| anonim_4396 a întrebat:

E ceva foarte serios. Sunt insarcinata si am aflat ca o sa am gemeni identici. Eu si partenerul meu ne dorim sa pastram doar un copil, deoarece nu ne dorim sa fim parinti a unor gemeni identici. Pregatim pat doar pentru un copil, insa nu stim ce sa facem cu celalalt ca ne e cam rusine sa il dam inspre adoptie si sa zicem acolo ca am avut gemeni dar am pastrat doar unul... Va rog frumos fara ura, pur si simplu ne dorim doar un copil, nu ne plac gemenii si chiar ne-am rugat sa nu fiu insarcinata cu gemeni, mai ales identici, ajutor va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| userideduzina a răspuns:

"Oamenii isi exprima socul, nu frustrarea. E socant sa aflii ca exista asemenea specimene, care urmeaza sa faca copii, cand in ei nu exista pic de simt matern".

Sa zici merci ca nu ai astfel de parinti atunci. Si da, o fi socant. Dar nu mai e de mult ceva nou ca multi dintre parinti (atunci si acum) nu meritau sa aiba copii. Nu esti "rau" doar daca il dai spre adoptie, nici sa il faci ca sa il cresti jalnic nu e mai bine. Pentru ca cei mai multi NU stiu cum sa fie parinti. Nu au maturitatea mentala si ed. necesara sa fie in stare sa le dea si propriilor copii o ed. adecvata.

"Civizilat vorbesti cu un om normal, astora trebuie sa le dai un sut in fund, sa le vina mintea la cap".

Daca citeam in intrebare ca are de gand sa ii nasca si sa ii abandoneze pe la vreun tomberon ceva, crede-ma, va intelegeam of-ul. Dar, daca ce a spus este real, avand in vedere ca s-au interesat si i-au si gasit deja o fam. cu posibilitati mai bune ca ale lor care chiar isi doresc mult sa infieze un copil. Nu vad de ce asa tam tam.
Iar asta nu este socant. Socante sunt documentarele din 90 cand in ro s-au vandut multi copii din caminele noastre (desigur ca ei foloseau termenul de "adptii") sau cei ce proveneau din fam. romane sarace, "parintii" acestora preferand sa-i dea la schimb pentru... Nici nu mai conteaza pentru ce, un astfel de gest nu are nici cea mai mica scuza posibila.
Mai ar fi multe de spus/scris, dar ma rezum aici.
Ideea ramane valabila: o condamnati prea aspru pe tipa cu aceasta postare. Au fost si sunt inca mult prea multe nereguli in lumea asta cand vine vorba de ceva care cica avem si care s-ar numi umanitate. Iar adev. e ca prea multi oameni merita pedeapsa biblica cu cazanul cu smoala pentru cum i-au tratat pe altii dar nu cred ca o simpla viitoare mama ce nu doreste sa isi asume responsabilitatea de mama, sau nu pe deplin, merita ura voastra sincera.

118 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru Alfred0703):

"Unii nu fac sport ca nu le place, sunt si ei nebuni?"

Daca isi cumpara echipament, da.

"Nu amestecati fanatismul religios cu problemele altora."

Ce are fanatismul religios cu ce spun eu?

"Pun pariu ca daca voia sa faca avort si punea aici intrebare i-ati fi dat in cap "

Eu in nici un caz nu. Deci cearta-te cu altii pe tema asta.

| Dalmore a răspuns (pentru Alfred0703):

Tu te auzi cand vorbesti? Sunt sigura ca nu-i plac nici copiii cu handicap, daca o sa aiba unul, ce-o sa faca? Nu-i o chestie de preferinte, e un copil, nu o jucarie. Daca nu esti in stare sa iti asumi riscuri, nu faci copii. N-are de unde sa iasa gemeni, decat daca au cazuri in familie, au fost constienti de asta, ghinion.
Ce trebuie sa-ti placa la gemeni, mai exact? laughing

| Dalmore a răspuns:

Daca iese cu ochi negri si nu albastri, ce faci? laughing))))))

| Holiday a răspuns (pentru Alfred0703):

"reau sa fie al meu. Mentalitatea romanului."

Nu romanii au inventat tratamentele pentru fertilitate, ba mai mult prea putini romani fac apel la ele. Si da, e normal sa vrei copilul tau si doar daca chiar nu se poate infiezi. In plus daca ai copilul tau, asta nu inseamna ca nu poti infia si altul.

| PurpleStardust a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect. Ea pur și simplu nu își dă seama ce decizie e gata să își asume. Mă întreb la maternitate după ce criterii va alege copilul pe care vrea să îl păstreze?
Cred ca e unul din cele mai absurde lucruri auzite vriodată și e păcat că am ajuns să privim ființele umane ca pe niște legume de la piață.

| Yurisa a răspuns (pentru Holiday):

Cei care incurajeaza avortul din motive obiective nu sunt aceiasi care sunt fanatici religiosi. Omul care ti-a dat replica generalizeaza drastic

| PurpleStardust a răspuns (pentru Elliiieo3):

Mămică?
Mă scuzi, dar nu meriți acest titlu după ce ești gata să renunți la unul din copilași doar pentru că seamănă leit cu fratele/sora. Copiii nu sunt jucării! A fi mamă înseamnă să mai faci ceva sacrificii, să pui pe prim plan interesele copiilor, să te doară pentru ei...

| Ha0t1c a răspuns:

Nu mai bine ii înghițeai?

| Evolution a răspuns:

Daca intrebarea asta e postata la caterinca, ar trebui mentionata chestia asta. Eu nu cred ca exista cineva cu mentalitatea asta. Daca exista, in primul rand ca sfat ti-as da sa te duci la un psiholog (de fapt sa va duceti).
Parintii vostri / familia ce parere au de acest lucru?
Sa joci ruleta ruseasca cu unul dintre copii tai ar trebui pedepsita cu inchisoarea pe viata.
Sper ca aceasta intrebare si gandire sa fie o vrajeala ca majoritatea de genu' pe TPU si sa nu existe cineva care sa gandeasca asa. Sunt constient ca in lume exista tot felul de mentalitati. Dar daca esti asa, nu te poti numi om. Esti efectiv definitia cuvantului monstru. Si sa traiesti cu asa ceva pe constiinta, mai bine ai grija happy
Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as zice sa aplici piesa lui Vescan. Sau BUG Mafia.
Ce 'repări' inteligenti!

| deadhoe a răspuns:

De ce p, lm ii toti jigniti alegerea? nici mie nu-mi plac gemenii.

| Donsavas a răspuns:

Oamenilor,până una alta gânditi rațional! E treaba ei ce face in final. Copilul inca n are sentimente ca noi sa stim ce va simti si indiferent de ce credem noi, fiecare face ce simte. Ea nu dorește doi copii. Asta e. Nu are rost sa ne implicam emoțional in poveste. Parerea mea e că ar trebui să lăsați unul dintre copii la bunici, frati sau cui doriti voi. Între timp, copiii vor crește si va veti obișnui cu amândoi. Nu luati decizii in graba. Nu stii ce vei vrea si mai tarziu.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta se rezolva simplu:
Dai ambii copii in adoptie, iar voi ambii parinti va retrageti la un sanatoriu de psihiatrie, pe viata.
Asa nu va fi suparat nici unul din gemeni pentru discriminare.

| Yurisa a răspuns (pentru Donsavas):

Traiesti intr-o tara, o comunitate, nu putem sa inchidem ochii la unul, la altul ca "face ce vrea". Nu, nu face ce vrea, bine ar fi sa faca ce trebuie. Daca ar fi vrut sa se sinucida ar trebui sa zicem "da lol hai arunca-te" sau am incerca sa aflam care e problema si sa caute un specialist? Eu nu cred ca i-ai spune unui om sa faca o alegere gresita in viata pe premisa "face ce vrea". Fata a pus o intrebare in speranta ca se va lamuri pe sine cu privire la alegerea facuta, daca era asa sigura pe alegerea ei nu o mai posta aici, logic nu? Daca putem sa prevenim distrugerea viitorului unui copil nevinovat ar trebui sa stam cu ochii inchisi si sa ne vedem de viata? Site-ul se numeste "toti pentru unul" pana la urma.

| Dalmore a răspuns (pentru Donsavas):

Daca ne-a cerut parerile, sa-si asume faptul ca o sa fie criticata.

,, Parerea mea e că ar trebui să lăsați unul dintre copii la bunici, frati sau cui doriti voi.'' - si sa se intrebe copilul toata viata ce a facut de nu il iubesc parintii lui si de ce nu e suficient de bun? uau! esti un salvator.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu oricum cred ca e o persoana cu probleme ce vorbeste la misto.Dar spun pentru fiecare cu gandire in asta bolnava.
Nu esti capabil? Nu te f...e dracului ca nu numai ca iti bati joc de niste copii nevinovat dar iti si inmultesti rasa proasta si needucata si lipsita de sentimente.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Copii care nu au ce face naty

| PacoPacolina a răspuns:

Cel mai bine sa ii pastrati pe amandoi... deoarece gemeni au o conexiune foarte puternica intre iei... nu faceti diferenta intre iei, plus tu cum te-ai simpti sa iti lipseasca parinti toata viata?

| petruraul a răspuns:

Când alții își doresc așa ceva cu tratamente și chin sa fie părinți voi va bateți joc..deci sunt uluit ceea ce citesc.

| aXy99 a răspuns:

M-am uitat la profilul tau si surprinzator nu ai intrebari la misto. Ceea ce e trist.
Sa spunem ca unul dintre copii este trimis la orfelinat. Nu te mai intereseaza de el. Criteriile pe care le-ai luat in considerare cand ai facut alegerea au fost irelevante sau inexistente. Ai tras la sorti. Peste cativa ani cand vei iesi la o terasa cu familia ta si iti vei vedea fiul dat la orfelinat la nastere in niste haine rupte cersind, posibil chiar la masa ta, ce vei face? Cum vei reactiona? Este drept asa ceva? Cu ce a gresit? Te-ai putea impaca cu gandul asta?

| aXy99 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Sa nu mai incepi niciodata o propozitie/fraza/comentariu cu conjunctia CONCLUSIVA "deci". E doar un sfat.

| Dragosdoar a răspuns (pentru ancaelena24):

Exista celibatul; daca tot ne abatem de la intrebare.

| MorFy08 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Hmm.Te-as ruga sa nu te mai auto-proclami Mamica! Te rog, pentru gestul pe care vrei sa il faci. Te-as ruga foarte frumos sa te gandesti la ceea ce vrei sa faci, si nu in ultimul rand. "Partenerul" copiilor nu este tata, daca si el a fost de acord cu asa ceva! Nu te injur si nu scol toti mortii din cavou doar pentru ca sunt cat de cat bine dispus. ai inteles?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un prezervativ la vreme lui scapa lumea de multi nebuni.

| zeuspebepeee a răspuns:

Mai... fii atenta, chiar si daca avea tripleti, nu conteaza sunt copiii tai, da? nu ii dai spre adoptie sau ceva, creste-i si gata, crede-ma o sa fiie mai bine si pentru voi si pentru ei, de exemplu eu sunt singur si mereu mi-am dorit sa am un frate sau o sora de aceeasi varsta sau mai mica dar nu am avut ocazia, nu strica si sansa asta copiilor tai, fa asta pentru ei.

| Gaby212 a răspuns:

Voi 2 aveti o problema. Fara suparare, nu meritati nici macar un copil.Asa oameni....Doamne fereste...

| Gaby212 a răspuns:

Pe bune ca sunteti bolnavi psihic.

| ziptrack a răspuns:

Multe cupluri se chinuie sa aiba un copil si nu reusesc iar pe voi Dumnezeu v-a binecuvantat cu 2 suflete ca voi doriti sa pastrati doar unul? Da, este mai greu sa cresti 2 copii dar totusi e inuman sa ii separi. Plus ca gemenii se completeaza unul pe celalalt iar vietile lor sunt mai frumoase decat a celorlalti copii. Am prieteni gemeni si au niste caractere tare faine.

Eu zic sa-i multumiti lui Dumnezeu si sa-i pastrati pe amandoi. O sa intelegeti mai tarziu cat de binecuvantati ati fost si tare o sa va mai para bine ca i-ati pastrat.

| Superior a răspuns:

Ce tampiti la cap...in loc sa fiti fericiti ca un nasteti doi frati care in viata se vor ajuta reciproc si vor fi o forta de neegalat,voi vreti sa scapati de unu? Sa-mi bag ceva in ea de treaba...
Mai bine ii dati la adoptie unui nobil, bogatan ceva, ca voi indoctrinati copii. Ce o sa zica unul din ei cand cresc? O sa te scuipe in fata si iti va da un picior in gura fie ca esti ma-sa sau nu, ca o mama adevarata nu face asa ceva.
Vorba aia "Cine are sa-i traiasca, cine nu sa nu-i doreasca".

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic si bun raspuns.
Sincer eu nu am incredere in ea nici daca-i mai pastreaza pe amandoi, daca a gandit asa deja e paduca mintal. Daca as fi un geaman si mi-ar zice ca voia pe mine sau pe fratimiu sa ma dea in adoptie, puteam ajunge la punctul de a o renega ca mama.