| Duhovnicul a întrebat:

Eu tot observ un lucru aici la discutiile religioase : Nu e ciudat ca numai ateii au primit o denumire pentru ca il neaga pe dumnezeu sau allah, budha ori alta divinitate in schimb crestinii, evreii, musulmanii, budistii oare stau si ma intreb in cati alti zei nu cred? Si totusi ateului trebuie sa ii se ceara socoteala ca nu accepta ca exista un creator suprem si este privit ca un specimen de la gradina zoologica ca si cum noi nu am fi tot oameni. Ce denumire am putea da unei persoane care nu crede in zodiac? e cumva "a-horoscopist"? sau unuia care nu crede in feng-shui e "a-feng-shuist"?

Răspuns Câştigător
| Silviu_7167 a răspuns:

Dumnezeu exista. Si da, ateu=fara dumnezeu. Mi se pare o denumire logica. Ca sa nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa ai si o motivatie. Din punctul meu de vedere, pagani! Si sa nu crezi in horoscop nu e asa de grav. Insa sa nu crezi in Dumnezeu, Creatorul Nostru e ceva cam iesit din comun.

77 răspunsuri:
| Silviu_7167 a răspuns:

HepHap sincer nu cunosc asa ceva, insa as fi bucuros daca mi-ai explica. Insa, acolo e vorba de 20 de aparitii, pe care daca as cunoaste mai bine problema, as putea comenta, insa lumina de la Ierusalim apare in fiecare an la paste.

| Silviu_7167 a răspuns:

@nony prin raspunsul meu, am incercat sa va ofer informatii despre punctul meu de vedere, nu doar tie, ci si lui ardnaux si celor carora vor mai avea indoieli.

| Silviu_7167 a răspuns:

Jesica, afirmatia ta intareste spusele mele, insa incearca sa te faci inteleasa si celor care li se par doar baliverne. Daca le aduci in discutie Biblia, vor spune ca acesta este singurul tau argument, iar fara el nu ai avea nici o dovada. Desigur, ca si despre minuni au aceeasi parere, doar ca nu o arata, pentru a nu scoate la iveala mintea cea incuiata, de care sunt constienti. Incapatanarea asta intrece orice limite, nu-i asa?

| Silviu_7167 a răspuns:

@(¯`·. _)(gul) (¯`·. _)

Pe langa faptul ca ai lasat aceasta postare, mi-ai trimis si un mesaj pe privat. Raspunsul la mesaj pe care ti l-am trimis, il voi posta aici pentru a nu fi nevoit sa explic din nou.
"Ma bucur ca mi-ai trimis acest mesaj. Si "sa imi explici". In primul rand crestinii, se roga in prezenta icoanelor, nu lor. Icoanele ne ridica mintea de la cele pamantesti, la cele ceresti. Sfantul Ioan Damaschinul a spus: "prin icoane vizibile suntem condusi la contemplarea a ceea ce este divin si spiritual". Omul nu este obisnuit sa creada in ceva ce nu ii este concret, in fata. Ortodocsii nu se inchina icoanelor, in sensul care s-ar putea intelege prin acest cuvant "inchinare". E adevarat, noi veneram icoanele, insa nu ne inchinam lor. Le veneram pentru faptul ca sunt sfinte, asa aratandu-ne respectul pentru Cei ce ii reprezinta. "Nu ne închinam icoanelor asa cum nu ne închinam steagului tarii. Respectul fata de steag reprezinta aceeasi atitudine ca si fata de icoane, un fel de venerare. Asa cum nu veneram lemnul sau vopseaua, ci persoana pictata în icoana, tot asa patriotii nu venereaza tesatura si culorile, ci tara reprezentata de steag." Acestea nu sunt cuvintele mele, insa ar putea sa te faca sa intelegi diferenta de "inchinare" si "venerare" de catre ortodocsi la icoane.
Ai spus ca ne inchinam la mai multi dumnezei. Atunci cand ne inchinam Nascatoarei de Dumnezeu sau Lui Iisus Hristos, daca ai avut bunavointa sa cercetezi, ne rugam intotdeauna sa se roge Dumnezeului Unic pentru cererile noastre. Nu ne inchinam lor ca si cum ei ar reprezenta un dumnezeu, ci prin ei ne rugam Insusi Lui Dumnezeu. Te rog sa citesti aceste randuri: http://www.raspunsislamului.ro/2010/01/ogininea-lui-allah/ in speranta ca ve-i intelege de ce, ceea ce savarsesti tu se numeste idolatrie." Acesta a fost raspunsul meu.
Afirmi ca, credinta noastra este nedreapta si savarsim idolatrii inchinandu-ne icoanelor. Pe de alta parte te contrazici singura, "daca voi romani il numiti DUMNEZEU, noi il numim ALLAH". Daca credinta noastra este gresita, si acest Dumnezeu al Nostru nu este Unul Adevarat si Drept, atunci de ce zici ca voi Il numiti Allah? Spusele tale, ma faca sa cred ca tu ai convingerea ca credinta noastra este gresita, insa in acelasi timp afirmi ca si voi Il aveti pe acest Dumnezeu, insa Il numiti Allah. Asta e dovada ca nu ai gandit ceea ce ai spus, sau nu ai stiut cum sa iti faci cunoscut punctul de vedere, preluand ideile altora, despre care vorbea cineva aici, insa nestiind ce spune. Deasemenea si gramatica ta lasa cam mult de dorit. Probabil nu esti roman.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

SILVIU cine ti-a spus tie ca ALLAH este idol pentru musulmani? scuze dar gresesti aici! daca voi romani il numiti DUMNEZEU, noi il numim ALLAH si nu este un idol ca budha! documenteazate si dupa aceia scrie aceste prosti.musulmani nu se roga la statui sau la icoane, musulmani se roga direct lui DUMNEZEU(ALLAH).

| Ana213 a răspuns:

Dumnezeu exista.(Punct)
Sper sava ierte pentru ce spuneti.

| procust a răspuns:

Denumirea de ateu se da nei persoane care nu crede in nici o divinitate, dar restul, crstini, budhisti etc cred intr o divinitate deci nu este nici o nevoie sa fie denumiti atei sau in alt fel! asta e denumirea data, fiecare e liber sa creada in cine/ce vrea nu cred ca ar trebui facuta discriminare!

| wert a răspuns:

Ateii vor exista pentru totdeauna, pentru ca nimeni nu poate demonstra ca D-zeu exista sau nu, si nu trebuie judecat nimeni pentru. acest fapt, fiecare ii liber sa creada in ce vrea, ii o lume libera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creduli? Incapabili de a se baza pe propriile puteri, poate si nedescoperite inca? Slabi?
Cred ca, independent de crez, orientare religioasa, sau context social, un lucru ar trebui sa ramana valabil in relatiile umane: toleranta! Din pacate, oamenii cred, mai nou, ca acest cuvant e desprins din sintagma "casa de toleranta" si asa ajungem sa ne hartuim reciproc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Popa de tara e de vina taica, popa de tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony ai probleme cu prostata domnule?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Silviu, mi te-ai adresat si ma vad obligata sa-ti raspund.
Te simti slab, asa plin de credinta? Asta e grav! Da, viata mi-a demosnstrat ca daca ma bazez pe propriile forte sunt puternica, pentru ca am un mecanism interior sanatos si echilibrat. Spiritual? Ma hranesc cu mult mai multe libertati si daruri pe care mi le da viata si natura decat alti inchistati. Dimineata ma trezesc mereu fericita, iar moartea nu o privesc deloc ca pe o tragedie. Daca esti curios, te invit sa citesti o "intalnire" cu un amic al tau de pe site care mi-a adresat aceeasi intrebare. http://zbenguici.com/wordpress/?p=95
Cand sunt fauritorul propriului drum, nu pot da vina pe divinitate ca n-a facut lucrurile cum trebuie, ci ma corectez pe mine insami. Dar, nu-i asa ca e mai simplu sa dai vina pe altul, indiferent cat de divin sau nu ar fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teddy la ortodocsi, nefiind cale de mijloc, necrezand in Dumnezeu inseamna ca il urmezi pe satan.chiar daca tu spui ca nu crezi nici in el, e vorba de cui ii faci voia. tu spui ca esti atee deci te lepezi de Dumnezeu.satan te-a luat in primire fara sa te intrebe.doar faptele bune si viata curata te scot din robia lui, si credinta in Iisus Hristos si jertfa lui. nu e vorba de denumire. e virba de viata si de credinta.deci pentru mine cine crede si face voia lui Dumnezeu este credincios, cine nu este satanist.asta indiferent daca este islamist, crestin sau evreu.alte culte sunt doar idolatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai dar ce ingramadeala de suporteri e la intrebarea asta, doar intrebarea era simpla.
Nu, credinciosii au si ei denumirile lor, nu biblia a pus nume pe capetele ateilor ci societatea umana.Cuvantul ateu nu aduce vreo ofensa la adresa cuiva, cand te prezinti ca ateu nu e acelasi lucru cu a te prezenta cu eticheta de prost sau inconstient.ateu= Persoană care nu are o religie, liber cugetator.
@silviu imi place optimismul tau, eu prefer reincarnarea ca argument de prelungire a vietii.Si cand vei da din aripi acolo sus te rog sa trimiti o pana si la noi astia necredinciosi de pe pamant, cine stie poate ne vine si noua mintea la cap. bye bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai asta, @Ardnaux sau cum iti zice, nu mai vota! pastreaza-ti voturile si pentru laura, las-o dracu de votare imputita.
Sa inventezi un zeu e ceva normal aici dar sa inventezi si un user e grav, eu inventam un admin daca eram in locul tau.
Silviu tu cui dai replica acolo? tie? "Silviu a răspuns:
Ok, Silviu, iti explic. De la..." asa ca pe viitor incearca sa pui ghilimele pentru ca pari un om ce se contrazice, asta au inteles toti cei care au citit.
Voi sunteti foarte simpatici, obeserv cu cata repeziciune tastati, adevarul e ca daca tragi cu coada ochiului peste umarul tau ai sa vezi doi asistenti ce te pandesc cu camasa intinsa, pentru ca voi iar intrati in cabinete in weekend si iar va faceti de cap.Ma bucur ca nu exista pagini in biblie cu referire la levitatie in preajma sarbatorilor de pasti. rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar atei nu exista, daca e sa se darame ceva peste ei, vor striga si ei catre Dumnezeu; deci ei, tot de Dumnezeu sunt creati ca si budistii si toate celalalte religii false, care au luat nastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teddy, cei care au ca,, ocupatie''tampenii ca horoscopul, ar trebui sa se intereseze un pic de unde provine si cu ce scop a fost aceasta aberatie, promovata! Ai auzit de magii di Babilon? E, acei vrajitori cu averi imense, se foloseau de,, citit in stele''pentru a-si insusi averi, de la fraeri! asa se intampla si astazi numai ca e mai elaborat totul! si fraerii ajung sa-si,, conduca'' viata dupa tampeniile spuse de tot felul de manipulatori ai mintii umane! Tu stii cati ani lumina trebuie sa treaca pana ajunge raza de lumina a respectivei stele, pe pamant? ce legatura are steau aceea cu destinul tau? fiecare om isi croieste drumul in viata, dupa modul de a gandi, nu dupa cum ii dicteaza altii altfel tinde sa nu se mai regaseasca, tu cum procedezi? cu destinul? caci am,, vazut ca esti dependent de,, invataturile''primite de la idolii tai evreii salbatici! dezleaga-te la ochi, si lasa lumina adevarului sa patrunda in tine!

| lia.d a răspuns:

Cred ca s-ar putea inventa un neo-dictionar, asa incet cu neo-cuvinte sau fiecare dintre noi daca dorim, putem folosi un neo-dictionar propriu.depinde de fiecare.