| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna seara tuturor, cer ajutorul vostru, am niste colturi la degetele mari in carne si nu pot sa le scot. Am incercat si cu apa fierbinte si degeaba, nu as vrea sa aplic metoda sa merg la doctor.Un sfat va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este nevoie sa mergi la doctor intr-o prima faza, iti recomand sa mergi la un salon care face pedichiura, manichiura etc, unul unde sunt profesioniste mai ales, adica persoane care stiu meseria asta!
Nu stiu cat este problema de grava la tine, eu cunosc femei care au mers la salon si au fost ajutate acolo unde s-a putut realiza "pedichiura"...insa depinde!

un articol spune asa " Care sunt cauzele? Cea mai frecventă cauză pentru o unghie încarnată este tăierea incorectă a unghiilor de la picioare. Dacă acestea sunt tăiate prea adânc și în formă rotundă, colțurile nu mai pot să oprească țesutul din jurul lor să crească peste unghii, rezultând într-o unghie crescută în carne."
https://www.scumc.ro/cum-tratezi-o-unghie-incarnata/

| Violleta2022 a răspuns:

O manechiurista ti le poate scoate cu usurinta, ca doar aceea este profesia ei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te ocupi tu acasa, nu e chiar atat de greu si se poate rezolva cu usurinta. Dupa ce picioarele au stat putin la inmuiat, trage de colt cu o forfecuta sau o penseta si apoi strecoara sub coltul unghiei o bucata de vata sanitara, curata.In acest fel unghia va creste normal si zona se va vindeca, nu te va mai deranja.Atentie, vata trebuie schimbata zilnic sau macar la doua zile, fiindca transpiri si devine repede o sursa de bacterii, ceea ce poate duce la alte probleme de sanatate.Bafta.

| ioana748 a răspuns:

Nu stiu alta solutie, doar sa stai cu piciorușele in apa fierbinte cu sare si bicarbonat vreo jumatate de ora, apoi sa incerci sa le scoti in exterior cu varful forfecutei sau o chiureta speciala pentru unghii incarnate si sa le tai, eventual cu un clestisor.
Toate cele bune,

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Probabil doamnele si domnisoaree ajung in aceasta situatie pentru ca nu frecventeaza saloanele? stiu ca mai multe persoane feminine se confrunta cu aceste 'colturi' happy
stiu si de persoane care isi fac foarte bine acasa manichiura sau pedichiura, dar mi s-a explicat candva de catre o doamna faptul ca este greu uneori pentru ca nu ai maini ambidextre deci este greu la picioare sa faci ...perfectiune

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, este de preferat la inceput sa se ocupe cineva care se pricepe, apoi cu exercitiu se poate reusi si acasa. De la caz la caz. Sunt persoane care trebuie musai sa ajunga la profesioniști.
Ca se poate si infecta daca procedează incorect. Dupa ce se scoate coltul respectiv trebuie dezinfectat golul ramas. Se da cu spirt de obicei.Sunt si persoane masculine care au si este mult mai greu la barbati ca au unghiuțele mai tari.
Ca am maini ambidextre imi foloseste la manichiura mai mult.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Da, multumesc pentru lamuririwinking

| timidu89 a răspuns:

Eu le tai cât merge cu unghiera și coltul îl prind tot cu unghiera si trag pana iese coltul de tot. Fără apa fierbinte sau mai știu eu ce. E nevoie sa le lasi sa crească mai mari. Tu poți folosi penseta. Dacă nu mergi la pedichiurista sau manichiurista.

| intercity612 a răspuns:

Din pacate, nu, probabil vei ajunge la chirurgie, nu i mare chestie ca am facut o de vreo 2 ori si momentan nu am mai avut unghie incarnata timp de vreo 5 ani. M a invatat dna doctor cum sa mi tai corect unghia. 2 injectii de nici nu le simti ti le face in deget, iti taie coltul si te bandajeaza, stai vreo 2 saptamani cu creme si schimbatul pansamentelor si lasi sa se cicatrizeze daca mai are ce. E mai bine sa te duci din timp, eu am incercat X remedii si nu trece orice i ai face, spor.

| Ciolac1 a răspuns:

Ai încercat sa folosești cleștele acela special? Nu știu exact dacă asta este denumirea, dar este un clește special pentru unghii, sotul meu are aceeași problema ca si tine si doar cu cleștele le poate tăia.