NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai putea să-ți comanzi visele, ca la restaurantul de vise, ce ai dori să visezi astăzi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...sunt într-o cabană undeva la munte. Afară ninge, iar eu stau cuibărită într-un balansoar, învelită într-o pătură călduroasă şi moale. Şed liniştită, senină şi calmă lângă şemineu...savurând o carte delicioasă şi o ceaşcă de ciocolată caldă, dulce şi aburindă, in timp ce lemnele trosnesc uşor in focul dinaintea mea.
Din când in când, imi mai ridic privirea dintre slove şi zâmbesc admirativ fulgilor de nea din fereastră. Şi sunt nespus de incântată că afară e atât de frig...iar la mine e atât de cald, atât de bine şi atât de...frumos.

Şi eventual, când imi indrept pentru a nu ştiu câta oară privirea spre fereastră, o zăresc pe NOname in geam, zgribulită şi ninsă, dar zâmbitoare. Habar nu am ce caută acolo şi ce-o aduce pe meleagurile mele, dar sunt mai mult decât bucuroasă să o invit cordial inăuntru, unde să imi explice totul la o ceaşcă de ciocolată caldă. Şi-apoi să depănăm cele trăite şi cele netrăite in efemera noastră licărire telurică ce-şi spune...Viaţă.

138 răspunsuri:
| Kydie a răspuns:

As dori sa visez ca sunt la concertul Evanscene si sunt in primul rand si sunt chemata sa cant alaturi de ei.

NOname
| NOname explică (pentru NoiNoiNoi):

Se pare că luxul la tine e o condiție.
Probabil îl folosești ca un fel de sinonim pentru "frumos", "armonios", "perfect"...
Foarte interesant.

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

O autostrada Bucuresti - Iasi, una Bucuresti - Arad si una Bucuresti- Cluj (care sa treaca si prin Brasov). Sau macar sa visez ca am plecat din Romania laughing

Oricum, ce as vrea cu adevarat sa visez este o banalitatehee hee Si cred ca, clipul melodiei lui Chris Isaak e destul de sugestiv. Nu sunt in halu asta de ipocrit sa zic ca visez altceva, majoritatea la asta viseaza. Mai sunt si unii nitel defecti din cate am citit pe aici care vin s-o arda moralistic sau vin cu aspiratii de mari ganditori. Probabil ca-s ne iesiti din casa sau ca au bagat prea multe etnobotanice rolling on the floor
P.S: As mai vrea si-o cisterna de feteasca.

NOname
| NOname explică (pentru IMC90):

Mmmm...m-ai făcut să salivez.
Ai și pentru mine un pahar?

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Doar unu raised eyebrowshee hee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ploaie...

| On3St4r a răspuns:

Sa visez cum a fi fost lumea daca eu nu m-as fi nascut.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Here comes the rain again?
http://www.youtube.com/watch?v=qCnj2z3ydYU

Pentru rețeta ploii ingredientul principal este să adormi pe așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=kceyerEAmOo
http://www.youtube.com/watch?v=WhwB2ddPUVA
Ar ajuta și dacă te-ar uda cineva din când în când pentru senzații tari sau ai putea să dormi direct în vană. Toată chestia e să nu te îneci.

| ゼロの a răspuns (pentru Maria9Maria):

Ok!
Se poate aranja asta.
La ce ora esti dispusa sa ne intalnim?
In ce mod vrei sa fie?
happy
Sper ca nu te-am suparat, dar de ce ai vrea sa ti se intampla asta?

| ゼロの a răspuns:

Eu a-s comanda un vis "realist" adica sa ma pot controla in acel vis.
Ex: Vine un zombi inspre mine si in scenariul visului sa fie ca eu sunt mancat de zombii, dar daca ma pot controla, poate, eu il mananc pe zombiihappy
Asta cred ca e cea mai buna alegere: un vis realist, pentru ca te poti razgandii in orice moment, poti sa faci sa mergi din Romania in Japonia sau alta tara, oras, planeta, etc.
P.S visul realist nu e inventia mea el chiar exista.Cauta si pe net.

| Anonima264 a răspuns:

As vrea sa visez multe lucruri...(unul dintre ele fiind sa o intalnesc in realitate pe Mylei Cyrus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca am multi bani si ajut copii bolnavi.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Nu-mi place in mod expres Marlyn Manson, dar cover-ul lui pe melodia asta e mai bun.Nu-mi place sound-ul celor de la Eurythmics, desi, solo, Annie Lennox rupe.

NOname
| NOname explică (pentru Dumnezău):

Da, şi varianta lui Marilyn Manson e foarte faină, dar nu am vrut să provoc coşmaruri. Eurythmics e mult mai light, iar Annie Lennox e o scumpă.
Apropo, ieri ce ai visat?

NOname
| NOname explică:

Hai că merită chemată la bis.
http://www.youtube.com/watch?v=rJE_Sc1Wags

| Downfall a răspuns (pentru NOname):

Te las, dar sper că-mi faci o reducere măricicăhee hee

NOname
| NOname explică (pentru Downfall):

Bine, batem palma!

| iSaidNo a răspuns:

Sa visez ca lumea e a mea, ca pot sa fac ce vreau fara interdictii, si sa fiu libera sa ma distrez

| reihiuke a răspuns:

Un om cand nu e lucid, inebuneste? A fi lucid inseamna sa-ti dai seama sau mai bine zis, sa fii mai constient decat atunci cand nu esti lucid. Daca nu inebunesti cand nu esti lucid, nu poti inebuni cand esti lucid.

| linsey a răspuns:

As vrea sa FIU dar si sa VISEZ ca sunt pe o insula cu toate persoanele dragi mie :X

| Ionicutza a răspuns:

As dori sa imi creasca aripi...De inger. Sa pot zbura printre stele, sa imi vad trecutul trecand pe langa mine, sa pot sa mai tin de mana macar pentru 1 minut tot ceea ce am lasat sa plece de langa mine, sa pot sa mai zambesc fara sa ma chinui, sa fiu fericita.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

O, Godisnowhere, draga mea, un vis absolut superb! Delicios, cald, magic...

Și câtă generozitate (și imprudență) din partea ta... Mă simt extrem de onorată că m-ai invitat în visul tău (deși n-aș vrea să-ți perturb liniștea. dar dacă ceva, ai timp să te răzgândești și să mă dai afară).
Ce m-aș cuibări sub o păturică în fața șemineului să ascult cum trosnesc lemnele în foc și inimile în piept și ne-am spune povești până dimineață...
Mmmm...nici nu-mi vine să mă mai trezesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Generozitate poate. Nu oricine are acces la/in visele mele.
Imprudenţă...neah; sunt mult prea circumspectă. Ştii.

He he. happy
Dar ce diferită-i realitatea, Dragă...iar eu sunt o pesimisto-realistă ferventă; nici nu apuc să ating cu vârful degetului atmosfera visului, că mă şi...trezesc.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Oh, dear...
http://www.youtube.com/watch?v=MKfDwChOoHI

| bolsevic a răspuns:

Mi as dori sa visez vise straine sa am amintiri necunoscute sa mi scufund gandurile in memoria lumii

| PisicaCuSniper a răspuns:

Sa ma placa si fata pe care o placbig grin

NOname
| NOname explică (pentru PisicaCuSniper):

Succes!

| PisicaCuSniper a răspuns (pentru NOname):

Multumesc

| reihiuke a răspuns:

As vrea sa ma visez pe mine cum as reactiona in diverse circumstante, alese de mine. Autocunoasterea e migaloasa tocmai din cauza ca trebuie sa te observi si sa aduni material "din modurile de a reactiona" in diverse circumstante ale vietii. Le strangi pe toate (cum strangi piesele unui puzzle) si cand ai un anumit numar de experiente observate, incepi sa tragi niste concluzii foarte folositoare. E ca si cum ai face un puzzle cu mii de piese. Dar sunt sute de circumstante pe care nu le-am intalnit niciodata, noi credem ca reactionam intr-un fel la ele, dar nu avem nicio garantie ca asa se va intampla. De multe ori credem ca am reactiona intr-un fel in fata unei situatii iar cand apare situatia reactionam cu totul altfel si gasim repede o justificare, de ce am facut asa si nu altfel. Prin urmare, 90% din presupunerile noastre "cum am reactiona in situatia x?" sunt false. De aici apar si multe erori ale noastre. Ne facem un plan crezand ca reactionam intr-un fel in functie de situatia data si apoi facem o prostie. De aceea nu te poti baza decat pe "ceea ce prinzi intr-un moment dat" si trebuie ca in momentul acela sa fii cu atentia indreptata spre tine, sa te observi.

NOname
| NOname explică (pentru reihiuke):

Interesantă cale spre autocunoaștere...