| BUBULINA a întrebat:

Nu judeca un om după hainele pe care le poartă: Dumnezeu a făcut omul, croitorul hainele. (Anonim)
Ce parere aveti? Mai este valabil si in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| TheStranger a răspuns:

Din pacate pentru multi acest citat nu mai e valabil.Toti incearca sa fie in acelasi pas cu moda, si daca o persoana nu poarta haine care sunt in trend sau umbla 2 zile in acelasi haine, majoritatea incep sa arate cu degetul spre el (si nu-si dau seama caci cu alte 3 degete arata spre ei big grin ).Ar trebui sa ne gandim ca nu haina il face pe om, sunt multi oameni care nu poarta haine scumpe sau haine la moda, dar au un suflet bun, sau oameni cu haine superbe si cu fitze.Intradevar Dumnezeu a creat omul, si croitorul hainele, nu cred caci conteaza atat de mult cum ne imbracam, ci faptul ca avem cu ce sa ne imbracam, nu conteaza ca ala/aia nu e la un pas cu moda, conteaza ca macar are haine.
Opinia mea e ca sufletul conteaza mai mult decat imbracamintea,
toate aceste lucruri materiale de pe pamant nu valoreaza nimic. Oricum vom muri cu toti, moartea e inevitabila.Nici macar trupul nu-l poti lua cu tine in Lumea de Apoi.Ar trebui sa ne multumim cu ce avem si sa nu-i judecam pe altii. Dumnezeu nu se uita la hainele noastre, ci la sufletele noastre.

151 răspunsuri:
| Ancu1592 a răspuns:

Fiecare are un caracter diferit si este liber sa-si exprime ideile si sentimentele. Eu cred ca inca exista acei oameni care incearca sa gaseasca caracterizarea dupa sufletul celui de langa el.

| ralukaa0011 a răspuns:

Cel ce judeca omul, mai bine s-ar uita le el intii

| Ezyo a răspuns:

Deci, face haina pe om? Nu. Dar il reprezinta. Hainele sunt oglinda sufletului,cui nu-i place sa se imbrace elegant, trendy? Alegerile pe care le facem spun multe despre noi.
Prima impresie este importanta, dar...(subiectul asta e fara de sfarsit)Aparentele de cele mai multe ori insala.Degeaba dispui de haine scumpe daca iti lipseste bunul gust.

| Skyring a răspuns:

E cu totul alta idee fata de ce se discuta aici.

| Cdzgariat a răspuns:

Eu zic ca nu este valabil, dar sa iti dau un exemplu de ex o fata cu suflet curat, de treaba cinstita se imbraca ca o "prostituata"...ce crezi ce parere isi fac unii.Asa ca sa nu generalizamwinkinghee hee

| ZoZoHeart a răspuns:

Uneori da. Alteori ba.

| TheSpecialOne a răspuns:

Nu haina... masina, telefonul, fitele... nu conteaza ca stay intr-o cocina daca la poarta ei e un Bmw si in buzunar ai Iphone iar prietenii de cauta in cluburi nu acasa

| Linoleu a răspuns:

Clar nu mai este valabil...traim intr-o lume a aparentelor si atat!

| f1r3TiG3R a răspuns:

Nu mai veni cu intrebari din astea ca is naspa

| Maiky a răspuns:

Daca e imbracat cool si la moda e super omu daca e imbracat najpa atunci sa nu se bage in seama cu mine :X:X te pup

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Laura tu nu intelegi multe

| gaby37 a răspuns:

1.AltetaSaCatelusa daca Dumnezeu nu exista cine te-a creat?
2. Urasc oameni care judeca dupa haine nu hainele dau caracter si de mine se ia lumea ca ma imbrac larg mai ales pe la scoala nu-mi pasa ce vorbesc ei normal sunt tarani inculti din astea-s foc

| gaby37 a răspuns:

Catelusa esti tampita cred ca ai ceva probleme mintale mah explica tu de unde a aparut omul inteligento

| gaby37 a răspuns:

Ardnaxur1961 esti cretina pai da mama ma nascut Dumnezeu ne-a creat pe toti mah du-te dracu si sinucidete ca traiesti degeaba crezi ca daca tu esti tampita toti sunt?

| Cloudless a răspuns:

... nu stiu daca mai este ceva de comentat insa voi incerca sa raspund pentru a-mi exprima parerea doar. Aceasta maxima este valabila atata timp cat te raportezi la anumite cazuri, cele in care fie o persoana poarta poate o haina mai mare decat e masura lui pentru ca in realitate haina a apartinut fratelui sau, fie o fata care are niste ciorapi rupti, putin murdara pe haine, dar care e de la tara si trebuie sa munceasca zilnic pentru a avea ce manca. In cazuri ca acestea daca judeci o astfel de persoana esti mai jos decat un gunoi, doar un nimic. In schimb daca vezi o persoana care se imbraca zilnic cu o fusta scurta si un tricou decoltat e clar ca vrea sa atraga atentia, deci e destul de usor sa iti dai seama cam ce caracter are, la fel si un baiat cu blugi stransi, si un tricou fixat pe corp ca aproape numai poate respira doar pentru a-si arata muschi nu poate fi considerat decat o persoana cu ego urias. Zicala e valabila insa trebuie sa te gandesti la ea mai mult ca la o masura pentru a evita sa desconsideri pe cei de conditie umila si fara banii necesari inoiri garderopei sa spunem. la jumatate de an.

| Speedmafia a răspuns:

Dumnezeu a facut omul, omul a facut hainele!

| unBaiatDulcik69 a răspuns:

Nu exista dumnezeu.

| Symona_8970 a răspuns:

Nu prea! in ziua de azi daca ai bani etk esti mare boss sh' daca esti la loku' taw te ia lumea de fraier '...love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi comentez doar prima afirmaţie : "nu judeca un om după hainele pe care le poartă".Nu judec niciodată un om după hainele pe care le poartă.În timp mi-am dat seama că într-un ambalaj frumos se poate ascunde un vierme sau într-un ambalaj urât se poate ascunde un diamant. Nu hainele fac omul, ci omul face haina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred dar aceasta fraza e foarte ralista dar acum in ziua de azi sunt oameni foarte rei ...si egoisti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai este valabila aceasta afirmatie pentru ca esti judecat si catalogat dupa vestimentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca in ziua de astazi nu mai este valabil, dar eu cred ca este adevarat.Cum a spus si Ancu1592, orice om este liber sa-si exprime ideile si sentimentele.Nimeni nu este in masura sa-l judece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp oamenii vor judeca intotdeauna o sa fie valabil.

| Merry24 a răspuns:

Nu imi pare rau...in ziua de azi esti judecat dupa aspect,haine, tonele de fard care le ai, nu dupa cum gandesti si dupa sinceritate.

| Anonim3007 a răspuns:

Ce intrebare ciudata si corectalaughing

| iLuzye a răspuns:

Cine are rabdare, poate descoperi un om incercand sa ignore primele aparente. Insa, haina intr-adevar il face pe om. Omul e facut din interior, invelit intr-un ambalaj. Acest ambalaj ne transmite lucruri despre el. Deci, e decizia omului respectiv ce semnale vrea sa transmita.
De exemplu, daca vreau sa dau senzatia de fata serioasa, si ma imbrac cu o fusta pana la fund, nu pot avea totusi pretentia ca oamenii sa aiba profunzimea de a lua in calcul si alte variante fata de ceea ce arat.

E de datoria fiecaruia sa isi creeze o imagine in concordanta cu psihicul sau, daca vrea sa dea impresia corecta. Degeaba spuneti: haina nu il reprezinta pe om. Ok, poate in anumite instante, dar repet, vestimentatia pe care o adopta cineva tine de DECIZIE, si aceasta este si ea foarte importanta in parerea pe care ne-o formam despre el. Nu e ca si cum ii pica o imbracaminte aleatorie pe corp cand se trezeste, si nu poate scapa de ea.

Deci, la fel cum fiecare isi decide ambalajul, si ce impresii vrea sa transmita, asa va fi si el luat, ca atare. Nu te imbraca in flenticuri, ca mai apoi sa-mi sari in cap ca esti maicuta si ar trebui sa realizez asta!

| Fluffinator a răspuns:

Uitati-va la voi "credinciosilor" laughing) Va luati de fata aia si o injurati si va bateti joc de ea pentru. ca nu este de aceiasi parere cu voi!? Pt. ca ea nu crede in ceva ce credeti voi? Pai uite, voi o judecati fara sa o cunoasteti (Dupa aparente, ca sa raman in ton cu intrebare).
Si cei care puneti intrebarea " Dar de unde stii tu ca nu exista?!" Va pun si eu urmatoarea intrebare " Dar de unde stiti ca exista"? Astept raspuns

| user1234554321 a răspuns:

Da ai dreptate dar majoritatea oamenilor au uitat asta

| addyy17 a răspuns:

Mai este valabil sa stii,exista oameni deosibiti, eu unul daca imi place de o persoana si ma atasej de ea nu ma intereseaza ca nu se imbraca la moda, cu siguranta nu judec un om dupa cum se imbraca

| luly16 a răspuns:

Da e valabil si in ziua de astazi draga/nu judeca omul dupa haine