| diamar a întrebat:

Ce carte imi recomandati(o carte buna pe care ati citit-o) pentru varsta de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Am o mini-lista:
-diary of a wimpy kid 1, 2 si 3 ( exista si filmul )
-inima de caine de Bulgakov
-colectia DUNE
-poezii de toparceanu ( mie-mi place foarte mult cum sunt scrise.)
Sper sa te ajute cu ceva. Sincer acum nu prea-mi vin in mine, dar la 12-13 ani ar trebui sa citesti Jules Verne. Sau poeziii de Eminescu, Toparceanu. Cauta si schitele lui Ion Luca Caragiale. Sunt deosebite. Asta daca nu le stii deja. Le poti citi ( tot ce ti-am scris pana acum ) pe net. Cauta si tu o biblioteca online si le poti citii. big hug Sper ca te-am ajutat.

132 răspunsuri:
| AnkuEmil a răspuns:

Harry potter. amurg...invocarea.gazda...10 negri mititei.doi ani de vacnta.moarte in nori. jurnalele vampirilor.academia vampirilor. joc dublu

| Bogness a răspuns:

Cuore - Suflet de copil & Jules Verne - Capitan la 15 ani; 2 carti care m-au fascinat. Le-am citit cam la 12 ani ambele.

| CiocolataCuMereSiScortisoara3 a răspuns:

Nu stiu cat de buna este dar mie mi-a placut :Amurg,Luna noua, Eclipsa, Zori de zi si Jurnalele Vampirilor :Intoarcerea

| TrixLove a răspuns:

Ea poate sa-si cumpere si carti, dar am informat-o ca exista si biblioteca online in caz ca nu gaseste.winking Nu o opresc sa le cumpere...chill!

| Artemesia a răspuns:

Păi, eu ţi-aş recomanda pentru vârsta aceasta trilogia "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu şi "Uliţa copilăriei" tot de acest autor; "Cireşarii" de Constantin Chiriţă ( are 5 volume cam de 350 pg fiecare). Acestea sunt cărţile pe care le-am citit eu pe la 13 ani ( de fapt, poate chiar mai devreme).
Dacă nu le-ai citit încă, pot să-ţi spun că merită să le citeşti şi chiar îţi recomand călduros să o faci.

| alextz1 a răspuns:

-Colt alb
-Legendele/Eroii Olimpului
-Baltagul...asta o sa iti fie de folos prin a 8-alaughing

| Bwbwlina a răspuns:

Fiica risipitoare, Fericiti pentru totdeauna, Prietenul meu Leonard, Legendele Olimpului

| bbxbeibiiii a răspuns:

Doi ani de vacanta, capitan la 15 ani, copiii capitanului grant-sunt super faine de jules verne
singur pe lume-hector malot
cei trei muschetari
piratica
marile sperante
toate panzele sus

| XiLeNcE a răspuns (pentru TrixLove):

Masca de chihlimbar e fb si iti recomand sa o citesti un roman de SEMENA TUGUI

| adrilove11 a răspuns:

Cartea 1000 si UNA de nopti cred ca iti va placea, o carte formidabila nu am sa incerc sa te fac sa o citesti anume pe e dar te sfatuiesc...

| vclk98 a răspuns:

Harry Poterr

| AlexIronIc a răspuns:

O carte interesanta cu adevarat e
Ben Carson - Maini inzestrate