| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
| Merry24 a răspuns:

Nu imi pare rau...in ziua de azi esti judecat dupa aspect,haine, tonele de fard care le ai, nu dupa cum gandesti si dupa sinceritate.

| emy a răspuns:

@ ardnaxur1961; Cu tot respectul, cum iti permiti sa spui de cineva care crede in Dumnezeu ca are idei cretine? Te-ai gandit ca poate si noi spunem acelasi lucru despre ideile ateilor? Sau crezi ca detii adevarul absolut? Eu iti respect tie parerile, conceptiile, deci te rog sa faci si tu acelasi lucru, si sa nu mai jignesti pe nimeni. Nu ai acest drept, si nimeni nu il are. Fara suparare!

| emy a răspuns:

Si ceea ce i-am spus lui ardnaxur1961 este valabil pentru toti ateii.

| addyy17 a răspuns:

Mai este valabil sa stii,exista oameni deosibiti, eu unul daca imi place de o persoana si ma atasej de ea nu ma intereseaza ca nu se imbraca la moda, cu siguranta nu judec un om dupa cum se imbraca

Janina
| Janina a răspuns:

Cred ca in zilele noastre asta nu mai este valabil, si ne-am ascunde dupa deget daca nu recunoastem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca in ziua de astazi nu mai este valabil, dar eu cred ca este adevarat.Cum a spus si Ancu1592, orice om este liber sa-si exprime ideile si sentimentele.Nimeni nu este in masura sa-l judece.

| cr1571n3l a răspuns:

Petru mine este valabil...pentru ceilalti nu cred...eu unul nu judec pe cineva dupa cum se imbraca.

| ZoZoHeart a răspuns:

Uneori da. Alteori ba.

| SorinUP a răspuns:

Da pentru ca unii nu au posibilitati pentru haine de firma tip PUMA sau ADIDAS se imbraca cu ce au!

| cristina100ify a răspuns:

Da, se spune ca intr-o secunda se nasc partu bebelusi.

| Lightose a răspuns:

Nu,din pacate! Oamenii astazi sunt judecati dupa felul in care se imbraca,dar sa stii ca uneori felul in care ne alegem hainele chiar ne reprezinta. Vrei sa spui ca acele pitipoance cu fusta scurta de li se vad toate cele,nu trebuiesc judecate? E adevarat,nu de noi oamenii,ci de Dumnezeu! Acest citat conteaza doar in acele cazuri in care oamenii isi cumpara hainele respective pentru ca pretul e mai mic, dar nu cred ca ne mai reprezinta acest lucru, poate in cazul oamenilor de varsta a 2 a sau chiar a 3 a.Trebuie sa avem mare grija cum ne alegem vestimentatia pentru ca putem fi catalogati intr-un mod urat.
O zi buna!

| Fluffinator a răspuns:

Uitati-va la voi "credinciosilor" laughing) Va luati de fata aia si o injurati si va bateti joc de ea pentru. ca nu este de aceiasi parere cu voi!? Pt. ca ea nu crede in ceva ce credeti voi? Pai uite, voi o judecati fara sa o cunoasteti (Dupa aparente, ca sa raman in ton cu intrebare).
Si cei care puneti intrebarea " Dar de unde stii tu ca nu exista?!" Va pun si eu urmatoarea intrebare " Dar de unde stiti ca exista"? Astept raspuns

| Speedmafia a răspuns:

Dumnezeu a facut omul, omul a facut hainele!

| dailybrands a răspuns:

Nu cred ca mai e asa valabil in ziua de azi... mai ales ca noi vindem haine de firma...si nu sunt putini cei care cumpara de pe www.dailybrands.ro

| Georgiana16 a răspuns:

Eu spun ca m-ai este valabil, dar sunt multi in ziua de azi care nu le pasa ce ai in interior ( care este cel mai important lucru ) se uita doar dupa imbracaminte.

| Alcyone a răspuns:

Nu intodeauna

| alee1680 a răspuns:

In ziua de azi nu cred ca mai e valabil ce ai zis tu mai sus.
Azi hainele il fac pe om din pacate...

| SugarLips a răspuns:

Buna! Te rog frumos sa nu te iei dupa toti astia care nu cred in Dumnezeu! Ceea ce este foarte rau...Tu tocmai ai zis o lectie pe care unii oameni inca nu au fost capabili sa o invete.Din pacate oamenii din ziua de azi rad de cei fara bani sau urat imbracati dar de fapt cand ei cred ca cei saraci sunt si cei prosti nu s-au uitat cat de banali sunt razand fara practic niciun scop.Nu ti-o zic pentru ca vreau sa par draguta ci din propria experienta intodeauna am vrut sa fiu cool si sa fiu bagata in seama ma imbracam frumos eram printre cei ca mine dar dupa am descoperit ce oameni sunt iar cand m-am dus la fetele mai nepopulare sa spunem erau foarte bune si sunt sigura ca sub aceea carapace a lor exista un suflet bun.Un alt citat ar mai fi nu judeca o carte dupa coperta la fel este si cu omul si ai mare dreptate dumnezeu e croitorul iar pentru cei ce zic ca e o prostie nu au minte si habar nu au.Tu continua sa crezi in acest proverb si te va ajuta...Mai intai e larva dupa se transforma in fluturewinking

| Ecea a răspuns:

Cred ca dumnezeu facea laba cu dreapta si omul cu stanga.
@Debora1412 te caci in el suflet si in mintea care o ai.

Pro @Laura.Bravo.Frumos.Mirific.

@mandarina Bine zis. Uita-te la tine cu scrii.

Eu judec omul dupa hainele care le poarta doar in Romania.
Este logic ca atunci cand vezi unu imbracat cu blugi rupti,tricou versace, bluza armani, ceas D&G si vopsit galben la par e manelist si iti dai seama imediat ca are caracter de ****.
Sau rapperii sau rockerii sau houserii fiecare in functie de cum se imbraca isi arata caracterul.

| kynda a răspuns:

Nuuuu in niciun caz...nu e valabil.si e mult mai bine asa.in societate nu poti aparea oricum.cu cat mai bine si la moa cu atat mai binehappy

| miha96 a răspuns:

Eu cred ca hainele te definesc pe tine cum esti neingrijit sau ingrijit.de obicei inainte oamenii erau recunoscuti dupa port de unde erau ca zona.:d.dar in ziua de azi esti catalogat dupa cum sunt hainele de pe tine asa esti u de curat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp oamenii vor judeca intotdeauna o sa fie valabil.

| alinus_6187 a răspuns:

Eu unul sunt nebun dupa haine si imi plac la nebunie si fiecare cu caracterul luiwinking

| silviuta_6910 a răspuns:

Frate uite ce stiu eu hainele ne diferentiaza au 2 categori
1.la moda sunt cei care se gandesc la aspect ca mine
2.demodati despre asta spun 2 lucruri:
1.nu le pasa de cum arata
2.nu stiu sa se imbrace

| Wizard33x a răspuns:

Deloc. pentru ca omul alege haina.

| lore_9671 a răspuns:

Sincer nu in ziua de azi hainele te fac stapana pe sine siti dau si incredere lumea deosebeste persoanele si nu le baga in aceeasi oala din mai multe motive nu doar hainele ce sa facem suntem in 2011 si nimeni nu schimba situatia cu nimic

| iLuzye a răspuns:

Cine are rabdare, poate descoperi un om incercand sa ignore primele aparente. Insa, haina intr-adevar il face pe om. Omul e facut din interior, invelit intr-un ambalaj. Acest ambalaj ne transmite lucruri despre el. Deci, e decizia omului respectiv ce semnale vrea sa transmita.
De exemplu, daca vreau sa dau senzatia de fata serioasa, si ma imbrac cu o fusta pana la fund, nu pot avea totusi pretentia ca oamenii sa aiba profunzimea de a lua in calcul si alte variante fata de ceea ce arat.

E de datoria fiecaruia sa isi creeze o imagine in concordanta cu psihicul sau, daca vrea sa dea impresia corecta. Degeaba spuneti: haina nu il reprezinta pe om. Ok, poate in anumite instante, dar repet, vestimentatia pe care o adopta cineva tine de DECIZIE, si aceasta este si ea foarte importanta in parerea pe care ne-o formam despre el. Nu e ca si cum ii pica o imbracaminte aleatorie pe corp cand se trezeste, si nu poate scapa de ea.

Deci, la fel cum fiecare isi decide ambalajul, si ce impresii vrea sa transmita, asa va fi si el luat, ca atare. Nu te imbraca in flenticuri, ca mai apoi sa-mi sari in cap ca esti maicuta si ar trebui sa realizez asta!

| alexolis1 a răspuns:

Nu inteleg... pui intrebari din astea ca sa ce? conteaza parerea ta la adresa lui dumnezeu. si cum au zis si altii de unde stim ca am fost creati chiar de el? sunt atatea care cred in Allah si in zei straight face. pune si tu alte intrebari, chiar daca e site public si poti sa pui orice intrebare vrei. nu va mai umpleti timpul cu chestii pe care nu le veti sti niciodata. PRIMIM DREPTUL DE A AVE ADEVARUL ABSOLUT DOAR DUPA MOARTE!

| user1234554321 a răspuns:

Da ai dreptate dar majoritatea oamenilor au uitat asta