| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Dumnezeu a creat omul dupa imaginea sa. Omul a evoluat din maimuta. In concluzie, Dumnezeu este o maimuta. E toata lumea multumita acu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ai cam incurcat borcanele.Pai ori e alba, ori e neagra.Ori evolutie, ori creatie!

183 răspunsuri:
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Dragut-o imi permit sa intreb pentru ca am citit mai mult decat crezi tu despre acesata problema, sunt studenta la istorie si cred ca stiu mult mai multe decat tine eu asteptam sa ma convingi tu ca ai dreptate dar te asigur ca nu vei reusi.Ce treaba are matematica cu preistoria imi permit acum eu sa te intreb?

| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Dragut-o imi permit sa intreb pentru ca am citit mai mult decat crezi tu despre acesta problema, sunt studenta la istorie si cred ca stiu mult mai multe decat tine eu asteptam sa ma convingi tu ca ai dreptate dar te asigur ca nu vei reusi.Ce treaba are matematica cu preistoria imi permit acum eu sa te intreb?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce scrie pe chipul lui poti citi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ciresik80):

Pe chipul lui?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca mi-ai facut vreun rau, abia astept sa stiu contrazisa, nu va reusi nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Deci raman la teoria mea, Omul l-a creeat Dumnezeu si nu voi credere in alta pana nu se descopera toate verigile lipsa din teoria evolutiei.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Omul este creatia lui Dumnezeu pana la proba contrarie adica pana la gasirea verigilor lipsa din teoria evolutiei.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ba da dar eu am tras concluzia finala.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru ciresik80):

Cât de cât eşti conştientă că vorbeşti doar ca să te aflii în treabă, altfel nu mi-ai cere să-ţi explic ceva ce găseşti pe net, m-ai contrazice direct.
Spui că-ţi permiţi să mă contrazici. Hm, eu ţi-am spus că lipesc dovezi dar chiar şi aşa se leagă. Te provoc să mă contrazici! Dar te rog să vii cu ceva logic.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dumnezeu e o maimuta...

| scumpyMyru a răspuns:

Deci: pe noi -oamenii- ne-a creeat Dumnezeu de fapt el intai i-a creeat pe Adam si Eva si nu este adevarat ca noi am evoluat din maimute! E o prostie!

| jeffery a răspuns (pentru lolosaurus):

Crestinismul n-are nicio treaba cu popii ortodocsi(asa se scrie corect?). Period!

| jeffery a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal. Daca omul ar trai 300 ani, normal ca evolutia s-ar produce fix in 301 ani. Spunea cineva : "Sunt destule argumente impotriva evolutionismului, si atunci cand acestea sunt stiintifice si tu le negi, atunci stii ce e pentru tine Evolutionismul? E religie"

Multi dintre voi considerati religia motiv de razboi si manipulare a maselor (foarte corect). Parca pe la tine am vazut un post de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru jeffery):

Sa stii ca nu sunt nebun manipularea exista manipulare fininciara / emotionala/religioasa/culturala tot felul de manipulari tooate = banii tai hipnoza lumi modrne iluzia ca traiesti fara a fi sclav idea de libertate e de fapt o iluzie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru jeffery):

Ne intoarcem in trecut tu ai avea un regat nu ai vrea ca toata ziua oamenii sa se certe ca ala crede in piatra ala in luna ai veni cu o idee inca ceva leai da un scop de a trai de a te sluji

| cristi202 a răspuns:

"O dată o maimută din evul anecdotic,
Venind la sfat pe creangă de arbore exotic,
A zis: Atenţie! Sunt foarte ofensată…
Circulă-n lume vorba, deloc adevarată,
Că omul ar descinde din buna noastră rasă…
Însăşi ideea asta imi pare odioasă…
Aţi pomenit vreodata divorţuri printre noi,
Copii lăsaţi pe drumuri sau imnuri de razboi?
Cine-a vazut in hoarda la noi bolnavi mintali,
Drogaţi, lacomi de cărnuri şi homosexuali,
Escroci, bandiţi, gherile sau vreo tutungerie?
În neamul nostru nobil nu vezi aşa prostie.
Noi nu avem mafii crude în stirpea noastră aleasă,
Nici terorişti, manele, nici luptele de clasă!
Cât am batut eu jungle, scuzaţi, n-am observat
În obştea de maimuţe, cocotier privat,
Nici garduri şi nici paznici, nici pui murind de foame
Sau omorâţi în taina de aşa-zise "mame"…
Nu veţi vedea vreodata cat soarele si luna
O minte de maimută dospind in ea minciuna!
Chiar de aş fi silită de vreun laborator,
N-aş deveni port-bâtă şi nici informator.
Şi iată încă una din lumea cea de jos:
La noi nu se întâlneste razboi religios
Nici "sfinte inchizitii", nici libertate-n lanţuri,
Nici chefuri după care să ne culcăm în şanţuri
Şi nici o îndoiala ce duce la ateism,
Nici ordini materiale, nici materialism…
E adevărat ca omul a coborât ca soi,
Dar să fim rezonabili: n-a coborât din noi."
Poate ca, in contextul acestei poezii, Dumnezeu nu s-ar simti jignit ca l-ai facut maimuta. Oricum, e clar ca omul nu a evoluat in comparatie cu maimutele, ci e mai animalic ca ele, ba chiar ca multe alte animale.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e tare in faptul ca Dumnezeu e o maimuta? Nu cred ca ai sti sa spui ce e tare.
Insa eu am sa iti spun ce e tare. Faptul ca pot socializa, faptul ca au si ele o ordine sociala intre ele, faptul ca pot concepe pui, adica lucruri cu viata in ele insele, faptul ca sunt adaptate la un anumit mediu, ca se pot hrani singure, ca pot sa traiasca uneori chair si intr-un mediu ostil, faptul ca au in ele insasi viata, cu toata complexitatea ei, daca e sa privesti la ele, vei putea face asemanari intre ele si Dumnezeu, pentru ca El l-e creat, si fiecare lucru creat de el e o asemanare a ceva ce este El, e o imagine prin care El se poate exprima, prin care poate arata cine si ce este El. Pacat insa ca unii vad doar chipul ei, nu si acea fiinta extraordinara, daca e sa iei per ansamblu ceea ce e maimuta.

| logatcamembru a răspuns:

Cum poti int asa ceva?rolling on the floor

| OrangeJuice a răspuns:

Pai si maimutele de unde au venit?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OrangeJuice):

De nici unde

| Favorite a răspuns:

Tu si Darwinlaughing te rog.Noi nu ne tragem din primate! Si D-zeu nu e o maimutalaughing sa stii! El te-a creat pe tine asa ca... daca te ai f nascut singur da! era o chestie dar asa...

Răspuns utilizator avertizat
| UnZambetPentruToti a răspuns:

Chestia cu maimuta este doar o banuire. chiar daca ar fi adevarat daca am fii maimute. ciclul acesta spus de tine nu tot ajunge la oameni? Ok. Dumnezeu pentru mine nu este o maimuta... ci intrebarea asta.