| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

150 răspunsuri:
| Razvan1807138078340 a răspuns:

Ce imi place cum multi spun ca e o lume de rahat cea in care traim si ca ei sunt cei buni blablabla dar nici nu se straduiesc sa faca ceva. Bubulina lasane cu filozofiile tale te rog.

| AleAlecS a răspuns:

Eu cred ca desi multi oameni folosesc acest citat, din ce in ce mai multi nu prea mai cred in el!

| AleAlecS a răspuns:

Din punctul meu de vedere ulti oameni spun asta dar nu prea ii vad ca respecta ce spun.Asta este parerea mea si sper ca te-am ajutat.

| luly16 a răspuns:

Da e valabil si in ziua de astazi draga/nu judeca omul dupa haine

| Inteligentul_9769 a răspuns:

Da cred ca da

| biancamaria_4887 a răspuns:

In ziua de azi acest lucru nu mai este de mult valabil.

| MGee a răspuns:

In niciun caz! Am remarcat din proprie experienta ca o haina sau o tunsoare noua te poate ridica foarte mult in ochii celorlalti. Daca de exemplu ai o bluza preferata pe care o deti de 3-4 ani si inca o porti,cine te va vedea probabil se va gandi, chiar daca nu iti va spune, ca nu iti permiti sa iti cumperi alta.

| Cloudless a răspuns:

... nu stiu daca mai este ceva de comentat insa voi incerca sa raspund pentru a-mi exprima parerea doar. Aceasta maxima este valabila atata timp cat te raportezi la anumite cazuri, cele in care fie o persoana poarta poate o haina mai mare decat e masura lui pentru ca in realitate haina a apartinut fratelui sau, fie o fata care are niste ciorapi rupti, putin murdara pe haine, dar care e de la tara si trebuie sa munceasca zilnic pentru a avea ce manca. In cazuri ca acestea daca judeci o astfel de persoana esti mai jos decat un gunoi, doar un nimic. In schimb daca vezi o persoana care se imbraca zilnic cu o fusta scurta si un tricou decoltat e clar ca vrea sa atraga atentia, deci e destul de usor sa iti dai seama cam ce caracter are, la fel si un baiat cu blugi stransi, si un tricou fixat pe corp ca aproape numai poate respira doar pentru a-si arata muschi nu poate fi considerat decat o persoana cu ego urias. Zicala e valabila insa trebuie sa te gandesti la ea mai mult ca la o masura pentru a evita sa desconsideri pe cei de conditie umila si fara banii necesari inoiri garderopei sa spunem. la jumatate de an.

| MsDutchess07 a răspuns:

Sincer,nu prea.Desi,am doar 14 ani,am vazut la scoala multi copii care se imprietenesc cu tine doar daca esti in pas cu moda,daca te imbraci frumos,mai sexy si multe altele, dar chiar mi-ar placea sa nu mai fie asa oamenii si sa se uite la caracter si la suflet, nu la haine.Eu am stat in Romania, acum stau in Germania si aici copiii sunt altfel.Nu ii intereseaza cum te imbraci, important este sa le fii lor prieten si sa te poti baza pe ei happy

| marya_8267 a răspuns:

Da...parerea mea

| SpeciMen a răspuns:

Din pacate inteligenta ta nu mai e valabila in ziua de astazi. happy

| dya007 a răspuns:

Da

| Darkalex a răspuns:

Nu cred nimeni in ziua de azi nu mai ia in serios chestile astea.

| KidAnastasia a răspuns:

In mare parte da, dar uneori mai sunt si exceptii

| maramiri14 a răspuns:

Este adevarat ce spui dar in zilele de astazi nu (cred ca) mai este valabil.Multi nu mai tin cont de acest lucru, te judeca imediat dupa cum esti imbracat, iar parerea celor care judeca este de multe ori gresita.

| aragon2l a răspuns:

Traim intr-o lume in care incepem totul cu o impresie. Astfel unele lucruri se pot termina inainte sa inceapa.

| suhimana a răspuns:

Din pacate nu pentru ca daca te vede cineva cu niste haine mai ciudate de egz zice ca esti nebun si chesti

| Lavy_5946 a răspuns:

Parerea mea este ca aceasta vorba mai este valabila dar multi nu o "respecta"...
adevarul este ca o haina nu arata adevarata valoare a omului in primul rand si personalitatea sa, sufletul sau... haina este un lucru material care, indiferent daca am dat sute de milioane pe ea, nu ne ajuta daca nu avem sanatate, pace, liniste sufleteasca...constiinta impacata.
asta este parerea mea... happy

| foxeye a răspuns:

Sincer si din pacate nu prea mai este valabila vorba asta. Multi judeca dupa aspect inainte sa cunoasca persoana ceea ce dupa parerea mea este total gresit

| Candy66 a răspuns:

Nu cu siguranta nu... in ziua d azi cam haina face p om...

| florentinf a răspuns:

De fapt poti sa-ti dai seama ce fel de persoana este acea dupa felul in care se imbraca dar s-o judeci mise pare lipsit de respect...Depilda un om pe care il sti ca are o situatie materiala buna si il vezi imbracat mai putin decent poti sa deduci ca este un om de stiinta, un filozof, matematician probabil ca te intrebi de ce este foarte simplu de explicat el petrece timp in casa cu diferite activitati neglijandu-se pe sinde dar daca este un om bine imbracat cu o situatie materiala buna inseamna ca omul respectiv de respecta pe el insusi si nu doreste sa iasa in lume fara sa fie in atentia tuturor... Sper ca ti-am fost de folos P.S: Inca mai este valabila propozitia pe care ai spus-o datorita ceea ce am spus eu poti sa judeci pe cineva dar inainte elimina imposibilul ce ce-ti ramane cat de ciudat ar suna trebuie sa fie adevarul

| arhanghel_9656 a răspuns:

As crede ca da caci fiecare se imbraca cu ce vrea sau cu ce are

| MegaAaNnYy a răspuns:

La mine da! am un caracter puternic.desi ma imbrac parca as fii senbilitatea cea mai mare de pe pamant laughing

| Symona_8970 a răspuns:

Nu prea! in ziua de azi daca ai bani etk esti mare boss sh' daca esti la loku' taw te ia lumea de fraier '...love struck

| 12stefy a răspuns:

Depinde la ce te referi. E adevarat faptul ca un om nu trebuie judecat dupa haine, insa cei care cumpara haine de ultima moda nu inseamna neaparat ca sunt oameni egoisti sau altceva. Eu mi-as dori haine la moda pentru doua motive: 1. daca as veni cu haine vechi si urate ar rade toti de mine, zicand ca n-am bani de haine; 2. daca as veni cu haine vechi si urate nu m-ar mai placea nicio fata happy (aproape niciuna). Eu personal nu judec pe nimeni dupa haine, dar altii pe mine da, asa ca e foarte important si ce haine port. Nu stiu daca e exact ce ai vrut sa auzi raspunsul meu, dar sper sa fie pe aproape.

| Monet a răspuns:

Cui ii pasa de citatul asta stupi si eu judec multa lume dupa haine si fatatongue

| cristina_1099 a răspuns:

Corect...winking

| summer_4021 a răspuns:

Asa e bubulina, dar daca nu esti imbracat bine in ziua de azi nu te baga nimeni in seama.parerea mea e ca haina face pe om.

| Daniel_3161 a răspuns:

Da, ai mare dreptate.Numai ca Dumnezeu ne-a creat si numai pe noi insine ne pazeste, nu pazeste hainele.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Laura tu nu intelegi multe