| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
| FataOreo a răspuns:

Eu una consider ca trebuie sa citesti ce crezi tu ca iti place...Nu stim daca iti plac cartile de aventuri, siropoase sau de actiune! Dar mie imi plac foarte mult cele scrise de Jules Verne, Agatha Cristie(sau cum se scria), Rodica Brasoveanu, Hector Malot, Oscar Wilde, Charles Dikens si multe altele. Poate iti place si tie ceva din lista asta!happy

| deliamaria13 a răspuns:

Magie de-a dreptul ucigatoare si vraju de-a dreptul ucigatoare! sunt cele mai buna carti ever! le-am citit si am ras in hohote.cred ca le gasesti la librarie sau le poti comanda de pe net

| ramonica1979 a răspuns:

Incearca sa citesti (daca nu ai citit deja) niste carti superbe, nu le-am putut lasa din mana:
* cei trei muschetari + continuare Dupa 20 de ani
* Contele de Monte Cristo
* Laleaua neagra

si o sa ma mai gandesc

| andaariesu a răspuns:

Din cele publicate recent in Romania am cititi seria Magia lui Briar scrisa de Tamora Pierce, recomand.

| RautateaTa a răspuns:

Incearca jurnalele vampirilor...mie de exemplu imi place la nebunie... happy

| lauramonica a răspuns:

Singur pe lume.E o carte foarte frumoasa

| Agentul6842 a răspuns:

La 13 ani ai putea cuti singur pe lume!

| reki333 a răspuns:

Incearca ceva de Eminescu...nu vei regreta. Si daca esti o fana... poti incerca sa citesti cartile cu Harry Potter. Sigur nu o sa te plictisesti.

| W4rK0 a răspuns (pentru M.G.R):

6 cai si 1 porc

| mary0110 a răspuns:

Carti de jules verne

| GreenShinyApple a răspuns:

Jurnalul lui CatHi; La rascruce de vanturi

| mishalovesyou a răspuns:

Tot ce poti de Jules Verne e(din punctul meu de vedere) cel mai bun
il ador:X:X
ocolul pamantului in 80 de zile
de la pamant la luna
pilotul de pe dunare
tot ce vrei
si eu am tot 13 si sunt extraordinare:X:X

| maican a răspuns:

Tip wop

| rotariurazvan a răspuns:

Vanatoare regala,veniss underground, harry poter, cei 3 muschetari

| Sev25 a răspuns:

De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger

| CriminalăÎnSerie a răspuns:

Cei trei purcelusilaughing

| StefleaAndreea a răspuns:

Jurnalele lui stefan de l.j smith vol. 1 2 3
si
fortele raului absolut de kelley armstrong vol 1 2 3

| Gnomic a răspuns:

"David Copperfield "- Charles Dickens
"The Secret Garden"- Frances Hodgson Burnett
"Singur pe lume " - Hector Malot

| Gnomic a răspuns:

"Legendele Olimpului " - Alexandru Mitru

| OanaMOM a răspuns:

La medeleni e foarte frumoasa si buna pentru. toate varstele

| FlOrYn96 a răspuns:

De la pamanta la luna

| faaalyoana a răspuns:

Singur pe lume- de Hector Malot

| GGG562852 a răspuns:

Cartile Ceceliei ahren sunt superbe. Recomand P.S. I love you

| adriandery a răspuns:

Inconjurul lumii in 80 de zilewinking

| mariamar1997 a răspuns:

Baltagul

| BOGDAYFOCA a răspuns:

Carti despre intrebarile adolescentilor de care nu ai tupeu sa intrebi pe nimenea

| smile20000 a răspuns:

Harry potter de J.K.Rolwing

| PotcaPădurii a răspuns:

Jocurile foamei-suzanne collins
little brother-cory doctorow
Hotul de Carti-Markus Zusak
Cronicile Wardstone- Joseph Delany
Winnetou- Karl May

| AlecsManelistu a răspuns:

Harap Alb happy sau Greuceanuwinking

| pufosheniapufoshenia a răspuns:

Baltagul...cea mai buna carte pentru varsa ta