| JackieSue a întrebat:

Fantomele exista? Destui s-au jurat ca au vazut fantome... o fi adevarat oare? Am citit in ziar ca fantomele apar acolo unde s-a intamplat o tragedie si au murit.Acum chiar am prins frica.Ar fi de folos sa-mi spuneti de ce credeti sau nu in fantome.Merci!

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Normal nu ar trebui sa se intample, nu exista oficial asemenea creaturi: fantomele. Acestea sunt reproduceri ale imaginatiei noastre care poate sa ne faca feste la oboseala sau la frica. Atunci cand ti-e frica de ceva, desi nu stii sigur de ce, incepi sa observi orice imperfectiune sau anomalie tongue. La oboseala, la foame, creierul nostru nu mai functioneaza normal si te simti epuizat psihic, iar atunci, exact ca-n cazul betiei, nu mai poti controla cu usurinta ce ai in jur. Acei oameni care sustin ca au vazut fantome, au vazut probabil umbre ale unor obiecte, sau din cauza vantului, sau oboseala, dupa cum iti zic. Sincer, si eu am avut impresia odata ca e cineva in gradina, si vedeam o umbra de om, cand de fapt era... vantul care batea un arbusti, iar cand am vazut umbra, a luat forma unui om in lumina lunii... aiurea nu?tongue

114 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creierul poate fi inselat de ceea ce vede ochiul.Deci is in dubii cu fantomele fiecare crede ce vrea dar nu-s daca da sau nu dar am vazut pe comentariul altcuiva ca cica in Biblie se spune,, Mortii cu mortii si vii cu vii".

| FaNYsh a răspuns:

Sincer... mie nu mi s-a intamplat vreo data ceva(cu fantome, demini etc)dar cred in ele...chiar daca nu mi s-a intamplat mie cunosc oameni care li sau intamplat... dar nu toti gandim la fel asa ca unele persoane nu sunt de acord cu mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca fantomele apar cand corpul in care sufletul a stat a murit violent sau daca va duceti la cimitir de hallowen zvonurile sunt adevarate! Adolescentii mereu incearca asa ceva si unii dintre ei cin acasa cu demoni in corpul lor.Altii chiar daca nu au vazut nimic sau nu sa intamoplat nimic au fost vazuti de fantomele celor care au murit...nu stiu poate in razboi! Daca nu ma credeti uitati-va in fiecare seara pe Discovery Chanel in fiecare vineri seara la ora 22:00 pana la miezul noptii doua episoade cu fantome se nmeste:Fenomene stranii-A hauting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una cred in fantome...am avut si eu cateva intamplari greu de explict... ultima data s-a intamplat ieri chiar la scoala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu exista asa creaturi daca nu crezi in ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa va spun o intamplare din vara lui 2008 :Eu impreuna cu 5 prieteni eram la tara la bunici. Unul dintre acestea avea o casa careia fusese a bunicilor lui. Bunicii lui erau decedati de ceva vreme, desi se auzeau multe poveste despre bunicul lui cum ca ar fi strigoi pe noi nu ne-a interesat si am hotarat sa mergem in seara aceea acolo...Era trecut de ora 12 era vreo 12 si 40 cam asa si doua dintre prietenele mele au plecat pana afara la baie.Cand au venit inapoi au inchis usa cu cheia si am continuat de povestit.Desi nu era cablu la Tv am hotarat sa aprindem televizorul pentru a nu sta pe intuneric.Peste aproximativ 10 minute de la intoarcerea fetelor inapoi in casa pe la aproximativ 12 si 50 s-a intamplat ceva ce nici azi nu pot sa imi explic:televizorul s-a stins si becul din cealalta camera era aprins.Doi dintre prieteni si-au luat inima in dint si au plecat pana in holul casei sa vada ce s-a intamplat.Becul din camera alaturata intr-adevar era apins si usa casei era larg deschisa dar cel mai uimitor lucru era ca becul sa aprins in camera in care bunicul lui a murit...Inca nu stiu ce sa cred, exista nu exista fantome dar cert este ca in seara aceea credeam 100% in fantome si de fiecare data cand plec la tara am grija sa nu ma prinda miezul nopi pe afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io cred ca exsista fantome ca la mine la scoala in pod se spune sau vazut 5 fantome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu cred in fantome gandesc astfel
"eu nu cred ce nu vad" gen "constantaproca"
Asa zisele "fantome" sunt de obicei spiritele unor oameni care au murit tragic, pe neasteptate, brusc
Iar acestea apar deoarece nu isi dau seama ca au murit
Dar nu are rost sa explici la cineva care e convins ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred pentru ca muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulti au spus chiar au jurat ca leauvazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A dat la stiri undeva in romania cica era o casa bantuita caci acolo murise o ruda de a proprietarilor si au venit astia de la televiziune cu camerile si le-au montat in camera si acolo vedeau cum se aruncau cu papuci lemne etc si la un moment dat vine si o bicicleta impinsa de unu ca i s-a vazut mana de pe seaua bicicletei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca acestea exista, dar noi, adica ceea ce vreau sa spun ca nu toti oamenii sunt capabili sa le vad... exista numerosi oameni care sustin ca sunt clarvazatori. Unii dintre ei poate au dreptate si sunt de asemena si numeroase inventii, dar totusi eu cred in existenta acestora desi nu am vazut niciuna pana acum.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ezxista fantome si nu adevarat si nu te crede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in fantome eu cred doar in cel care ne-a creat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te cred.sa te uiti pe discovery vinerea la 10.sunt intamplari cu spirite care bantuie oameni nevinovati.

| NoKidding a răspuns:

Eu cred...si fiecare crede ce vrea si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tara de oameni limitati laughing doamne ROMANIA :X duceti'va fratilor faceti'va niste controale ceva, astea nu's discutii pentru voi... oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu... atunci cand murim Dumnezeu are grija ca fiecare spirit sa ajunga ori in rai ori in iad. Nu exista spirite care sa nu-si gaseasca pacea fiecare isi gaseste un loc in cele doua judecati pe care le primeste dupa moarte. Alexandrinaa are dreptate nu exista fantome cel putin eu n-am vazut nici una pana acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, eu am vazut cateva dar sa stii ca exista, cele mai multe sunt derutate dar exista, uite eu am 10 ani si sa stii eu cred.
nu e bine sa le critici ca poate o sa ti se arate vreuna si atunci poate o sa crezi in ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai crede in asa ceva nu este adevarate fantomele sunt doar niste iluzi da intr-adevar fantoma lui maichal jekson exista bantuie de ani in sir locurile unde prefera sa fie singur

| NoKidding a răspuns:

Ba voi l'ati vazut pe Dumnezeu? NU. dar credeti in el? DA. este exact ce vorbim aici, cum poti sa zici ca nu exista fantome pentru ca tu nu ai vazut niciuna? plina este lumea asta de sceptici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeebbbbbbbbbbbbuuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllloooooooooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrrrr! NU EXISTA FANTOME

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum in iunie se face un an de cand bunicul meu a murit. peste aproximativ o luna stateam seara tarziu afara cu sora mea si dintr-o data mi-am aruncat ochii pe cer si zburase o chestie in forma de balon cu o codita.culoarea batea spre crem deschis si era transparenta. atunci i-am aratat surorii mele si a vazut si ea acelasi lucru, iar cand am aratat cu degetu spre acea "creatura" ea s-a oprit, iar mai departe nu stiu ce s-a intamplat, m-am speriat si am fugit in casa happy de atunci nu mai ies din casa noaptea singura...nu mai stiu ce sa cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alexandrinaa poate ca e adevarat cum zici tu ca de la oboseala, foamtete etc. vedem asta, dar camerele de filmat nu cred ca sunt obosite, poate au ramas fara baterie laughing, dar sunt multe chesti filmate, fotografiate si uni oameni zic "am vazut o fantoma" iau o camera si filmeaza sau un aparat si fotografiaza, fiecare putem sa vedem ca este ceva in poza respectiva, mai ales cand suntem obositi si vedem "imperfectiunea" din pozawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut un vis acum 4 ani si vedeam ca iese cineva pe usa de la balcon, dupa aia aveam senzatia ca eram treaz, pe balcon un om inbracat intr-o roba si mergea foarte foarte incet si dintr-o data sa repezit spre mine nail biting si exact atunci m-am trezit si cand ma uitam foarte speriat si m-am uitat cu coltu ochiului de sub plapuma si...(mai baga o sticla sa-ti spun si continuarea laughing ) si tot acolo era, m-am bagat la loc in plapuma si cand am scos tot capu numai era nimic! de atunci ma culc numai cu un parinte sau cu cineva worried!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma fantomele exista ca sa-ti dovedesc am fost azi cu niste prieteni la un sediu de birouri. Unu a spart un geam acolo si i-a venit piatra inpoi in mana.Aia stiu dar nu vor sa ne spuna. daca nu ma crezi du-te la sediul de birouri Diana Forest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista 100%, insa nu ar trebui sa ne fie frica de ele pentru ca daca nu tie frica si daca crezi in Dumnezeu nu vei patii nimic nici odata (si mie mi s-a intamplat sa vad o fantoma) cand aveam vreo 10 ani stateam impreuna cu tata in casa si ne uitam la televizor (asta a fost cu o zi dupa ce a murit un unchi de al meu) si dintr-o data am auzit niste batai puternice in usa, tata a spus de mai multe ori "intra" insa bataile au tot continuat, am mers amandoi la usa dar nu era nimeni.Peste vreo 10 minute am vazut la geam timp de 2-3 secunde chipul unchiului meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-e frica de fantome. Nu sunt sigur daca exista, dar totusi au fost destule cazuri. Ala cu accidentul din Portugalia facut din cauza unui strigoi chiar a fost real. Deocamdata sunt in dubii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu red ca exista... uitati-va pe discovery la ora 22 vinerea