| JackieSue a întrebat:

Fantomele exista? Destui s-au jurat ca au vazut fantome... o fi adevarat oare? Am citit in ziar ca fantomele apar acolo unde s-a intamplat o tragedie si au murit.Acum chiar am prins frica.Ar fi de folos sa-mi spuneti de ce credeti sau nu in fantome.Merci!

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Normal nu ar trebui sa se intample, nu exista oficial asemenea creaturi: fantomele. Acestea sunt reproduceri ale imaginatiei noastre care poate sa ne faca feste la oboseala sau la frica. Atunci cand ti-e frica de ceva, desi nu stii sigur de ce, incepi sa observi orice imperfectiune sau anomalie tongue. La oboseala, la foame, creierul nostru nu mai functioneaza normal si te simti epuizat psihic, iar atunci, exact ca-n cazul betiei, nu mai poti controla cu usurinta ce ai in jur. Acei oameni care sustin ca au vazut fantome, au vazut probabil umbre ale unor obiecte, sau din cauza vantului, sau oboseala, dupa cum iti zic. Sincer, si eu am avut impresia odata ca e cineva in gradina, si vedeam o umbra de om, cand de fapt era... vantul care batea un arbusti, iar cand am vazut umbra, a luat forma unui om in lumina lunii... aiurea nu?tongue

114 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu sunt Catalina. Locuiesc in brasov dar pe aiic nu prea se vorbeste despre fantome. Eu una nu stiu ce sa cred. Si eu urmaresc Fenomene Stranii dar de obicei emisiunile sunt si regizate. Am 13 ani dar gandesc destul de matur si probabil ca daca as vedea ar murii de frica. Fantomele cred eu ca sunt bune. Dar demonii nu prea. nu stiu poate ca da poate ca nu thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii eu nu stiu ce sa cred, eu cred foarte mult in Dumnezeu dar mi-e frica sa ma gandesc la fantome nu am vazut asa ceva, dar zgomote cam da.Parinti si mai multe persoane mi-au zis ca ele sunt necuratul si sa nu ma mai gandesc la ele pentru ca nu imi fac nici un bine, incerc sa le ascult sfatul dar frica ramane aceeasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa stii ca fantomele exista desi nnu s-a dovedit stiintific. Ele sunt suflete ce nu sunt impacate cu lumea acesta si stau pe pamant pana sunt impacate si vad lumina.Mai sunt si demonii care sunt cei mai periculosi. M-am uitat la fenomene stranii pe descovery chanel si am vazut o casa in care fusesera niste satanisti ce au deschis o poarta la demon si acesta bantuia casa. Nu pot sa te asigur ca exista fantome, dar chestii rele ce fac rau oamenilor iti pot garanta ca exista :demoni, spirite rele etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantome sunt spiritele oamenilor care nu si-au gasit linistea din cauza anumiotr motive traite in viata lor pe care si le-au facut cu mana lor sau au fost facute de altcineva. Ele cauta ajutor printre oamenii vii care ii contacteaza prin diferite moduri.Este adevarat si faptul ca unele spirite sunt rele pentru ca asa sunt ele, dar nu trebuie sa ne speriem.Cu cat aratam mai multe sentimente de teama cu atat ele vor deveni mai puternice.Eu nu spun ca nu exista doar ca ar trebuie sa fim mai mult cu picioarele pe pamant si sa nu mai visam la lucruri, iar cand vedeti anumite ciudatenii vorbiti cu cineva care va intelege si nu tineti in voi tot stresul pentru ca acea ciudatenie se va hranii cu propia ta energie pe care o emani!

| cristinutza2000 a răspuns:

Eu una nu cred. am vazut pe kanal d, ep protv stiri despre fantome dar nu cred asa ceva. eu locuiesc la bloc si am auzit ca mai degraba la unele case se intampla asa ceva, aud zogomte, se misca lucruri, dar astea sunt doar facaturi, ca nu mai au aia ca sa dea la tv.eu cand raman singura acasa mai aud zgomote, asa cum a zis alexandrinaa, de frica. daca vreti sa va faceti o impresie adevarata despre existenta fantomelor sau nu intrati pe siteul asta : http://www.radio21.ro/......ISTA.html; sunt niste filmulete cu fantome, eu cred ca sunt trucaje, pe calculator poate fii facut orice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul este ca este un fel de chestie, o diferenta fantomele sunt adevarate dar nu ne vor raul demoni sunt doar... malefici, au un pact cu cel rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc ciprian am 12 ani si da fantomele exista eu cred in ele din 2 motive: 1 fantomele sunt ingerii rai ai celui negru care pot lua forma fricii noastre ori care ar fi ea. 2 am vazut de 3 ori fantome dar mi-a fost de ajuns sa le iau frica. va-as putea povesti dar nu prea am timp acum daca vrei sa vb cu mine despre asta id meu e ciprianjurje@yahoo.com

| dudarul a răspuns:

Citeste biblia Creierul poate fi inselat de ceea ce vede ochiul.Deci is in dubii cu fantomele fiecare crede ce vrea dar nu-s daca da sau nu dar am vazut pe comentariul altcuiva ca cica in Biblie se spune,, Mortii cu mortii si vii cu vii". desi exista bine si rau daca crezi in bine crezi si in rau :

| OnTheTop a răspuns:

Nu stiu daca exista, Eu nu am vazut inca dar mie mi s-a spus singurul in care trebuie sa crezi este dumnezeu, 8% ca exista, nu prea cred

| 009madalina a răspuns:

Da exista! Am trait`o pe pielea mea.

| Demostene a răspuns:

Când eram mic 8 ani visam ceva și când ma trezeam vedeam pe ala din vis chestia ciudata era ca ma speria de muream, dar eu cred ca totul ere în mintea mea mai târziu au început sa dispară și cred ca din cauza fricii am avut iluzii.Frica atrage raul ferestuite de ea

| Demostene a răspuns:

Ba destinderilor pe Discovery nu sunt fantome filmate sunt multi prosti care spun asta sunt făcute după niște întâmplări reale la care au fost martori cel putin 10 persone.

| mihailo a răspuns:

Exista fantome! le vad toata ziua.

| fantomaticul a răspuns:

Nu exista fantomeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

| ciprianjurje_6585 a răspuns:

Ieri am citit in biblie la luca12, paragraful 49 pana la 53 si ma indus intr-o confuzie de ne descris (nu pot sta acum sa va scriu ce era acolo) ce nu stiu este daca Iisus Hristos spune asta sa u imi scapa mie ceva plz cel sau cea care a citit toata biblia de la cap la coada plzz lamuritma plzzzzzz am vazut pe un site ca unu zicea ca Iisus spune asta dar eu nu cred.

| ciprianjurje_6585 a răspuns:

Vreti fantome? ducetiva la A.T.M.(aici toti mor) dar va avertizez ca pe langa fantome sunt acolo si caini turbati + aurolaci asa ca luativa fluiere de caini,fumigene,cutite, aghiasma mare, cruce si tupeu. A.T.M. este la penultima satatie a lui 102.Pe partea dreapta strazii

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Lol, nu nu exista.Atunci cand crezi ca exista, si te temi, subconstientul iti joaca feste.Gandeste-te, cum noaptea ti-e frica de intuneric, stii ca nu e nimic, nu are cum sa fie, caci daca ar fi si ti-ar face ceva, presa ar fi anuntata, chestii si altele, stii ca dimineata nu o sa te trezesti cu fantomele sau cu nu stiu ce, dar totusi ti-e frica, nu stii de ce dar asa e. Si cu fantomele este la fel...nu stim aproape nimic despre psijhicul nostru deci, de ce te temia ia te paste plus ca ala care spunea ca daca nu credem in fantome nu credem in Dumnezeu, este un...laughing da este adevarat ca Biblia spune ca dupa ce murim sufletul ramane, insa mai spune ca sufletele se duc in rai sau in iad, ti de pare ca pamantul e rai sau iad? lol nu, nu exista!

| haschi2010 a răspuns:

Nu stiu sicgur nu s-a dovedit inca daca exista sau nu dar eu cred ca exista mult noroc, nu te speria fantomele se razbuna doar pe cei care leu distrus viata ori ei pe al lor si vor sasi ceara scuze!

| Tiffany_2828 a răspuns:

Buna! Te pot asigura ca fantomele exista si este foarte adevarat ce ai citit in ziar... dar cei mai periculosi sunt demonii. Demonii vin din infern si se hranesc din frica oamenilor. Permite-mi sa iti dau un sfat Ș e o emisiune pe Discovery (fenomene stranii ),,, este la ora 10:00 Vineri o poti vizeona... BAFTA!

| bitza_1997 a răspuns:

Salut eu cred ca exista cred si in rencarnare ma rog...(*._.*)uitati-va aicihttp://www.youtube.com/watch?v=6_VmojhxfP8

| sweetgirl_1813 a răspuns:

Eu nu sunt sigura daca exista sau nu dar, este o parte in crez care spune: Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si NEVAZUTELOR.Deci te iduce putin in eroare,dar am sa va povestesc ceva ce mi-a spus un omn f batra care acalatorit in toata lumea si care este f destept care de cativa ani s-a dedicat religiei,
el spunea:"daca nu crezi in fatome nu esti o buna ortodoxa".El mi-a dat si o carte scrisa de un om de stiita care explica ff clar existenta lor, deci, eu nu stiu ce sa cred.

| raducristache a răspuns:

Va spun sincer eu am vazut multe fantome nu mint am cam vreo 5-6 intamplari stranii eu va spun doar una dintre ele happy. Daca vreti mai multe luati id-ul meu de mess, radu_cristache,. Deci, eram la țara la buniti si. acolo de multe ori si-au facut aparitia 3 fantome pe nume(iele-le),(sunt imbracate in alb cu fata plina de sange) e si eram la terenul de fotbal(singur, atat de bou am fost)laughing (terenul de fotbal este chiar langa cimitir)sad. Deci eram la terenul de fotbal si in fata cimitirului apar 3 femei (necunoscute) eu inca nu stiam cine sunt acele femei asa ca m-am apropiat de ele(nici acum nu imi dau seama ce era in capul meu, cat de bou am putut eu sa fiu)laughing si cand am vazut ca se uita toate 3 la mine, le-am vazut la fatacrying si am fugit. Fantomele iele ma urmareau.M-am dus spre biserica, cand am ajuns in fata bisericii fantomele iele disparusera)nu vreau nimanui sa simta ce simt eu acum. daca mai vreti sa va spun intamplari ale mele reale 100% va jur eu am si filmat fantoma unei fetite dupa colt va jur ca imi e frica eu stau in camera aiea unde am filmat nici mama mea nu stie ce este si ea mi-a spus si mama a vb cu o fantoma cher ea mia povestit va jur deci dupa ce a murit bunica varului meu pe nume Ionut mama mea, tatal varului meu si mama lui sau dus la cimitir sa ii puna o lumanare.Mama mea nu a vrut sa intre nu stiu de ce, asa ca a ramas la poarta cimitirului.In spatele iei spune ineva care are vocea bunicii varului meu.-Ce faci aici de ce nu intrii in cimitir:spune bunica varului meu.Mama mea raspunde:-pai o astept pe (mama varului meu se numeste olimpia). cand se intoarce mama mea cu spatele sa vada cine este nu mai era nimeni, dar vocea era a bunicii varului meu. cred ca ti-am fost de ajutor mersi ca ai citit.Deci daca mai vreti intamplari ale mele reale luati id-ul meu radu_cristache. Multumeschappy

| denisa27 a răspuns:

Existahappy

| arfest a răspuns:

Pentru ritual va trebuie o carte o cheie pe care sa infasurati un lantic cu o cruce sfintita si bagari apoi cheia su varful in carete si spunete spirit vino faceti asta la ora 00:00 si la final spuneti spirit pleaca