, dar un drept democratic pe care pot sa ti-l enumar este cel la libera exprimare. Asa cum gagica doreste sa fie o inapta si lumea de aici are tot dreptul sa o judece. Care e problema?
"doare pe voi la 14 de deciziile unor necunoscuti"
Ai uitat pe ce site esti probabil, nu te tine nimeni cu forta poti sa pleci daca nu suporti critica, sincer. Site-ul e cu intrebari si raspunsuri, tipa a pus o intrebare, sa se astepte si la reactii
" Asta denota multa frustrare si lipsa de 7 ani."
Faptul ca ai pomenit cuvantul "frustrat" ma face sa ma gandesc la o argumentare de oligofren. Daca ceva nu e in concordanta cu ordinea ratională a lumii in care tu vehement crezi cu tarie, e din cauză ca noi, aia care isi spunem ca nu ai dreptate inseamna ca noi sau cel care a postat comentariu mai devreme e frustrat? Frustrarea este un lucru bun. Este baza pe care se creeaza cam orice mecanism motivational. Frustrarea nu e cum crezi tu.

| Dalmore a răspuns (pentru userideduzina):

Oamenii isi exprima socul, nu frustrarea. E socant sa aflii ca exista asemenea specimene, care urmeaza sa faca copii, cand in ei nu exista pic de simt matern big grin. Civizilat vorbesti cu un om normal, astora trebuie sa le dai un sut in fund, sa le vina mintea la cap. Pana la urma ea face ce vrea, indiferent de parerile noastre. Dar adevarul este ca NU toti suntem facuti sa fim parinti si e trist ca toti avem dreptul asta.

Ratati, ratati, ratati, esti reincarnarea lui Endo? laughing

| MelissaAdela a răspuns:

Cată lume bolnavă mintal există pe acest pământ
Voi nu vă puteți numi părinți
Nu am văzut în viața mea un animal care să-și abandoneze puii dar în schimb oamenii renunță la proprii lor copii (sânge din sângele lor) fara nicio remușcare. Zici că te duci să îți returnezi perechea de blugi pe motiv că nu-ți vine sau îți schimbi tamponul pentru că e plin.
Halal de oameni. Îmi e scârbă de voi. Nu vă gândiți așa puțin pe viitor la durerea din sufletul copilului pe care nu l-ați dorit? Oricum o să afle la un moment dat că a fost dat spre adopție și o să vă ceară socoteală. Dacă erai lângă mine împreună cu soțul tău și vă auzeam spunând asta, mare bătaie ce vă dădeam leșinaților

| AdiZNoni a răspuns:

Trebuie să înțelegeți CLAR că aici nu e vorba de tine și partenerul tău. E vorba de acei doi copii. Nu aveți nici un drept să alegeți care să primească iubire și care să fie izgonit într-un centru de adopție. Dacă ai tăi ar fi avut gemeni și pe tine te trimiteau la orfelinat sau te dădeau spre adopție ți-ar fi plăcut? Doar pentru că tu și partenerul tău ați conceput acei 2 copii, nu vă dă nimeni și nimic dreptul să vă bateți joc de unul dintre ei. Trebuie să-i păstrați pe amândoi. Unde este iubire și dedicare pentru unul, este și pentru celălalt.

Scuze dacă vărs ură, sunt și eu tânăr la rândul meu, poate mai tânăr decât voi, dar m-am săturat să tot văd alți tineri iresponsabili care-și bat joc de viitorul altor suflete, doar pentru o distracție sau un like pe Facebook. Că ați vrut sau nu copii, trebuie să vă purtați ca niște adulți responsabili și să aveți grijă de amândoi și să-i iubiți pe amândoi la fel de mult!

| Emma30555 a răspuns:

Zici ca vorbești despre a adopta niște căței de pe strada și te întrebi unul sau doi,? Eu cred ca este o gluma. Dacă nu e o gluma nu cred ca sunteți pregătiți sa deveniți părinți, ești mama lor dacă îl iubești pe unul ii iubești pe amândoi, vrei sa ai un copil dar nu ai instincte materne. Nu e ca și cum iți cumperi o bluza dar după nu ți place și o returnezi...

| Emma30555 a răspuns (pentru Alfred0703):

E absurd cum pui problema. E vorba de niște copii. Sunt niște instincte materne. Cum poți sa alegi? Nu sunt haine sau animale de companie. Nu are logica. Sa fii părinte nu e ca și cum ai cumpăra un copil și după te răzgândești dacă nu e cum vrei tu. Și cum alegi, dai cu banul? Mi se pare mai grav și absurd ceea ce vrea sa facă adică sa aleagă unul decât dacă ar fi vrut sa i dea spre adopție pe amândoi. Dacă nu ii vroia pur și simplu, a rămas gravidă accidental și ii dădea asta e, s-a mai întâlnit, era de genul ca nu a vrut sa facă avort dar vrea sa i dea spre adopție și poate le găsea părinți mai buni decât erau ei. Dar cum poți sa ți dorești unul și unul nu? Cum îl iubești pe unul și celalalt e în plus? Nu înțeleg cum funcționează creierul în situația asta. Dacă îți dorești un copil și îl concepi nu cred ca poți sa programezi cum sa fie cu cine sa semene, gemeni sau nu. instinctul matern nu funcționează asa. Pare inuman când gândești asa. Și dacă sunt identici ce? Ii schimbi unuia freza, ii îmbraci diferit, sunt niște motive prea puerile, măcar dacă punea problema financiara

| svpte a răspuns (pentru Iunix):

Mai bine de atat n-a zis nimeni, scurt si la obiect.Ia si baga la cap nebuno.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Clorox):

Da, m-as putea uita la el fara sa imi aduc aminte de celalalt. E mai mult decizia partenerului, dar nu ma deranjeaza.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Hai sa nu exageram