| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
| Baiatde13ani a răspuns:

Incerca fantasy sunt super.
Eu am citit trilogia nomilor si cronicile wardstone.

| waXonwaXoff a răspuns:

Baltagul-M.Sadoveanu
Jocul lui Ender-Orson Scott Card
Hanul Ancutei-Saduveanu

| Lavvy a răspuns:

Singur pe lume de hector malot. e super

| YoOYoO a răspuns:

Pai... Uriasul Cel Prietenos, Matilda, Mary Poppins, Cum sa-ti dresezi dragonul, Cum sa vorbesti dragoneza, Magie de-a dreptul ucigatoare, viclesufuri de-a dreptul ucigatoare...

| MariaSF a răspuns:

Mie mi s-au parut foarte bune vampiratii 1, 2, 3,4 Endymion Spring si Osiris

| Flyn a răspuns:

Ultimul mohican de james fenimore cooper.mie mi-a placut muult.

| rugi a răspuns:

Ai citit jules verne? Este pentru cultura ta generala

| lovsong a răspuns:

Mark Twain- Aventurile lui Tom Sawyer. mie mi-a placut mult cartea!

| Kennedy97 a răspuns:

Pai...Baltagul,Corijent la limba romana...etc

| Bibbixoxo a răspuns:

Nici moarta nici maritata de Maryjanice Davidson

| MirelaMirela a răspuns:

Eu iti recomand oksa pollok

| Madutza1598 a răspuns:

Sirenele din camera 11 e ff frumoasa

| Ramona3766 a răspuns:

The Adventures of Tom Sawyer happy

| IonutPutinica a răspuns:

Academia Vampirilor de Richelle Mead

| Sp33dyt a răspuns:

Singur pe Lume

| Mittens a răspuns:

Îți recomand să citești povești de pe TPU, sunt foarte interesante.

| GasKa a răspuns:

Jurnalul unui pusti sau diary of a wimpy kid (oricare) sau singur pe lume http://adf.ly/2VGbR

| flavia002 a răspuns:

La Medeleni.

| sentifo a răspuns:

Cartea Adolescentului de Pavel Corut.

| AddictedToLife a răspuns:

Harry Potter,Alex Rider:Superspionul Adolescent, Narnia, Bestia si Pe Urmele lui Vermeer

| 2PacalypseNow a răspuns:

Aventurile lui habar n-am=]]

| JaimiSara a răspuns:

Cronicile din narnia are mai multe volume:bd

| LetyPayne a răspuns (pentru Toxicandy02):

Si eu am aceeasi parere.

| Nikutzaaaa a răspuns:

Romanul adolescentului miop

| PapusaTa a răspuns:

Necazuri la 13 ani scrisa de Betty Miles.happy... Sper sa-ti placa!happy

| simonanegru271207 a răspuns:

Legendele olimpului...eu una atunci am citi si mi-a placut...acum depinde de cat de mult iti doresti sa citesti ceva

| valentingb a răspuns:

Doi frati, de A Volcov. O sa te impresioneze. Daca iti place cultura asiatica Shogun e super, dar are 3 volume a 300 pagini fiecare. Daca vrei ceva slim, mica printesa e o carte foarte buna.

| morkan a răspuns:

De Ion luca Caragialebig grinincolo de nisipuri

| sweet4ngel a răspuns:

Dacă eşti băiat poţi citi secretele băieţilor e interesantă dar mai ales amuzantă

| Pulseczar a răspuns:

Henri Brunel - Cele mai frumoase povestiri Zen.