| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| florentinf a răspuns:

Eu tot 13 ani am si cel mai mult mi-a placut Sherlock Holmes, Omul invizibil si comoara din lacul de argint

| Iullianna a răspuns:

Pai singur pe` lume e foarte interesanta

| Ioana2012J a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| kkkk a răspuns:

Dincolo de nisipuri, de Fanus Neagu, Baltagul, Morometii ( la inceput ca am crezut ca o sa fie naspa, dar dupa ce am citito...vaii ii supperr, cel putin mie mi-a place :X) etc

| nana0000 a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes

| AliceIDK a răspuns (pentru TrixLove):

Sorina, foarte frumoasa lista. O sa citesc si eu aceste carti in a fara de a 2 a.am citit-owinking

| Roxana6277 a răspuns:

Uite ce mi-a placut mie: Amurg de stephenie meyer, gazda de stephenie meyer, noua si scurta viata a lui bree tanner de stephenie meyer (trebuie sa citesti cele patru carti din colectia amurg ca sa intelegi cartea caci e o poveste din cartea a treia, eclipsa), mai las-o moale cu fantomele, nu plange sub clar de luna de heather davis, a 16-a luna de kami garcia, incerul noptii - crescendo- tacere, toate trei de becca fitzpatrick, fior de maggie stiefvater, harry potter si multe altele.

| Prettymadam a răspuns:

Ai putea citi The Vampire Diaryes, Micutele mincinoase sau Gossip Girl. eu am 13 ANI si le-am citit, mi-au placut foarte tare

| Floricika2000 a răspuns:

Tias recomanda fortele raului absolut sunt 3 carti

| Terror222 a răspuns:

Eu iti recomnd sa citesti Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes

| DeaGle a răspuns:

Padurea Spanzuratilor

| fetitacuminte a răspuns:

Bader,invingatorul cerului

| RedHair a răspuns:

Cu mare caldura: Cismigiu et company de Grigore Bajenaru.

Bafta!

| miculetecristina a răspuns:

Http://artafeminina.ro/indragosteste-te-de-tine/
Indragosteste-te de tine, o carte pe care fiecare fata sau femeie, indiferent de varsta ar trebui sa o citeasca!

| aliceioana a răspuns:

Iti recomand cartile din volumul de carti Goosebumps.
sunt carti thriller si horror.cel care scrie cartile are 67 de ani, asa ca aceste carti sunt foarte tari...iti recomand carte: Plaja bantuita. Poti gasi cartile la cora militari...paa

| CubuleţDeCiocolată a răspuns:

Deci Colectia Nina fetita Celei De-a Sasea Luni
Sunt 4 volume...
Iubesc aceste carti :]

| danizz a răspuns:

Baltagul exte exceptionala pacat ca ai dat fundita

| AddictedToLife a răspuns:

Eu ti-as recomanda Statia Polara de Matthew Reilly,Pe urmele lui Vermeer de Blue Balliett, Bestia de Alex Flinn si alte cateva serii de carti:Alex Rider de Anthony Horowitz, Harry Potter de J.K.Rowling,Cronicile din Narnia de C.S. Lewis, Percy Jackson si Olimpieni de Rick Riordan si Scoala de Vrajitorie de E.Rose Sabin

| MLVenus a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| Yummi a răspuns (pentru ScheißeBeMine):

Cartea aia e pentru copii de 8-10 ani oh go on

| ScheißeBeMine a răspuns (pentru Yummi):

Continua sa citesti alba ca zapada si twilight

| savancea a răspuns:

Ba voi ati innebunit :O auzi aici Mircea Eliade la tigani auzi poezii de Toparceanu, Jurnalulul unui pusti ce draq ce credeti ca suntem pe timpu lu'Ceausescu iti recomand tot ce e scris de stepanye marrye si jurnalele vampirilor gazda e superbaaaaaaaaaalove struck si stapanul inelelor...dar citeste acadeemia vampirilor care e miraculoasa.Intr.adevar Harry Potter e draguta da esti prea mare pentru. el eu l.am citit cand aveam 9 ani si le.am citit pe toate deci spor la citit si nu te prostii cu ce au scris romanii

| miska a răspuns:

Elevul dima din clasa 7

| roxxxa a răspuns:

Hector Malot- Singur pe lume

| Dumnezău a răspuns:

William Golding-Imparatul Mustelor

Este o carte despre viata,extrem de interesanta si adevarata.Dar ai mai putea, daca doresti ceva mai profund, sa citesti Strainul de Albert Camus-are vreo 100 pagini, e o carte pe care o poti citi si intr-o seara.

| dianad98 a răspuns:

Povestea fara sfarsit de Michael Ende.Mi.a placut foarte mult.

| LarisaTH a răspuns:

Fortele raului absolut

| biabya a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni este un roman de marin preda

| Bubbchac a răspuns:

Pai... iti recomand o colectie de carti,, Egiptul Antic,,, scrise de Wilbur Smith. Prima : Razbonicii Nilului. A doua: Al saptelea Papirus. A treia: Magul. Si a patra: Cautarea. A cincea este inca in dezvoltare. Cartile sunt pur si simplu superbe. Acum, ramane la latitudinea ta daca vrei sa le citesti. Sper ca te'am ajutat. A si, mai e o serie buna, intitulata : Cronicile Wardstone. Despre fantome, vrajitoare si magii. Spor la citit. Pa pa! kiss [ P.S. am 13 ani tongue ]