| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
| Fragile a răspuns:

¤gaby37,de ce tot insistaţi toţi că trebuie să fie neapărat un creator?

| PetreConstanta a răspuns:

Ai mare dreptate problema este ca sub haine frumoase sau urate tot un pervers se afla

| Plague a răspuns:

Cate suflete, atatea feluri de a gandi. Nu hainele il fac pe om, dar de multe ori omul, prin felul in care se imbraca arata o anumita parte a personalitatii sale celor din jur. Desi sunt si exceptii, luandu-te dupa imbracamintea cuiva poti sa incepi sa il cunosti (doar sa incepi, complexitatea unei persoane nu poate fi exprimata doar prin hainele care le poarta)[desi persoanele zilelor noastre au personalitatea cam la fel de complexa ca un exercitiu matematic de clasa a4-a]. Despre judecat oamenii dupa ceea ce poarta, niciunul dintre noi nu este in masura sa il judece pe celalalt. Nici macar preotul nu e in masura sa judece o stripteuza. Este cine sa judece, noi ar trebui doar sa ne ajutam unii pe altii, nu sa ne criticam. Cat despre comentariile cu "nu exista Dumnezeu" - vai de sufletul vostru. Cand o duceti bine stiti sa radeti de El, cand nu meritati nici macar sa ii rostiti numele. Dar cand aveti o problema in fata Lui cadeti in genunchi si plangeti..."Nădăjduiţi în El toată adunarea poporului; revărsaţi înaintea Lui inimile voastre că el este ajutorul nostru." (Psalmi 61, 8)

| Skyring a răspuns:

E cu totul alta idee fata de ce se discuta aici.

| Ezyo a răspuns:

Deci, face haina pe om? Nu. Dar il reprezinta. Hainele sunt oglinda sufletului,cui nu-i place sa se imbrace elegant, trendy? Alegerile pe care le facem spun multe despre noi.
Prima impresie este importanta, dar...(subiectul asta e fara de sfarsit)Aparentele de cele mai multe ori insala.Degeaba dispui de haine scumpe daca iti lipseste bunul gust.

| Aliciunex3 a răspuns:

Nu hainele le face boteeelaughingrolling on the floor)

| silviu666 a răspuns:

In ziua de azi nu mai este valabila aceasta vorba ok poti sa fii imbracat la 4 ace si sa fii o jigodie(scuze expresia) sau sa ai haine urate si rupte si etc si sa fii un om de nota 1000 asta nu conteaza pentru ca oamenii din ziua de azi zic ca aia la 4 ace sant cei mai buni si astea care se imbraca altfel(urat) sant altfel... eu nu cred

| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, poate ca da. Dar, din pacate, sunt destui oameni care ii judeca pe altii dupa vestimentatie, si nu dupa sufletul lui, asa cum ar fi bine.

| andras14 a răspuns:

Este vorba de educatia fiecaruia, daca nu are normal ca nu e valabil, daca are stie sa aprecieze voloarea unui om indiferent de hainele pe care le poarta

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@gaby37: pe tine, dumnezeu te-a "creat"? Parintii tai ce parere au de ideea asta cretina?

| AnkuEmil a răspuns:

Nu

| IuliaJuly13 a răspuns:

Fiecare dintre noi vrea sa impresioneze cu lucruri inutile. Normal ca nu mai e valabil.Suntem in secolul 21, iti amintesti? NU stiu de ce ne mai facem sperante.Am avut o sansa si am pierdut-o! Asa suntem cu totii!

| alextheking11 a răspuns:

Eu nu cred expresia! omul isi alege hainele. de exemplu cum se imbraca oameni emo sau oameni saraci.

| IuLiAnA_9496 a răspuns:

Ai dreptate prietena mea, elena nu se intereseaza de faptul cai zic mereu esti ciufulita sau nu te mai imbraca asalaughing se imbraca cu hainele carei plac si care le are

| Anonim3007 a răspuns:

Ce intrebare ciudata si corectalaughing

| LoveDremeandreea a răspuns:

Eu nu prea cred sincer!

| PetreMihai85 a răspuns:

Nop. incearca sa intri in banca cu hainele care le folosesti pentru a vopsi un gard si iti vei da seama singura de raspuns. momentan la noi este invers citatulwinking

| merun a răspuns:

Nu a fost valabil nicicand.

| gaby37 a răspuns:

Catelusa esti tampita cred ca ai ceva probleme mintale mah explica tu de unde a aparut omul inteligento

| gaby37 a răspuns:

Ardnaxur1961 esti cretina pai da mama ma nascut Dumnezeu ne-a creat pe toti mah du-te dracu si sinucidete ca traiesti degeaba crezi ca daca tu esti tampita toti sunt?

| tudorflorin96 a răspuns:

Din pacate multi oameni nu mai tin seama de acest lucru, toti vor sa fie in pascu moda.Cine nu e in pas cu moda e aratat cu degetul totusi mai sunt oameni care inca mai tin cont de acest lucru si nu te judeca dupa cum te imbraci.Dar acei oameni sunt foarte putini.

| SnkFreaka a răspuns:

Nehh

| NuMersy a răspuns:

Nu judeca un om dupa hainele care le poarta:Asta o face fiecare zilnik si nu neaparat sa judece pe altcineva dar sse judeca pe el! si nu inteleg dc l`ai bagat poe dumnezeu? el a facut omul! laughing dar hainele nulaughing

| Anonimul8297 a răspuns:

Draga BUBULINA, lumea s-a schimbat. Iti spun eu ca un om care e imbracat urat nu este un om cu multe calitati prin prisma faptului ca se vede clar ca nu se ingrijeste. Probabil are dansul alte calitati dar care nu mai sunt asa de valoroase in ziua de azi. Si eu da, judec oamenii dupa hainele pe care le poarta.

| Anka_5986 a răspuns:

Stiti exista o zicala in limba rusa care poate sa explice totul:,, Встречают по одежке, провожают по уму."Dar totusi cred ca nu ar fi corect sa procedam si noi astfel.

| Maariiaa a răspuns:

Nu este în totalitate adevărată fraza,pentru că sunt oameni de tot felul. Fiecare om judecă fraza altfel, nimic nu este la fel. Oamenii, caracterul fiecăruia și hainele sunt diferite.

Numai bine!

| keddy a răspuns:

Sa stii ca asa este... de ex am intalnit oameni foarte buni la suflet. si nu aveau cine stie ce bani. si erau imbracati din piata si nu aveau nici lux in casa, dar stilul lor de viata, bunatatea lor si respectul lor era de ne-egalat.

| Edw08 a răspuns:

Nu mai cred ca mai e valabil...in plus Dumnezeu nu era imbracat in Armani dar tot s-a pastrat o parere buna despre El... happy

| antaloct a răspuns:

Nu fiecare om in ziua de azi gandeste altef acum noai oameni ne alegem prietene cam dupa haine popularitata si ceste deaste

| TheSpecialOne a răspuns:

Nu haina... masina, telefonul, fitele... nu conteaza ca stay intr-o cocina daca la poarta ei e un Bmw si in buzunar ai Iphone iar prietenii de cauta in cluburi nu acasa