| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Dumnezeu a creat omul dupa imaginea sa. Omul a evoluat din maimuta. In concluzie, Dumnezeu este o maimuta. E toata lumea multumita acu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ai cam incurcat borcanele.Pai ori e alba, ori e neagra.Ori evolutie, ori creatie!

183 răspunsuri:
| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acor dar vreau ca in momentul in care iti voi expune dovezile vreau sa gasesti descoperirile arheologice care sa-mi demonstreze existententa verigi lipsa, dovezi care te asigur ca nu exista si va trebui sa le descoperi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Dovezi despre cum s-a creat dumnezeu imi vei da? sau citate din biblie? referitor la asa zis verigi lipsa zi-mi si mie una

| ciresik80 a răspuns (pentru EmaS):

Exact acelasi fapt il sustin si eu ca nu s-au gasit toate verigile lipsa din teoria evolutiei omului, pana nu se descopera eu nu pot crede in aceasta teorie.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot insecta e, nu s-a transformat in altceva, doar culoarea difera, ca raspuns la conditiile de mediu. Asta nu o spun eu, ci oamenii de stiinta. E aceeasi specie, nu specie noua, nici macar alta specie de fluturi, daramite alta insecta sau chiar altceva in afara de insecta. Se adapteaza la mediu, sunt de acord cu tine. Dar o sa fie vesnic biston betularia si nimic altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mereu dai acelasi raspuns sincer daca as avea o dovada tu crezi ca nu mas face pocait o dovada stintifica atat cer? cer prea mult

| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Nici nu ştiu de ce-mi pierd timpul pe tine. Du-te şi te documentează despre teorie şi învaţă rolul semnelor de punctuaţie iar apoi continuă să te contrazici cu mine. Nu de alta, dar cred că-ţi lipseşte simţul penibilului, nici măcar nu înţelegi ce-ţi spun dar tot mă contrazici, nici nu ştii despre ce vorbeşti dar tot vorbeşti şi te mai şi prefaci că n-ai spus anumite porcării. Da, cu siguranţă îţi lipseşte.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.descopera.ro/......utia-umana
O sa incerc sa reformulez raspunsul, dar esenta va ramane aceeasi.Din vesnicie in vesnicie, Tu esti Dumnezeu!

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,iti voi da te asigur cat despre verigile lipsa tu trebuie sa raspunzi pentru ca tu trebuie sa imi demonstrezi ca ele nu exista dar cu argumente si abia atunci te voi contrazice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Evolutia insamna adaptarea la mediu a unui organism is de acord daca mediu este perfect de ce sa te scimbe evolutia? ce rost ar avea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema eu nu cred in porcari doar in dovezi stintifice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu crezi ca eu nu as vrea sa cred in paradis?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o dovada stiintifica ceea ce ti-am trimis eu.Vizioneaza-l.

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

De ce ma jignesti, eu nu te-am jignit, eu iti cer doar argumente ca nu am dreptate dar vad ca refuzi sa imi aduci aceste argumente ca s-au descoperit verigile lipsa din teoria evolutiei.Da-mi exemple arheologice care spun clar ca nu exista verigi lipsa si nu ma mai jigni ca eu nu te jignesc iti cer sa ma convingi ca nu am dreptate, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Era pe naiba eu vreau real nu clipuri pe net mi-am dus pisica sa-i fac test adn sti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ce argumentte tot ceri fata?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum te contrazici singur.

| EmaS a răspuns (pentru ciresik80):

I-am scris eu dar se pare ca trebuie sa scriu din nou ca sa ia bine seama.Multe din asa zisele verigi lipsa au fost demascate ulterior ca falsuri sau greseli.Henry Gee,autorul principal pe teme de stiinta scrie:,, A lua un sir de fosile si a pretinde ca acestea descind unele din altele nu este o ipoteza stiintifica testabila, ci o afirmatie la fel de valida ca un basm pentru adormit copii.Nu numai ca dovezile fosile nu sunt adecvate pentru a stabili relatii ancestrale dar,in lumina a ceea ce stim despre complexitatea ireductibila a sistemelor biologice,dovezile fosile sunt de-a dreptul irelevante pentru acest lucru. Exista goluri uriase intre vestigiile fosile, deci stiinta afirma prin credinta ca verigile lipsa exista, dar ele nu au fost descoperite inca.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Repet pentru a treia oară: Ce-i drept, lipsesc câteva verigi, dar oricum se leagă.
Stai că-ţi explic acum, că dacă n-ai înţeles nici din prima şi nici din a doua, n-ai să înţelegi nici din a treia.
Vreau să spun că da, acele verigi lipsă despre care vorbeşti tu(acum sper să nu le încurci...) există, dar chiar şi aşa, teoria tot se leagă! Mai bine de atât nu mă pricep să explic. Documentează-te bine şi ai să înţelegi unde bat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Zi ce vrei ca eu nu stiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema asa zis oamenii de stinta da desigur ca conspira si ei pentru o vila tot felul de dovezi sf cum isi explici cele 400 de miliarde de stele din univers?

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Cu tanti vorbesti in piata nu pe un site,da dovada ca stii ca esti pe un site ci nu in piata, mi-a spus ca exista verigi lipsa dar se pare ca nu ai intels eu vreau ca ea sa imi demonstreze ca ele nu exista astfel incat sa pot crede ca teoria evolutie omului este cea reala, data viitoare citeste si tu mai bine la ce m-am referit. si apoi comenteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pai religia de ce nu-i basm?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarul imutabil al lui Dumnezeu!

| ciresik80 a răspuns (pentru Paulla):

Nu am spus ca nu se leaga teoria eu ti-am cerut sa imi gasesti verigile lipsa ca sa te pot crede, poti face asta?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred tot ce scrie in Biblie pentru ca Ea contine multe profetii care s-au implinit,multe pe care le traim in vremurile acestea si care urmeaza sa se implineasca.Eu am pus la incercare Cuvantul lui Dumnezeu,si El nu este lipsit de putere.Am avut multe experiente cu Dumnezeu ceea ce mi-a intarit credinta si orice ar veni sau oricare ar fi pretul pe care ar trebui sa il platesc,nu as ezita sa il platesc .Cred din toata inima si cu toata fiinta mea in Dumnezeu si in Domnul nostru Isus Hristos.Cuvantul lui este Da si Amin!Profetiile Mesianice: Ce sunt ele? Profetiile mesianice sunt o colectie de peste 100 de predictii (o estimare medie) din Vechiul Testament despre venirea lui Mesia din poporul evreu. Aceste predictii au fost scrise de numerosi autori in diferite carti, timp de aproximativ 1000 de ani. Profetiile mesianice sunt atat de spectaculoase astazi, deoarece odata cu descoperirea Manuscriselor de la Marea Moarta si veridicitatea versiunii Septuaginta a Vechiului Testament (ambele fiind dovedite ca au fost scrise inainte de vremea in care Isus a umblat pe pamant), putem fi siguri ca ele nu sunt o "conspiratie" post factum. Profetiile Mesianice: Implinite de Isus Hristos .Profetiile mesianice au fost implinite de Mesia, Isus Hristos . Desi multi evrei nu L-au acceptat pe Isus ca Mesia al lor, multi au facut-o, devenind astfel secta iudaica cunoscuta mai tarziu cu numele de crestini. Crestinismul, bazat in parte pe spectaculoasa implinire a profetiei istorice, s-a raspandit rapid in intregul imperiu roman din secolul I. Analizeaza singur profetiile si calculeaza probabilitatea ca un om sa implineasca doar cateva dintre cele mai specifice si vei ramane uimit. "Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi" (Luca 24:44) Versetele din Vechiul Testament sunt profetia, iar versetele din Noul Testament descriu implinirea lor. Verificati-le singuri pe toate! Nascut din fecioara (Isaia 7:14; Matei 1:21-23) Urmasul lui Avraam (Geneza 12:1-3; 22:18; Matei 1:1; Galateni 3:16) Din semintia lui Iuda (Geneza 49:10 ; Luca 3 :23, 33, Evrei 7 :14) Din casa lui David (2 Samuel 7:12-16; Matei 1:1) Nascut in Betleem (Mica 5:2; Matei 2:1; Luca 2:4-7) Chemat din Egipt (Osea 11:1; Matei 2:14-15 Omorarea pruncilor de catre Irod (Ieremia 31:15; Matei 2:16-18) Uns de Duhul Sfant (Isaia 11:2, Matei 3:16-17) Vestit de mesagerul Domnului (Ioan Botezatorul) (Isaia 40:3-5; Maleahi 3:1; Matei 3:1-3) Va face minuni (Isaia 35:5-6; Matei 9:35) Va propovadui Evanghelia (Isaia 61:1; Luca 4:14-21) Va sluji in Galilea (Isaia 9:1; Matei 4:12-16) Va curati templul (Maleahi 3:1; Matei 21:12-13) Se va prezenta mai intai ca Rege la 173.880 de zile de la decretul pentru recunostruirea Ierusalimului (Daniel 9:25; Matei 21:4-11) Va intra in Ierusalim ca un rege calare pe un magar (Zaharia 9:9; Matei 21:4-9)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De unde stim ca nu-i basm da-mi o dovada reala uita stinta spune ca soarele e departe de mine eu as vad ma conving tot ea spune ca daca ma uit noaptea la cer si cerul e senin o sa vad stele si imi explica de apar dar religia numi dovedeste nimic

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Ma fata daca o teorie are niste verigi lipsa nu inseamna ca e falsa dar teoria cu inviatul de morti cum e?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu stii?