| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
| f1r3TiG3R a răspuns:

Nu mai veni cu intrebari din astea ca is naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai este valabila aceasta afirmatie pentru ca esti judecat si catalogat dupa vestimentatie.

| VadTot a răspuns:

Din pacate doar la noi in Romania se intampla asa esti judecat dupa hainele care le porti prin alte parti cu siguranta nu i asa ...deci traim in Romania asa ca nu te inteleg de ce te mai mira chestia asta...in fine.

| LOOL_5122 a răspuns:

Tu @altetasajavra esti proasta sau asa esti u? cum sa nu existe Dumnezeu? dah tu in crezi, la cine te rogi,,, doaaamne mare e gradina ta...si multi...sunt ea

| LOOL_5122 a răspuns:

Alta ''desteapta'' cica ''omul la facut pe Dumnezeu'' cum poti sa zici asemenea prostii...thinking

| j01nT a răspuns:

Nu bubulina.in ziua de astazi, prima impresie ti-o da tinuta. Dupa tinuta iti dai seama ce fel de om este.

| Polaris a răspuns:

@AlteţaSaCăţeluşa - Cuuum, draaaceee, cum să nu existe d-zo? Atunci cum funcţioneşte magnetele?

| BojanAdrian a răspuns:

Felicitari pentru ce ai scris...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Căci lumea asta le-a inventat pe toate/Pe bucătari să avem ce mânca/Pe croitori s-avem ce pune-n spate/Pe căcănari, să ne putem căca." - Mihai Mărgineanu

Părerea mea e exprimată în versurile de mai sus. Nu numai că nu este valabil în ziua de astăzi dar nu a fost valabil niciodată. În primul rând pentru că nu există dumnezeu sau oricare alt personaj mitologic şi-n al doilea rând pentru că e-n natura umană şi e mai mult decât logic să iei contact mai întâi cu "suprafaţa" (sau "haina", cum e metafora în citatul tău) a omului şi-abia mai apoi cu profunzimea.

Salam alekum.

| Gagikaru a răspuns:

Uneori da dar alteori nu de exemplu nu poti judeca un cersetor care se preface.dar poti judeca un om care nu are posibilitatea sa-si cumpere haine.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca as parafraza putin citatul tau cu rezerva ca, la fel ca si @Laura, nu prea vad rostul lui D-zeu aici. Dar in fine.
Parafraza ar suna cam asa:
Nu judeca omul dupa hainele pe care le poarta; Dumnezeu a facut omul (dupa chipul si asemanarea sa, nu?), croitorul n-are nicio vina.

| alexandruvio a răspuns:

Cum sa nu existe dumnezeu ce ai vino-ti n fire atunci cine a facut toata lumea?

| DianaScorpio a răspuns:

Cred ca modul de a ne imbraca are cate ceva de spus despre noi si nu ar fi rau sa mai plecam din cand in cand urechea. Insa oamenii nu ar trebui judecati dupa acest lucru, ci dupa fapte si comportament.

| haifisch a răspuns:

Nu judeca pe mine dupa nimic. Dar iti poti face o impresie despre cineva dupa hainele pe care le poarta. Ca nu degeaba se spune "Haina face pe om." O fi facut Dumnezeu omul, hainele, croiotorul, dar tot Dumnezeu i-a dat omului puterea de a alege. Astfel, daca alege sa se imbrace cumva, asta semnifica ceva. Insa sunt si oameni care nu isi aleg cu ce se imbraca, ci sunt fortati sa se imbrace asa. Iar aici intervine problema. Pentru ca nu poti deosebi oamenii care aleg sa se imbrace intr-un fel de cei care se imbraca intr-un fel din nevoie. Si daca ii bagi in aceeasi oala si ii judeci, ai cam gresit grav. O masura buna de precautie ar fi sa nu judeci pe nimeni. Dar exista cazuri si cazuri...

| magiclove a răspuns:

Eu cred ca oamenii tin acum mai mult pe infatisare(si eu scuze)

| me1oo a răspuns:

Exact nu poti judeca un om dupa haine( poate o persoana este saraca si nu isi permite sa se imbrACE bine asta nu inseamna ca nu este o persoana de incredere sau buna la suflet) da cred ca Dumnezeu a facut omul si cum bine ai zis croitorul hainele dar aceste haine au si ele niste preturi daca nu toti isi permit niste haine scumpe e alceva

| Fragile a răspuns:

¤LOOL,o dedicaţie pentru tine :
"Sunt două lucruri infinite în lume:universul şi prostia umană,dar de primul nu sunt sigur"
Înjură-mă cât vrei, I don't f*cking care.
¤mhn24, funcţioneşte prin forţa găinilor albastre.

| Carolinamalina1 a răspuns:

E foarte minunata intrebarea ta...eu cred ca este valabil si in ziua de azi doar unele persoane nu doresc sa inteleaga asta

| kat2108 a răspuns:

Din pacate, majoritatea judeca omul dupa infatisare, haine si nu dupa comportament, gandire. As putea spune `trist`, dar nu mai are sens nimic acum.

| Dyana_3991 a răspuns:

Cred ca in ziua de azi nimic ce e normal nu mai e valabil...acum se poarta falsitatea...big grin

| AleAnyo a răspuns:

Bineinteles ca mai este inca valabil, asa cum scrie si in Biblie: ''Nimic nu este nou sub Soare!''

| kiNNNder a răspuns:

Cum zice si maximilian "o fi bine'mbracata da'i goala pe dinauntru"... nu conteaza hainele conteaza ce se gaseste sub elewinking

| buterfly7 a răspuns:

In zilele noastre de azi nu mai este valabila, din pacate oamenii te judeca dupa imbracaminte mai ales in societate esti mai bine tratat cand esti bine imbracat.Sa speram ca se vor mai schimba vremurile.

| Bishop a răspuns:

Nea oh go on
Daca ii zici asta aluia caruia ii place sa critice [ca sa nu zic altfel] incepe sa te mai ia si la misto, nimic nu mai e valabil in ziua de azi, cel putin la noi nu. Oameni astia sunt atat de egoisti si de rautaciosi, uneori o fac din si din ciuda. Dar nu mai e nimic de facut. Nu poti schimba mentalitatea unei intregi tari. Daca esti diferit, inseamna ca ori esti ciudat, ori esti nebun, ori esti drogat. Si chestia ca e ca nu esti foarte diferit, pana la urma, sunt o gramada care se imbraca la fel, dar sunt 'imprastiati' in mai multe locuri. Ala care da din gura, nici macar nu realizeaza ca anumite piese din vestimentatia acelei persoane le are aproape oricine in garderoba, doar ca le combina altfel, in stilul lui, si ii place, lui ii place, si nu numai lui, la o gramada persoane le place, dar se gasesc unii d'astia care incep sa dea cu parul ca nu suntem toti la fel ca ei.
De ce nu il lasa sa fie el? Eu zic ca de ciuda. Ca acel individ gandeste singur. Si nu se lasa influntat in asa mare masura, incat sa se imbrace dupa cum ii dicteeaza mama, tata, alte rude si unii prieteni, nu se lasa manipulat, si asta e de apreciat, dar mutantu' nu intelege asta, la el asa e de genaratii si daca il vede pe unu altfel incepe sa 'dea cu parul'.

Dar acum sa fim seriosi, toti judecam dupa haine, chiar daca nu ne dam seama.

| unBaiatDulcik69 a răspuns:

Nu exista dumnezeu.

| EuCeaANiumanui a răspuns:

Depinde de om fiecare cum gandeste -Funda?:*

| ladygaga a răspuns:

"Nu judeca un om dupa hainele pe care le poarta" - niciodata n'am judecat oamenii dupa imbracaminte, ci dupa felul in care se poarta si cum ma inteleg cu ei
Nu conteaza daca porti haine de nu stiu ce firma sau cati bani ai dat pe ele, ci conteaza personalitatea ta.

| gaby37 a răspuns:

1.AltetaSaCatelusa daca Dumnezeu nu exista cine te-a creat?
2. Urasc oameni care judeca dupa haine nu hainele dau caracter si de mine se ia lumea ca ma imbrac larg mai ales pe la scoala nu-mi pasa ce vorbesc ei normal sunt tarani inculti din astea-s foc

| bianca5599 a răspuns:

Oamnenii din zilele de azi se uita numai la aspectul fizic si cum se imbraca dar asta nu conteaza daca e bun la suflet