NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai putea să-ți comanzi visele, ca la restaurantul de vise, ce ai dori să visezi astăzi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...sunt într-o cabană undeva la munte. Afară ninge, iar eu stau cuibărită într-un balansoar, învelită într-o pătură călduroasă şi moale. Şed liniştită, senină şi calmă lângă şemineu...savurând o carte delicioasă şi o ceaşcă de ciocolată caldă, dulce şi aburindă, in timp ce lemnele trosnesc uşor in focul dinaintea mea.
Din când in când, imi mai ridic privirea dintre slove şi zâmbesc admirativ fulgilor de nea din fereastră. Şi sunt nespus de incântată că afară e atât de frig...iar la mine e atât de cald, atât de bine şi atât de...frumos.

Şi eventual, când imi indrept pentru a nu ştiu câta oară privirea spre fereastră, o zăresc pe NOname in geam, zgribulită şi ninsă, dar zâmbitoare. Habar nu am ce caută acolo şi ce-o aduce pe meleagurile mele, dar sunt mai mult decât bucuroasă să o invit cordial inăuntru, unde să imi explice totul la o ceaşcă de ciocolată caldă. Şi-apoi să depănăm cele trăite şi cele netrăite in efemera noastră licărire telurică ce-şi spune...Viaţă.

138 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Spre exemplu nu stiu cum as reactiona daca ar veni un cutremur, s-ar darama casa si as ramane pe drumuri, sau cum as reactiona daca ar muri parintii, sau daca as fi in fata unui pericol, sau daca ar fi altcineva intr-un pericol si ar trebui sa actionez imediat sa-l salvez; as fi sari fara ezitare sau as ramane acolo blocat de frica si mirare iar din cauza lipsei mele de actiune s-ar pierde o viata? Nu poti sti cum reactionezi in toate aceste situatii decat daca se intampla cu adevarat. E usor sa ma gandesc si sa cred ca as actiona corect, dar de multe ori nu reactionam cum credem (cum am zis mai sus). Dar odata ce actiunea se intampla, daca sunt cu constiinta si atentia extinsa si indreptata atat spre mine insumi cat si afara, as putea observa pe langa ce se intampla in exterior, ce se intampla in interiorul meu. As vedea gandurile, emotiile, senzatiile (de frica - sunt multe feluri de frici, de orgoliu sau etc) si pe urma as putea sa lucrez la ele si sa le corectez, astfel incat daca se intampla a 2-a oara, sa actionez cu maxim de randament. Daca as putea visa toate astea, ca si cum ar fi real, ca sa nu am nevoie de o situatie reala si sa se iroseasca actionand gresit si in "analizand-o" ar fi super. M-as putea pregati pentru unele "evenimente" fara sa fiu afectat de ele in timpul vietii.

| reihiuke a răspuns (pentru NOname):

Alta cale nu exista, decat sa te observi. Si pentru asta trebuie sa inveti cum sa o faci, pentru ca, nu suntem capabili sa ne observam pe noi insine. Sau daca incercam, putem fi atenti la noi insine si sa ne urmarim pentru o clipa dar apoi uitam imediat de scop si incepem sa facem lucrurile fara sa ne dam seama ca le facem happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mi se implineasca visul de a fi doctor! Sa ajut oamnenii care sunt foarte bolnavi si sa primesc din suflet un,, Multumesc!,, fara ca acel om sa imi de-a bani pentru ca eu cred ca ei (cei bolnavi), poate sufera la ei acasa, au de dat copii la scoala au de intretinut o casa, o familie si mai ales trebuie sa ii ingrijeasca pe cei dragi si pe el sau ea.Acesta este cel mai mare vis pe care il am de la gradinita si il am si acum si sper sa mi se indeplineasca!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Lăudabil... Felicitări!

| Kryss13 a răspuns:

Ceva frumos care sa ma tina cu sufletul la gura ca si cand citesc o carte.In visul meu as vrea sa apara toate persoanele dragi mie.Iar la sfarsit vreau sa fie toata lumea fericita si sa ma trezesc cu zambetul pe gura.happy

NOname
| NOname explică (pentru Kryss13):

Frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| val31989 a răspuns:

Salut ...as dori sa visez cum sunt cu baiatul cel iubesc in Coreea(cu toate ca ai dat fundita)

NOname
| NOname explică (pentru val31989):

Dar de ce în Coreea, dacă nu sunt prea indiscretă?

| Ștefan241 a răspuns:

As vrea sa visez` ca sunt cu "ei :X si cu iubita mea " pe o insula :X. unde totul e gratis. :X shopuri puppy dog eyes malluri` si sa apara ceva nou in fiecare zii.sa fie numai ziii` ...si mereu august`. :X sa ramanem pana la varsta de 16 ani si parinti 30 I don't want to seesa avem libertate si sa uitam mereu cat e ceasul acesta ar fi un vis din care nu as vrea sa ma trezesc.` Sa ma plimb pe toata acea insula :X plina de frumusete cu iubita si cei dragi

NOname
| NOname explică (pentru Ștefan241):

Simpatic vis.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Ca tu esti fericita, si visul sa se implineasca si eu sa ma bucur de fericirea ta!

NOname
| NOname explică (pentru CLAUDIUBRETT):

E, și cât pe ce era să desființez etichetele...
Cum ți-aș fi spus atunci că ești o bunătate de om?
Mulțumesc frumos.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu dar la ora asta asta simt! Poate egoismul ma face sa -ti doresc sa fii fericita, poate ora tarzie, poate singuratatea, ei nu ma lua prea in serios!

NOname
| NOname explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Un mic cadou muzical:
http://youtu.be/hsU6_eSG4k4
Vise frumoase.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Maria9Maria):

As vrea sa visez ca tu mori de ras de ceea ce ai scris aici si esti foarte fericita si nici nu vrei sa auzi de moarte, apoi visul sa devina realitate! cu drag cineva care a trecut nu o data prin astfel de stare sufleteasca!

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Multumesc esti o scumpa!

NOname
| NOname explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Mulțumesc. O zi frumoasă, Claudiu.