| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Dumnezeu a creat omul dupa imaginea sa. Omul a evoluat din maimuta. In concluzie, Dumnezeu este o maimuta. E toata lumea multumita acu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ai cam incurcat borcanele.Pai ori e alba, ori e neagra.Ori evolutie, ori creatie!

183 răspunsuri:
| DjStefanuck a răspuns:

Dumnezeu nu e maimuta

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

... desigur ca multe dintre respectivele profetii sint foarte relative si interpretabile. Nu neg faptul ca cei ce au scris vechiul testament/noul testament au fost niste vizionari, reusind sa aproximeze niste fenomene viitoare pe baza istoriei de pina atunci, dar daca tot vorbim de profetii indeplinite... prefer scrierile lui Jules Verne - de alea ce zici? Omul descria zborul in spatiu sau submarinele moderne cu citeva decade inainte ca acestea sa apara. A fost oare si el un profet, sau doar UN OM?

| EmaS a răspuns (pentru KodrutZ):

In Biblie scrie despre ele cu doua mii de ani in urma.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

La modul "ridicare la cer" si alte aiureli? Eu vorbesc de descrieri exacte, nu chestii interpretabile dupa cum ne convine.

| freetime2000 a răspuns:

Un bou a facut chestia asta cu maimutele! Dar cum zice toata lumea nu conteza cine ne-a creat! TRAIESTE-TI VIATA OMULE!

| Mann02 a răspuns:

Aia cu maimuta e teoria lui Darwin si nu il implica pe Dumnezeu, astea is 2 lucruri separate happy

| diaηα a răspuns:

ăăă`.
Sincer, eu nici acu` n-am inteles chestiile astea cu Dumnezo` si cu Adam si cu Eva si cu maimutele.

=> I`m confused d'oh

| iulicika1414 a răspuns:

Asa noi avem asemanari cu maimuta si fiidca avem ceva deosebiri fata de maimuta sint asemanarile cu Dumnezeu
deci altii spun ca am provenit de la maimuta si ca specia aia a disparut altii spun ca domnul ne-a creat sh ca domnul a devenit nevazut.in fine...nu inteleg nimic di toate astea, eu cred ca treaba cu aparitia primului om nu are un inceput! si cred in viata de pe pamint dar si in D-zeu! :-)

| KodrutZ a răspuns (pentru iulicika1414):

Mai bine ai citi mai multe carti si ai privi un pic in jur - credinta intr-un dumnezeu care are vointa si "face" chestii constient e a naibii de paguboasa. Credinta intr-un dumnezeu sub forma de "constiinta universala" e mai ok, fiindca nu implica timpenii care sa te limiteze, gen mintuire, pacat, porunci. Ar mai fi si teoria cum ca dumnezo' a existat de fapt si inca exista, doar ca e o rasa cu mult avansata fata de noi, iar rasa umana e un experiment al acelei rase - vezi chestii gen "ridicarea la cer" a lui Iisus, sau nasterea din virgina (inseminare artificiala)... devenind astfel posibile si avind explicatii oarecum logice.

| iulicika1414 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu stiu ce iti trece prin cap, dar sa stii ca in treaba cu maimutele eu chiar nu cred, mai bine as crede in Adam si Eva decit in inventarea minciunilor astea cu maimutele!

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Nu nu,chiar nu cred in treaba nish cu tarina da nish cu maimuta,si sincera sa fiu nici nu ma intereseaza,de unde a provenit omul, important e ca eu sunt in carne si oase la fel ca si parintii mei, ce vrei sa spui ca tu crezi in treaba cu maimultele sau ce?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Sa inteleg ca tu crezi in povestile cu extraterestri da?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ok fie crede ce vrei si in ce vrei,sincera sa fiu nu prea cred nici eu in toate cele scrise in biblie,dar nici in extraterestri,poate ca ai dreptate ca dumnezeu e un extraterestru,in fine, nu m-am gindit la asta, dar nici mai multi extraterestri nu cred sa fie!

| KodrutZ a răspuns (pentru iulicika1414):

Ehem... si cum ramine cu povestile cu extrateresti INREGISTRATE VIDEO? Sint toate facaturi, nu? Sau urmele de prin porumb de ici-colo, ultimul caz de la noi fiind acum citiva ani? Sau desenele de la Nazca?

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Stai ca te aprofundezi prea tare, treaba cu ce zice papa cred ca e un lucru spus asa stii sa recapete increderea de carte oameni, eu cred ca oamenii de rind sunt mai supusi domnului asazisului ''extraterestru'' :-)decit este papa!

| iulicika1414 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu intleg nimic, maimute, extraterestri tarina Adam si Eva. Dumnezeu poate lea asezat asa ca noi sa nu aflam raspunsul!

Răspuns utilizator avertizat
| iulicika1414 a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Asta ma intreb si eu, de ce ar vrea sa ascunda asta? poate ca cindva vom deveni ca el! poate ca fiecare vom conduce o lume sau un univers, insa asta ar fi piedica lui! crede si tu mai sint si crestini dependenti de biblie!

| Favorite a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Da nu am zis asta ca pe mine ma nascut Dumnezeu.Nu se stie cum au aparut oamenii sunt 2 cai:cea stiintifica cu BIG BANGUL si cea religioasa cand a rostit D-zeu cuvantul :SA FIE SOARE SI PLANETE! da e buna intrebarea ta oricumhappy

| Cristina2216 a răspuns:

Mda.chiar nu esti informat si nu mai face glume in legatura cu Dumnezeu,in primul rand omul NU a evoluat din maimuta.e o porcarie,ca ai invatat si tu la istorie.straight face straight facestraight face lool, chiar nu stiu cine esti tu de razi de Dumnezeu, nu esti nici 0, 1% pe langa Dumnezeu, si nu, Nu sunt multumita pentru ca ai o minte de maimuta!

Răspuns utilizator avertizat
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

D-zeu acreat omul(adam si eva ) iar noi toti ne tragem din adam si eva, nu din maimuta. Chestia asta cu maimuta este o tampenie inventata de un nebun probabil

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt doua concepte diferite. Dumnezeu a creat omul,este cel sustinut de biserica. Iar alta teorie, cea evolutionista, a lui Darwin, spune ca ne tragem din maimute. Nu se pot combina ambele pentru ca sunt ca uleiul si apa. Nu se amesteca si pace!
Concluzia ta nu este posibila.

| DrunkenRat a răspuns:

Mai iEmonel. tu cu ateismul tau si nestiinta aia ai stricat tot farmecul bancului.

Elianna
| Elianna a răspuns (pentru KodrutZ):

Am impresia ca tu ai citit "Amintiri despre viitor"! Aşa-i? Dacă nu, citeşte-o si nu vei mai pune astfel de întrebări niciodată!